Samsun’daki Yerleşimin Hititlerin Kutsal Şehri Olduğu Kesinleşti

Samsun’daki Yerleşimin Hititlerin Kutsal Şehri Olduğu Kesinleşti

Samsun’daki Yerleşimin Hititlerin Kutsal Şehri Olduğu Kesinleşti


11 Eylül 2017 08:52
font boyutu küçülsün büyüsün


Samsun’un Vezirköprü ilçesindeki Oymaağaç Höyüğü’nde yürütülen kazılarda ulaşılan kanıtlara göre, buradaki antik kentin Hititlerin kutsal şehri Nerik olduğu kesinleşti.

Oymaağaç Mahallesi’nde yer alan höyükte 2006 yılından beri arkeolojik kazı çalışmaları sürdürülüyor. 11 yıldır devam eden kazılarda bulunan 27 tablet parçasından yola çıkarak, buranın Hititlerin kutsal kabul ettiği şehir Nerik olduğu kesinleşti. Hitit kralı III. Hattuşili’nin yılda birkaç kez Hattuşa’dan Nerik’e gelerek, hava tanrısına saygı göstermek için özel ziyaretlerde bulunduğunu tahmin ediliyor.

Kazı Heyeti Başkanı ve Uşak Üniversitesi’nden Prof. Dr. Rainer Czichon, “Höyüğün uzun zamandır nasıl bir yer olduğunu bilmiyorduk. Tahminlere göre hareket ediyorduk. Bu yıl çıkan tarihi buluntularla birlikte artık buranın kutsal şehir Nerik olduğunu kesinlikle söyleyebilirim. Kazılarda 27 tablet parçasına ulaştık. Bunlarda geçen bilgiler doğrultusunda kentin Nerik olduğu kesinleşti.” dedi.


Hitit coğrafyasında birkaç kutsal şehir olduğunu belirten Czichon, “Çorum’daki Boğazkale kazılarında da kutsal bir şehirden bahsediliyor. Buradaki mabedin çok uzun yıllar kullanıldığını tahmin ediyoruz. Eski Hitit’te, yani milattan önce 16. yüzyıldan 12. yüzyıla kadar kullanıldığını höyükte görüyoruz.” dedi.

Hititlerin “Kutsal su” dediği su bulunacak

Nerik’in girişini net olarak belirlemek için kazı çalışmalarını giriş bölümünde yoğunlaştırdıklarına işaret eden Czichon, “Ayrıca kutsal Nerik suyunun bulunması yönünde çalışıyoruz. Mabedin üzerinde bir tünel bulmuştuk, tüneli kazdıkça suya doğru ilerliyoruz. Yaklaşık 8 metre derinlikte, sanırım bu yıl veya önümüzdeki yıl Hititlerin ‘kutsal su’ olarak adlandırdığı bölgeye ulaşırız.” dedi.

Kazılarda çukur içinde bronz alet bulduklarını anlatan Czichon, “Hititlerin yerleşim yerleri Hattuşa, Alacahöyük ve Boğazkale’de bu tür alet bulunmaması bizi heyecanlandırdı. Niçin kullanıldığını net olarak bilmiyoruz. Çukur, demir çağına ait ama bronz obje büyük olasılıkla Hitit dönemine ait. Onun için bu obje bizim için aşırı derecede değerli.” ifadelerini kullandı.

Czichon, kazı çalışmalarını tüm insanlığa açtıklarını belirterek, “Tarihi buluntuları, ortaya çıkarmamızın ardından birkaç saat içinde internet ortamında yayınlıyoruz. Bu verilerin üzerinde çalışmak isteyenler dünyanın neresinde olursa olsun, kısa sürede bilgilere ulaşabilir. Muhteşem bir sistem oluşturuldu.” dedi.

Samsun ili Vezirköprü ilçesinde 4-5 hektar büyüklüğünde olan Oymaağaç Höyük, Vezirköprü Ovasının en önemli yerleşmesidir. Uygun bir iklim, verimli tarlalar, yeterli su kaynakları, Tavşan Dağların bakır yatakları ve Kızılırmağın geçişi nedeniyle ilk insanlar Kalkolitik dönemden itibaren Oymaağaç Höyük’te yerleşmeye başladılar. Orta Tunç ve Geç Tunç Çağı Oymaağaç Höyüğün Hititlerin dini merkezi “Nerik” olduğu tahmin ediliyor.

2005 yılında başlayan Berlin Freie Üniversitesi’nden Prof. Dr. Rainer Czichon, Prof. Dr. Klinger başkanlığında yürütülen kazı ve yüzey araştırması projesi, bu hipotezin doğruluğunu kanıtlamaya çalışıyor. Her yıl T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığın iziniyle ve Gerda Henkel Vakıf ve Alman Araştırma Fonu destekiyle 50-60 kişilik ekiple hem bahar hem yaz sezonunda Oymaağaç Höyük’te ve onun yakın çevresinde çeşitli metodlar ile çalışılıyor.
http://arkeofili.com/samsundaki-yerlesimin-hititlerin-kutsal-sehri-oldugu-kesinlesti/
Bu haber 2,560 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (3)
 • gokturk ergenekon / 12 Eylül 2017 00:26

  Hatti

  Hitit degil HATTİ
 • Mücahit Çelik / 11 Eylül 2017 19:37

  ERİK=ermiş NERİK=erilen mekanın adı....

  Değerli tarihçiler daha iyi bilirler,ben sadece fikir yürütüyorum...Benim iddiam falan yoktur..
  N-harfini neden ayırdım?..Çünkü bugün, özellikle iç Anadolu bölgemizde yaşayan bütün milletlerin ,bizimle doğrudan ilgisi bağı olduğunu düşünüyorum...Değilse bile akrabalık ve kültürel paylaşım-etkileşim var...
  N-ERİK=ergin-ermiş-eren-erilmiş,erişmiş,olmuş,oluşmuş,-bulmuş-varmış,gitmiş-yapmış)sabaha kadar yazabilirim türevlerini ve örnekleri..
  TÜRKÇE;çok zengin bir dildir..ÖLMÜŞ=ÖLÜK...BULMUŞ=BULUK...ERMİŞ=ERİK....ÇÖKMÜŞ=ÇÖKÜK KOPMUŞ=KOPUK gibi.
  Her yıl gidilen;belli ki HAC gibi önemli-KABE gibi kutsal sayılan,üstelik ZEM ZEM gibi bir de KUTSAL SUYU olan bir mekana.....Bir insan bu mekana;yola çıkmış bir yolcu olarak varırsa Ermiş=ERİK olur mu?...olur..Pekiyi bir insan; bu ibadet ve ritüeli inancı gereği yaptığında mana -iman anlamında dine ERMİŞ=ERİK olur mu ?..olur..KABE'ye gidene HACI deniyor...Orada da kutsal su ZEM ZEM var..Buraya gidene de ERİK=ERMİŞ,yer anlamında ismine de NERİK diyorlar.....ANADOLU TARİHİNDEN TÜRK ADI VE MEDENİYETİ ÇIKINCA;ORTADA NE ANADOLU NE TARİH KALIYOR...Tabi ben sadece hislerle hareket ediyorum,tesadüfe ve benzerliğe asla inanmam...
 • Zafer YAVUZ / 11 Eylül 2017 13:35

  Nerik... BEKKE MEKKE

  Nerik; Hititlerin Mekke si diye haberler çıkmaya başladı... Yaşam şekilleri yazıları Türklerle benzerlikler çok fazla... Şimdi Diyanet İşleri başkanlığı Mekke Bekke meselesine açıklık getirmeli... Deruni Babam Oktan Hocam ın Mekke Bekke sohbetini dinlemeli ve Diyanet deki çarpıklığı gidermelidir.
  http://www.onaltiyildiz.com/haber.php?haber_id=5415

  Allah razı olsun Oktan Hocam.ellerinizden öperim Sayenizde öğreniyoruz... Tengri biz menem


ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

En Çok Okunanlar