Viking Mezarlarından 'Allah' ve 'Ali' Yazıları Çıktı

Viking Mezarlarından 'Allah' ve 'Ali' Yazıları Çıktı

Viking Mezarlarından 'Allah' ve 'Ali' Yazıları Çıktı


7 Ekim 2017 08:39
font boyutu küçülsün büyüsün


Viking mezarlarından 'Allah' ve 'Ali' yazıları çıktı 

İsveç'te 9. yüzyıldan kalma Viking mezarlarında 'Allah' ve 'Ali' yazılı giysi ve kumaşlar bulundu. Heyecana neden olan keşifle ilgili konuşan Uppsala Üniversitesi Eski Çağ Tarihi ve Arkeoloji Bölümü araştırmacılarından Annika Larsson "Vikingler, İslam dininden ve ölümden sonra cennette sonsuz yaşam inanışından etkilenmiş olabilir" dedi.
Uppsala Üniversitesi Eski Çağ Tarihi ve Arkeoloji Bölümü araştırmacılarından Annika Larsson, Birka kentinde ortaya çıkarılan Viking mezarlarındaki incelemeler sırasında üstünde Allah ve Ali yazılı giysi ve kumaşlar bulduklarını belirtti.

Larsson, "İlgi çekici bir keşif oldu. Vikingler, İslam dininden ve ölümden sonra cennette sonsuz yaşam inanışından etkilenmiş olabilir'' değerlendirmesinde bulundu.

Sözcüklerin Arap harflerinin düz, köşeli ve geometrik olarak kullanıldığı Kufi yazı türüyle yazıldıklarına işaret eden Larsson, ''Vikingler, ölülerini elbise ve mücevherleriyle gömüyordu. Mezarlarda üstlerine gümüş şeritlerle Allah ve Ali ifadeleri işlenmiş bazı ipek giysiler ve kumaşlar bulduk. Keşif, heyecana neden oldu. Bu ifadelerin işlendiği giysiler, genellikle ölünün baş ucuna konulmuş. Bu ifadelere bazı yastıklarda da karşılaştık'' dedi.

Vikingler ile İslam alemi arasındaki kültür alışverişine dikkati çeken Larsson, ''Rusya'nın Volga Nehri boyunca İskandinavya ile Orta Asya arasında bir kültür alışverişi vardı. Mezarlardan çıkan bu kumaşlar, ya ticaret yolu ile satın alınmış ya da yağma yoluyla ele geçirilmiştir. Burada ilginç olan, kültür değişiminin göze çarpmazı. Bazı kaynaklara göre, Müslüman Araplar, ticaret veya başka amaçlar için Batı'ya yolculuk ediyordu'' şeklinde konuştu.

Vikinglerin ölüm sonrası yaşam düşüncesine sahip olduğunu gösteren birçok bulguya rastladıklarını söyleyen Larsson, ''Viking tanrısı Oden'in, Asya'dan göç edip İsveç'in Malardalen bölgesine yerleşen bir savaşçı olduğu söylenir. Vikingler ölümden sonra da hayatın devam ettiğini ve cennette sonsuz yaşamın olduğuna inanıyordu. Bu inanış, doğrudan İslam'dan etkilenmişti'' ifadelerine yer verdi.

Larsson, mezarlarda bulunan giysi ve kumaşların geçen haftadan itibaren Enköping Müzesi'nde sergilenmeye başladığını, serginin 3 Şubat 2018'e kadar açık kalacağını sözlerine ekledi.

İki yıl önce de Björkö Adası'nda yapılan bir kazıda, 9. yüzyıldan kalma Viking mezarında Allah yazılı bir yüzük ortaya çıkarılmıştı.

 
Bu haber 4,041 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (3)
 • Mücahit Çelik / 14 Ekim 2017 16:18

  ROMALI insanlar birden ışınlanmadı ki!...

  Mehmet Ziya bey!..
  Eğer sizin ince tespitiniz deki devirden, yani islamdan 300 yıl sonra,yani ROMA yıkıldıktan sonra bile bir mezar bulunsa idi;tarihçiler buna ROMA devri diyeceklerdi...
  ROMA büyük ve gelenekleri olan bir imparatorluktu...Yani bir çok coğrafyaya hakim,kültürüyle etkilemiş, yerleşmiş, yayılmış...Demek istediğim; hiç bir medeniyet, yıkılsa bile tıkacı açılmış su dolu küvet gibi, birden boşalıp kaybolmaz..
  Sizin, konuyla alakası yokmuş gibi algıladığınız ve ROMA islamdan önceydi nasıl olsun ki? sorunuz ..Aslında hepi topu 100 yıllık bir zaman dilimi farkına dayanır...Arkeologlar bile karbon testinde bir kaç 1000 yılı hoş görürler...ROMA yıkıldığında hala ortada gezen milyonlarca ROMA'lı vardı...Tek eksik, onlara ROMALIYIZ demekten mahrum bırakan ROMA DEVLETİ (kurumsalı-imparatorluğunun) olmaması idi..Yani ROMA devlet yıkılınca ROMALILAR da yıkılmadı...hele ki 100 yılda...
  Umarım demek istediğimi anlatabilmişimdir......saygılar..
 • Mehmet Ziya / 10 Ekim 2017 13:56

  Roma ?

  Mücahit Kardeş,
  Roma mezarlarında bu tür örneklerin bulunmaması; Roma 476 yılında çöktüğü ve Hz. Muhammed 571 yılında doğduğu için olabilir mi acaba?
 • Mücahit Çelik / 7 Ekim 2017 13:44

  DİN+ODİN=İSLAM(ben Arapçanın da Türkçe den türediğine inanıyorum)

  Vikingler kendi inanç sistemi ve TANRI anlayışı,kendi alfabesi(Türkçe)olan bir kavimdi...İstilacı ve akıncı bir millet oldukları için FRANSA ve İNGİLTERE kıyılarına kadar gelmişler AVRUPA' yı haraca ve kaosa bağlamışlardı....ATTİLA'nın eylemlerini hatırlayınız...Bu yüzden tarih sahnesinde nerede TÜRK görsem ,misyon-eylem-insanlığa etkilerinden hemen anlarım...
  Yayılmacı-akıncı-savaşçı bir toplum olduklarından;Haliyle değişik kültürlerden bir çok ganimet almaları kaçınılmazdır...
  Bir VİKİNG'in savaş ganimeti olarak;Üzerinde Arapça ALLAH-ALİ yazan giysi-silah-süs eşyası bulundurabilir(ganimet),bu bütün milletlerde böyleydi.
  Mesela birisi dese ki!...-Aaa VİKİNGE bak üzerinde Arapça dini semboller var..Hiç şaşırmam..
  Ancak olay toplumların ölü gömme ve mezar kültürüne yani DİN olayına gelince iş değişir...Çünkü inançlar katıdır..
  Ancak birisi gene dese ki!..- Aaa VİKİNGE bak,son yolculuğuna başka bir inanç biçimiyle(din)ile gidiyor..İşte orada dururum...Demek ki adam İSLAM mensubuymuş derim...Bir VİKİNG mezarına neden kendi dini ve inancına ters eşyalarla gömülür ki?...Kesinlikle akla ve inanca aykırı...Demek ki;ortada inanılan teslim olunan bir inanç biçimi var..
  Siz hiç mezarında Arapça ALLAH-ALİ -MUHAMMED YAZILI EŞYA SEMBOL BULUNAN ROMALI MEZARI GÖRDÜNÜZ MÜ?...ROMA daha yakın -daha çok ticaret yaptı-hatta MISIRLA bile kültürel ve ticari bağları var...ROMA kültüründe niye böyle bulgular yok?...
  Yani bizim DİN dediğimiz ile VİKİNGLER'in ODİN dediği aynı olaydır....DİN NEDİR? O DİN'dir kardeşim...ODİN'de İSLAMDIR işte...DİN VE ODİN= iki sözcüğü okuduğumuzda;biri güya iskandinavca-diğeri güya Arapça..Bana göre her iki sözcükte TÜRKÇE....ÇÜNKÜ OKUMA VE SES BİTİŞ KURALLARINA CAK DİYE OTURUYOR...Ben dünyada konuşulan ve türetilen bütün dillerin aslının merkezinin TÜRKÇE,bütün milletlerin ulus kavramına geçmesindeki asıl unsurun TÜRK MİLLETİ VE GERÇEĞİ olduğunu biliyorum...TÜRKLÜK sırrına erenlere selamlar...


ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

En Çok Okunanlar