Türk Mühendisin Geliştirdiği Plazma Motorlar

Türk Mühendisin Geliştirdiği Plazma Motorlar

Türk Mühendisin Geliştirdiği Plazma Motorları, Uçak Yolculuğunda Yeni Bir Çağın Kapılarını Aralıyor


27 Haziran 2017 10:33
font boyutu küçülsün büyüsünTürk Mühendisin Geliştirdiği Plazma Motorları, Uçak Yolculuğunda Yeni Bir Çağın Kapılarını Aralıyor!  

Türk Mühendis Berkan Göksel, uzay yolculuğunu herkese sunmak için normal uçaklara plazma motorları takmayı hedefliyor. Eğer önündeki birkaç sorun giderilebilirse, uzay için yeni bir kapı aralanacak.

Günümüz uçaklarının çok yükseklere çıkamadığını görüyoruz. Hatta ben dahil birçok insanın bir zamanlar uçakların neden uzaya çıkamadığını sorguladıklarını hatırlıyorum. Bunun sebebi ise uçak motorlarının çalışması için havaya ihtiyaç duyması ve yüksek mevkilere çıktıkça havanın bulunmaması.


Berlin Teknik Üniversitesi’nde araştırma yürüten Türk asıllı Berkant Göksel, günümüz uçakları stratosfere çıkarmak için ilk testleri başarılı bir şekilde yaptı. Plazma jet motorları üzerine uğraşan Göksel, 50 kilometre ve daha yukarılara çıkan plazma motorlarının testlerini başarıyla tamamladığını duyurdu.

Plazma jet motorlarına yönelik çalışmalar, büyük ölçüde küçük uyduları boşluğa göndermek için geliştiriliyor. Göksel’in New Scientist’e yaptığı açıklamada, araştırmasının motoru normal bir atmosferde test etmeye odaklandığını söyledi.

“Zemin seviyesinde hızlı ve güçlü plazma jetleri üreten ilk işletmeyiz. Bu plazma jetleri, saniyede 20 kilometreye kadar hızlara ulaşabilir” diyen Göksel, araştırmanın sonraki aşamasında gerçek bir uçuş gösterisi olacağını belirtti. Ekip, deneylerde 80mm uzunluğunda mini iticiler kullandı. Normal bir ticari uçakta 10.000 kadar mini iticinin bulunması gerekiyor. Bununla birlikte Göksel, 100 ila 1000 itici gücü kullanarak küçük bir uçakta test edilebileceğine inanıyor.

Bu projede en büyük sorun, güç olarak gösteriliyor. Plazmayı oluşturmak ve sürdürmek için gereken büyük elektrik miktarı, projenin başlıca engeli durumunda.


http://www.webtekno.com/turk-muhendisin-gelistirdigi-plazma-motorlari-ucak-yolculugunda-yeni-bir-cagin-kapilarini-araliyor-h29271.html
Bu haber 2,445 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (4)
 • Gök_Türk / 29 Haziran 2017 11:47

  Selam
  Yükseklerde tek sorun sadece motorun çalışması için gereken oksijen değil de kaldırma kuvveti için gerekli yoğunluk olmaması diye biliyorum. Yanlış mıyım?
 • HAKAN FIRTINA / 28 Haziran 2017 01:37

  GÜÇ İÇİN GEREKEN

  DEUTERYUM (H5O) ve Helyum 5 tepkimesi oluşturularak soğuk füzyon yapılmalı.Sürekli ve temiz nükleer enerji.Uzayda kolonileşmenin anahtarı.
 • mete / 27 Haziran 2017 22:59

  Önce Plazmayla uçuş sonra Plazmada ucus

  Ufocu Amerikalılar artık Yecüc' e bağlarlar... 2018'de mavi aylarda Şirinler gosterileriyle gökyüzü sinemalasında istila denemesi olabilir mi?
 • Orhan ŞAHİN / 27 Haziran 2017 14:42

  Böyle adamları ülkene kazandırama onlara olanak sağlayacağın parayı hatta çok daha fazlasını referandum gibi olaylara harca sonra ey avrupa ey amerika. Geçeceksin bu işleri. İnsanımızın araştırmadan bilimden okumadan ne kadar uzak kaldığının göstergesi işte bu. SORGULAMAMAK.


ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

En Çok Okunanlar