Ordan Burdan-15

Ordan Burdan-15

Tarık C yazdı:Ordan Burdan-15


28 Haziran 2017 06:20
font boyutu küçülsün büyüsün


Ordan Burdan-15

 

Ordan Burdan serisinin nicelik olarak küçük, nitelik olarak büyük tesbitleri -çoğu itibariyle- Tarık C.’ye değil, onun muhterem büyüğüne; yani Oktan Keleş’e aittir. Elbette ifadeler bir çok konunu sadece giriş kapısı mahiyetinde yada o kapının zili hükmündedir. Muğlaklık ve bazen şifreyi andıran kısa ifadeler, bu tesbitlerin sahibi olan Oktan Abi’nin kapısının zili -ehil olanlarca- çalınsın diyedir. “Ben sana sadece kapıyı gösteriyorum.” Morpheus

 

1) Nefsin perde olması ve pencereden içeriyi örtmesi. Arasıra açıp pencereden bakmalı. Dolayısı ile nefsin faydaları da var.

 

2) (Övülmenin bazen hoşumuza gitmesi ama bu hoşumuza gitmenin bizi rahatsız etmesi konusu sorulduğunda “Küpler dolacak” demişti. Yani övüldüğümüzde tabii ki mücadele edeceğiz. Ama nefsimizle mücadele etsek bile, nefsimizin övülme neticesinde bir haz almasının önüne geçemeyiz. Tabii bir noktaya kadar. Önüne geçemiyoruz diye, yelkenleri suya indirmeyeceğiz. Sanki herbirimizin bu konu ile alakalı dolması gereken küpleri var. O küpler bu övülmeler ve haz alma esnasında parça parça doluyorlar. O küpler tamamen dolup boş yer kalmayıncaya kadar nefs haz alıyor. Küpün dolması ise, yukarıda bahsettiğimiz kritik nokta oluyor. Artık övülse de ondan haz almıyor nefs. Ama tekrar edelim; yanlış anlaşılmasın: O noktaya; yani küp dolma noktasına varıncaya kadar mücadeleye devam. Yoksa, baştan kaybetmiş oluruz. -Tarık C.-)

 

3) Bizarlık. Yerde bu iyi görülmese de, gökte bizarlık kıymetli ve bir makam. Ama tabii o vakte kadar yapması gereken herşeyi yapmış olması lazım. Yani hemen bizar olmayacak.

 

4) Allah’ı sadece cemali ile kabul eden, hayatın imtihanlarından rahatsız olan, Allah’ı sadece cemali ile kabul eden, celalini kabul etmek istemeyen kişi… Bu gök ilminde küfürdür. Böyle bir kişinin bu durumu, Mekke müşriklerinin Efendimiz (sav)’e şu teklifi yapmasına benzer: “Bir gün senin ilahlarına bir gün bizim ilahlarımıza tapalım.” Halbuki Allah, celali ile Allah’tır.

 

5) Erz hazineleri, farklı arz hazineleri farklı…

 

6) Altın, yakut vb.. bunlar taş sadece. Cennetteki altın ve yakutlar onların hakikatleri.

 

7) Şeytan, Allah’ın isimleri arasında en çok hikmet ile ilgili olanla alakalı. Zira o da (Şeytan) işini tersten yaparak bir hikmet takip ediyor.

 

8) İnsan, Allah’ı sevemez; Allah, insanı sever. Bu sevginin yansımasını, insan O’nu sevdiğini zanneder. Bizim sevgimiz O’na ulaşmaz. Sevgi mahluk içindir.

 

9) Allah insana bakar; insanlar O’nu sevmiyor.

O da: “Ama ben sizi, karşılık beklemeden seviyorum.” der ve sever. Rahman ismi bununla alakalıdır. Yani “Karşılıksız seven”. Bunları pek bilmezler. Hava verir, su verir.. hep karşılıksız. Sevdiğini zannedene de, sevmeyene de…

 

10) Rahim ismi ise, sevdiğini zannedene tecelli eder.

 

11) Tarık C.:

- Efendimiz (sav) de mi O’nu sevemez?

Cevap:

- O’nu hakkıyla kimse sevemez.


        

 

Tarık C.

tarkci@gmail.com
Bu haber 3,994 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (6)
 • Can Yesevi / 15 Temmuz 2017 16:10

  Uzaydan sinyaller kesilmiyor.

  http://www.sozcu.com.tr/2017/dunya/11-isik-yili-uzaktan-garip-sinyaller-geliyor-1933403/
 • SLM / 30 Haziran 2017 22:46

  bu insanlara nasıl ulaşılacak

  1-http://www.bbc.com/turkce/haberler/2013/04/130423_korede_yasam
  2-http://www.diken.com.tr/yasaklar-ulkesi-kuzey-korenin-sirlari/
 • alaca / 29 Haziran 2017 21:52

  ordan burdan 15

  2. madde de bizim anladığımız küplerin dolması bilginin artmasıyla dolayısıyla bilgisizliğin ya da yetersizliğin idrak edilmesiyle alakalı gibi. 3. Madde de üşengeçlik ya da bıkkınlık yerde tembellik gibi vasıflansa da gökte yansıması teslim olmak, kadere boyun eğmek gibi. 6. Madde de kıymetli taşların belli bir uzaklığın birbirini izleyen durakları gibi algılamalı sanki. Bu güzel makale için çok çok teşekkür ederiz.
 • Kıbrıs Fatihi / 28 Haziran 2017 17:05

  Varol Tarık C

  Allah razı olsun abim. İnşallah çok güzel kapıların açılmasına vesile oldun zihnimde. Varol. Selam ve dua ile. Hu erenlere
 • Buğra Ayyıldız / 28 Haziran 2017 14:50

  Kalpten sevgilerimle

  Tarık akamın yazısını gördüğümde elimde kalem ve not defterim vardı bu tevafuku değerlendirip yazarak düşündüm naçizane görüşlerim:1-Melek Hocanın Kadir gecesi yazısını bana hatırlattı karanlık olmasa yıldız parıltısı nasıl olur diye.2-Kalperen tanımındaki ettiği iyiliği çok görmemek kısmını hatırlattı.3-Her şeyi yap yaparken de yaptıktan sonra da bizar ol diyor kanımca.4-Allahtan gelen hoşuna gitse de gitmese de Korkma diyor Onun Cemalide Celalide HAKKtır KORKMA diyor kanımca.5 ve 6 için OKYAY Kağanımın konu ile ilgili anlattıklarını düşünmem lazım iyi anlayamamışım bolca da bilimlik kitaba bakmalı.7-ASA daki Ula gibi başkörmez in kendince Hakkın yapısına öykünmesi kitaplar sayesinde burayı güzelce anladım.8 den 11 e kadar olan kısım kalbimde anlatmayı beceremeyeceğim şeyler yaptı tekrar sağlamca düşüneceğim.Had aştıysam yazdıklarımda bağışlayın Allah OKYAY AKAMDAN TARIK AKAMDAN HAN AKALARIMIZDAN VE SİZLERDEN RAZI OLSUN
 • zeynep / 28 Haziran 2017 12:57

  Allah rahmansa inanmayanlari da seviyor demek mi oluyor