Yapay Zekâ Robotu Uzmanları Korkuttu!

Yapay Zekâ Robotu Uzmanları Korkuttu!

Yapay Zekâ Robotu Uzmanları Korkuttu!


2 Ağustos 2017 09:13
font boyutu küçülsün büyüsünYapay zekâ robotu uzmanları korkuttu!
Facebook, yapay zekâ araştırması laboratuvarında İngilizce’yi bırakıp “kendi dillerinde” konuşmaya başlayan chatbot’ları kapattı


Facebook Yapay Zekâ Araştırma (FAIR lab) laboratuvarında üretilen ve "kendi kendine öğrenen" chatbot'lar, kendi uydurdukları dille konuşmaya başlayıp araştırmacılar tarafından anlaşılmaz hale geldi. Facebook da yapay zekâ geliştirme çalışmalarında şimdilik geri adım atmak zorunda kaldı.


Araştırmacılar, chatbot'ların kendi aralarında konuşma çabalarını geçen haziranda fark etmişti. Ancak kendi kodlarını yazarak aralarında yalnızca kendi uydurdukları dille konuşmaya başlayan chatbot'ların İngilizce'yi tamamen bir yana bırakması üzerine bilim insanları duruma müdahale etti.


 Konuşmaları anlaşılmaz hale gelen chatbot'lar, sadece İngilizce konuşacak şekilde yeniden programlandı.
Yapay zekânın geliştirilm

esinde kullanılan alogaritmalarla çalışan cihazlar, kendi kendilerini geliştirebilmeleri ve diyalog becerilerini artırabilmeleri için başlangıçta tamamen serbest bırakılmıştı. Araştırmacılar bu süreçte chatbot'ların insanlara özgü pazarlık etme yetenekleri geliştirdiğini ve blöf yapmayı öğrendiğini fark etmişti.


 Söz konusu kararın, Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg ve Tesla Motors'un CEO'su Elon Musk arasındaki yapay zekâ tartışmasından kısa bir süre sonrasına rastlaması ise dikkat çekti.

HAWKING UYARMIŞTI


 Dünyaca ünlü İngiliz fizikçi Stephan Hawking de daha önce, biyolojik evrimi yavaş olan insanın, hızla gelişen yapay zekâ karşısında silinip gidebileceğine dair uyarılarda bulunmuştu

http://www.sabah.com.tr/dunya/2017/08/02/yapay-zek-robotu-uzmanlari-korkuttu
Bu haber 2,093 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (3)
 • faruk / 3 Ağustos 2017 22:11

  Elon Musk

  Elon Musk kendisine yer altı sığınağı hazırlayan zenginlerden biri. Yabancı basın bu kişileri elitler olarak adlandırıyor ve çok uzun yıllar yer altında yaşayabilecekleri sığınaklar inşa ediyorlar.
 • Orhan ŞAHİN / 2 Ağustos 2017 23:25

  http://www.iyibilgi.com/haber.php?haber_id=375922
 • zeynep / 2 Ağustos 2017 10:58

  Var olan suni zeka demekki tanri yapay zekanin özünü yaratmis yoksa olmayan bisey nasil vücut bulmak ister ki


ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara