Ağacı Kesilen Melahat Teyze

Ağacı Kesilen Melahat Teyze

Doğa İçin Dökülen Gözyaşı: Kesilen Ağacını Omuzlayıp, Belediyeden Hesap Soran Melahat Teyze


16 Temmuz 2017 14:10
font boyutu küçülsün büyüsünIsparta'nın Yalvaç İlçesi'nde yalnız yaşayan 71 yaşındaki Melahat Peker, geçen yıl diktiği dut fidanının komşuların şikayeti üzerine belediye tarafından kesilmesine tepki gösterdi. Kesilmiş ağacı sofra bezine sarıp belediyenin yolunu tutan Peker, "Bu fidana çocuk gibi baktım. Bir ağacı sığdıramadılar" diye gözyaşı döktü.
 
DHA'da yer alan habere göre, Yalvaç merkez Bahçelievler Mahallesi Çayboyu Sokak’taki bir apartmanda oturan Melahat Peker’in geçen yıl mart ayında ’yeşillik olsun’ düşüncesiyle kaldırım üzerine diktiği 5 elma ve 1 dut fidanından rahatsız olan komşuları, belediyeye şikayetçi oldu. Şikayet sonrası geçen hafta 5 ağacı kendisi kesen Melahat Peker, belediye zabıtasından dut ağacının kalmasını rica etti. Ancak geçen pazartesi günü evde olmadığı sırada gelen belediye görevlileri, dut ağacını da kesip götürdü. Eve geldiğinde dut ağacının kesildiğini gören Peker büyük üzüntü yaşadı.

Kesilen ağacı omuzlayıp belediyeye gitti

Belediyeyle irtibata geçerek kesilen ağacın kendisine verilmesini isteyen Melahat Peker, teslim edilen yaklaşık 2 metrelik dut ağacını sofra bezine sarıp Yalvaç Belediyesi'nin yolunu tuttu. Omzunda taşıdığı dut ağacıyla gözyaşları arasında belediyeye giden Melahat Peker, Belediye Başkanı MHP'li Halil Hilmi Tütüncü'nün makamına çıktı. Yaklaşık 5 dakikalık görüşmenin dışarı çıkan Peker, yaşadıklarına tepki gösterdi.

‘Bir ağacı sığdıramadılar’

Melahat Peker, "Ben bu fidana çocuk gibi baktım. Bir ağacı sığdıramadılar. Başkan 'haberim yok' deyip işin içinden sıyrıldı. Ağzımın orucu ile Ramazan ayında kaç kez geldim, görüşemedim. 'Şurada yeşillik olsun gelen giden çoluk çocuk yesin' diye dikmiştim. Kime ne zararı vardı? Belediye kendisi kaldırımlara ağaç dikmiyor mu?" diye ağladı.

'Kim kestiyse bu ağaç kadar ömrü olmasın'

Melahat Peker, "Ben ağaç dikerken çevre güzelleşsin bir gölgelik olsun istedim. Komşum kaldırıma beton yapılması için belediyeye müracaat etmiş, ağaçlar var 'kesilsin' demiş. Bana 2 kez zabıta geldi. 5 ağacı kendi ellerimle kestim. 'Bari bu dut ağacı kalsın' diye rica ettim. Başkanla da görüşmek istedim ama saatlerce odasının önünde bekledim gelmedi. Ne zaman geldilerse hemen kesmiş ağacı da almış götürmüşler. 'O ağaç buraya gelecek' dedim kesilen ağacı getirttim. Belediye başkanına götürüp onun ayaklarının ucuna dikeceğim. Kim kestiyse bu ağaç kadar ömrü olmasın" diye kon

'Üzgünüz ama yapacak bir şey yok'

Zabıta Müdürü Hacı Yakup Hisarardımlı ise "Melahat Peker'in komşusu tarafından belediyemize verilmiş bir şikayet dilekçesi mevcut. Yaya kaldırımına ağaç diktiği ve ileride kendilerine zarar vereceği düşüncesiyle gerekli önlemlerin alınması istenmiş. Mevzuat gereği yaya kaldırımına ağaç dikmek yasaktır. Biz teyzemizle görüşerek varsa tapulu yeri bir ağaç yerine 10 ağaç dikeceğimizi ilettik. Ancak kendisi bu ağaç için ısrarcı olmuştur. Üzgünüz ama yapacak bir şey yok" dedi.

Ağaç kesene ceza uygulanmıştı

Isparta'da geçen hafta evinin önündeki kaldırımda bulunan 2 ıhlamur ağacını kesen kişiye Isparta Belediyesi tarafından cezai işlem uygulanırken, hakkında savcılığa da suç duyurusunda bulunulmuştu.
https://onedio.com/haber/doga-icin-dokulen-gozyasi-kesilen-agacini-omuzlayip-belediyeden-hesap-soran-melahat-teyze-777114
Bu haber 2,157 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (4)
 • Şerife Duman / 17 Temmuz 2017 12:03

  Ağaç kesmeye ne kadar da meraklılar!!!
  Ne diyordu Ebussud Efendi Yarın hak divanına varınca, Kanuni den hakkın alır karınca.
  Devlet yönetmek zor iş üstadım!!!
  Hem herkese nasip değil, her nasibe de kolay değil!!!
 • Turan / 17 Temmuz 2017 11:04

  Ankaranin bir sokaginda dut agaci var. Ancak toplayan yok, kaldirama dusuyor. Kaldirima duseni de kaldiran yok. Olusan seker nedeniyle biraz sikayet ediliyordu. Cok islek bir mekan degildi.
  Sikayet etmek yerine oradan birileri zamani gelince toplasa, kendisi yese veya paylassa daha iyi olmaz mi? Zaten buyuk sehirlerde dut agacini nerede goreceksin.

  Bu haberin gectigi mekanin keske bi fotografi olsaydi da olayin diger tarafinada deginebileyseydik.

  Sadece bu kucuk olayda bile cok derin sosyolojik olaylar yatiyor olabilir.

  Yinede teyzemizin yesertme sevdasini bi sekilde devam ettirebilselerdi, tapulu arsa sormadan. Arsayi merkezlerde nerede bulacaksin, varsa yine belediyenin vardir.


 • EMİNE ÖNİZ / 17 Temmuz 2017 09:34

  MELAHAT ANNENİN DUASINA KATILIYORUM. ANNEMİN İSMİ DE MELAHAT. HER YERİ BETON YAPTILAR. KENT MEYDANI DİYORLAR. BUNLARI HİÇ AĞAÇ OLMAYAN BİR YERDE GÜNEŞ DE BIRAKACAKSIN. DİLERİM TANRIDAN HUKUK DÜZENİMİZ RAYINA GİRER, KİM NEYE ZARAR VERİYORSA KANUN ÖNÜNDE CAYDIRICI BİR CEZA ALIR.
 • TamER / 16 Temmuz 2017 21:10

  "Uydum Akıllı" lafının yürüyen abideleri

  Yasa-Yönetmelik-Yararılık & Faydalılık gerekçeleri ile otoritenin bu yönde hüküm yetkisi vb. şeyler nererede? Zabıta için önemli olan dilekçe tabi.... o dilekçenin kağıdı neden yapılmış acaba? Hele o ağaçlar zarar verebilir siyen komşuya nedemeli? İnsanlıktan nasibi kesilmiş? Yoldaki köpeklerin bile suratlarına acıyarak baktığı gönil fakirleri.. Neyse Teyzem eliden geleni yapmış? Lakin o belediyenin BAŞKANI eğer o sıfatı hak eden zerre kadar bir işaret taşıyorsa, o dut ağacını oraya diktirir. O ağaçtan korkan komşuya da o ağacı hergün sulama cezasını verdirttirir. KALMADI MI BU ŞEKİLDE DAVRANACAK DELİKANLI BİR SEÇİLMİŞ MÜLKİ ERKAN vs??


ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara