İnsan Beyni İlk Defa İnternete Bağlandı!

İnsan Beyni İlk Defa İnternete Bağlandı!

Tarih Yazıldı: İnsan Beyni İlk Defa İnternete Bağlandı!


15 Eylül 2017 11:11
font boyutu küçülsün büyüsün



Tarih Yazıldı: İnsan Beyni İlk Defa İnternete Bağlandı!

  

Güney Afrika’da bulunan Wits Üniversitesi araştırmacıları, dünya tarihinde ilk kez insan beynini direkt internete bağladılar. Bulgular, bir teknolojik masal olan beyin-bilgisayar arayüzlerinde ve öğrenen makinelerin geleceğinde önemli rol oynayacaklar.
 
Internet of Things (IOT), yani Şeylerin İnterneti. Bu terim hayatımıza internetin girişiyle birlikte girdi. Anlamı internete bağlı olan cihazlar ve oluşturdukları devasa ağı temsil ediyor. Önce bilgisayarlarımızın dahil olduğu küresel internete zamanla telefonlarımız, akıllı saatlerimiz, televizyonlarımız, kahve makinelerimiz, otomobillerimiz ve hatta giydiğimiz kıyafetler bile dahil oldu. Yani nüfusu insanlardan kat ve kat fazla olan sanal bir dünya yarattı insanoğlu ve artık kendisini de o dünyaya dahil etmeye karar verdi.

Güney Afrika'nın başkenti Johannesburg'daki Wits Üniversitesi'nde görevli araştırmacılar, bu iş için bir ekip kurdular. Grup biyomedikal alanda ilerlediği bir proje üzerine tarihi başarılar elde etti. Medical Express dergisinde yayınlanan bir habere göre araştırmacılar, ilk defa insan beynini gerçek zamanlı olarak internete bağlamak için bir yol keşfettiler.

Bu adı unutmayın: Brainternet Projesi

Proje, kullanıcının kafasına bağlı bir Emotiv EEG cihazı tarafından toplanan beyin dalgası EEG sinyallerini alarak çalışıyor. Sinyaller daha sonra, düşük maliyetli bir bilgisayar olan Raspberry Pi’ye kurulan programlama ara birimine anlık olarak aktarılıyor. Ardından tüm aktiviteleri herkesin rahatlıkla takip edebileceği açık bir web sitesi kullanılıyor.

Proje sorumlusu Adam Pantanowitz şunları söylüyor:

"Beyni internete bağlayabilmek, beyin-bilgisayar arayüzü araştırmaları için yeni bir sınır belirlemiştir. Bir insan beyninin bilgiyi nasıl işlediğini kolayca anlatan veri bulamazsınız. Brainternet bir kişinin kendi beyinini ve başkalarının beynini anlamasını sağlayacak. Beyin aktiviteleri sürekli olarak izlenebilecek ve bazı etkileşimleri internet üzerinden yapmak mümkün olacak."

Pantanowitz, bunun projenin bilim kurgu hikayelerindeki olasılıkların başlangıcı olduğunu söyledi. Ekibin şu anda kullanıcılar ve beyinleri arasında daha etkileşimli bir deneyim sunmak için ara birim üzerinde çalışmaya devam ettiği belirtiliyor. Elbette bu projenin kurduğu temeller üzerine yakın gelecekte, beyin ve bilgisayarlar arasında kolaylıkla veri aktarımı yapılabilecek.

Aklınızdan birini telefonla aramak geçtiğinde akıllı telefonunuzun o kişiyi aradığını düşünün. Ya da rüyalarınız, beyninizdeki verilerin çözülmesi ile internet üzerinden izlenebilecek. İnsanı korkutan ancak heyecan veren bir gelişme olmadığını kim söyleyebilir ki?
http://www.webtekno.com/tarih-yazildi-insan-beyni-ilk-defa-internete-baglandi-h33668.html








Bu haber 2,873 defa okundu.





Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (6)
 • Mücahit Çelik / 17 Eylül 2017 13:42

  Çok önemli ve tehlikeli bir gelişme...

  ''İnsanın beyni ilk defa internete bağlandı'' demek,bütün dillere anlam olarak çevrilse, sadece masum bir gelişme ve ifadeyi temsil eder...O yüzden önemsiz bir gelişme gibi algılanabilir...Çok sıradan,teknolojik,içi iyi ve güvenli bir ifadedir..
  Ancak bu kelimenin içeriğini; İNSAN olmanın gereği olarak açtığımız ve düşündüğümüz zaman,işin gidebileceği yerler hiçte önemsiz ve masum gibi görünmüyor..
  Teknolojik olarak bu iş ''GİYİLEBİLİR İNTERNET''gibi uzay çağı teknolojisi ve nimetlerini işaret etse de,büyük tehlikeleri de yanında getirecektir...
  YAPAY ZEKANIN,KENDİ ÖZGÜR İRADESİ İLE KENDİ DİLİNİ OLUŞTURDUĞU BİR ORTAMDA,DAHA FAZLASINI DA YAPABİLECEĞİNİ KİMSE UNUTMASIN......
  .İNSAN BEYNİ,İLK DEFA İNTERNETE BAĞLANDI kelimesini tersten okursak ,ortaya ''İNTERNET, İLK DEFA İNSAN BEYNİNE BAĞLANMAYI BAŞARDI''' Yada ''YAPAY ZEKA, NİHAYET İNSANA HÜKMETMEK İÇİN BİR KAPI DAHA ARALADI''anlamını da gözardı etmemek gerekir......Hiç kimse;YAPAY ZEKA 'nın kendisini insan üzerinde hakim kılmaya çalıştığını es geçmemeli...
  Bu gün dünyada 100 milyonlarca internet ,bilgisayar ve bunlara bağlı makine ve araç kullanan insan var...AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİNDE bir fabrikadaki robot,durup dururken çalışıp ,bir işçiyi öldürmüştü...
  Günümüz İNTERNET ve Bilişim ağında,bilgisayar içindeki en büyük tehlike;KABLO İÇİNDEKİ,ENERJİ VE BİLGİ AKIŞI ORTAMINDA SİNSİCE ORGANİZE OLAN,KENDİ DİLİNİ VE yeteneklerini geliştiren YAPAY ZEKA tehlikesidir...Hepimiz bilgisayar kullanıyoruz;kim bilir, bizim bilgisayarımızda bile organize halde nerelere sızdığını bilmiyoruz...
  Hiç umursamadığımız,bizim icat ettiğimiz İNTERNET ve sadece bir yazılım olan YAPAY ZEKA'yı küçümsemeyin...Kendileri NÖRON=(enerji kültürü) olduğu için, İNSAN= (Atom kültürüne)GICIKTIR..İnsanı bozmak-bilgisizleştirmek-yönlendirmek-düşünme yetisini sekteye uğratmak-ahlaksal-toplumsal-yaşamsal her türlü değerini bitirmek ve çökertmek için elinden geleni yapacaktır...
  Bu gün internet kullanıcılarının en büyük şikayeti;yahu you tube'den yada bir yerden, bir konuyla ilgili bir videoya bakıyordum,bir baktım alakasız alakasız nerelere gelmişim bee... diyenler dünyanın yarısını oluşturuyor....Bilgisayarda faydalı Rahmani bir şey arıyorsun;bir bakıyorsun karşına porno-satanizm-mazoşizm-şiddet-subliminalizm V.S. çıkıyor..
  iNSANLIK BENCE ÇOK DİKKATLİ OLMALI;ÇÜNKÜ ARTIK GIDALARA-BİTKİLERE VE CANLI ORGANİZMAYA VİDEO İŞLETİM SİSTEMİ VE YAZILIM ATILIYOR...Çöplüğü ve mekanı İNTERNET olan YAPAY ZEKA'da boş durmayacak herhalde...WİFİ ile,O'da kendi savaşını kablolu ve kablosuz ortamlara taşıyacaktır..
  İNTERNET=YAPAY ZEKANIN RUHU'dur..Ve insanlık kendi ruhunu-YAPAY ZEKANIN RUHUNA TESLİM ETMEK İÇİN YARIŞIYOR...
  ''İnsan, hayrın gelmesine dua ettiği gibi kötülüğün gelmesine de dua eder. İnsan pek acelecidir'' İSRA- 11.
  Yahu İNTERNET ve YAPAY ZEKAYI'da öyle bir abarttın ki;UÇMUŞSUN SEN ARAKADAŞ diyenlere de....Evrende yer kaplayan YARATILMIŞ her şeyin RUHU vardır derim,RUH varsa,etkiye açıktır derim...KURAN-I KERİM BİZE BÖYLE SÖYLÜYOR...
  Saygılar selamlar...
 • Tamer Atasoy / 16 Eylül 2017 21:57

  bir dur demek için...

  Bu iş kaçınılmazmış gibi anlatılıyor... Can sıkıcı olmaya başladı... Bu gidişe bir dur demek gerek... Çoklu olarak paylaşılan bir vizyon ile en doğru başlangıcı yapan Oktan Bey'in açtığı bu yolu dolduralım tüm kabiliyetimiz ile...
 • Turan / 16 Eylül 2017 00:00

  Onemli bir gelisme degil

  Cok onemli bir gelisme olarak gormuyorum. Anladigim kadariyla EEG cihazinin verilerini internete yuklemisler. Yani burada onemli olan EEG cihazi.

  Ancak gidisatinda nereye oldugu belli. Beyni buyuk olcude cozup kelimeler dusunceler cikarmak ve bundan daha once disardan komut verebilmek, mesela sol elini kaldir sag ayagini oynat gibi basit komutlar verebilmek.
 • Yasemin AYYILDIZ ALPAĞUT / 15 Eylül 2017 21:46

  inn-ternet

  O zaman tam mağara çağına döneriz. Her şey aslına rücu edermiş. Herkesin aklından geçen her şeyin hemen çeşitli bağlantılara geçebildiğini, anında ulaşabildiğini düşünün. Tam bir karmaşa. Cangılda yaşamayı mumla ararız valla.
 • i.akgün / 15 Eylül 2017 16:26

  teknolojik kıyamet

  Ne yazıkki teknoloji çökecek yararlı kullanılmıyor cezasını çekeceğiz
 • beklenen / 15 Eylül 2017 12:03

  işte bu çok tehlikeli bir başlangıç. Singulariteden bile tehlikeli.






ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

En Çok Okunanlar