Beynimiz 11 Boyutlu Yapılar Oluşturabiliyor!

Beynimiz 11 Boyutlu Yapılar Oluşturabiliyor!

Bilim Dünyasını Heyecanlandıran Keşif: Beynimiz 11 Boyutlu Yapılar Oluşturabiliyor!


15 Haziran 2017 08:35
font boyutu küçülsün büyüsünBilim Dünyasını Heyecanlandıran Keşif: Beynimiz 11 Boyutlu Yapılar Oluşturabiliyor!


İnsan beyninin sırları çözülmeye devam ediyor. Matematik denklemleri ile yapılan yeni araştırmalar, insan beyninin 11 boyutlu yapıları algılayabildiğini gösterdi.
 

Bilim insanlarının yaptığı yeni araştırmalara göre insan beyninin bilinenden çok daha güçlü olduğu keşfedildi. Sinir bilim uzmanlarının yaptığı araştırmalara göre insan beyni, 11 boyutlu yapılar üretebiliyor. Dünyayı ve tüm evreni 3 boyutla görebildiğimiz düşünüldüğünde beynimizde 11 boyut nasıl oluşabilir diyebilirsiniz, ancak insan bedeninin ötesinde göremediğimiz birçok farklı boyutlar olduğunu hatırlatmak gerekiyor. Örneğin zaman bir boyuttur. Biz zamanı göremesek dahi zaman vardır ve tüm hayatımıza ve fiziki yapılara etki eder. İnsan beyni bu boyutları oluştururken ilk başta tek boyutlu bir çizgi oluşturuyor. Sonra 2. boyuta geçerek bu çizgiyi bir dikdörtgene çeviriyor. 3. boyutta bir tahta olarak gördüğümüz çizgi bu şekilde devam ediyor.


Bilim insanları beynimizin bu boyutları nasıl anladığını araştırmak için cebirsel topoloji sisteminden faydalandı. Bu araştırma ile birlikte bilim insanları, ilk defa bir matematik denkleminden yararlanarak beynin derinliklerine inmeyi başardı.

Lozan Federal Teknoloji Enstitüsü(EPFL) tarafından yapılan araştırmada nörolog Henry Markham, “Hayal bile edemeyeceğimiz bir dünya bulduk” diyerek olayın ciddiyetine vurgu yaptı.

Beynimizin öğrenilmesi açısından çok büyük bir buluş olan bu yeni yöntem, dünyayı üç boyutlu gören beynimizin aslında çok daha fazla işlem yaptığını gözler önüne seriyor. İnsan vücudu hakkında en az bilgi sahibi olduğumuz beyin, gelecekte hakkında daha çok bilgi sahibi olduğumuz bir organ olabilir.
 
 

 http://www.webtekno.com/bilim-dunyasini-heyecanlandiran-kesif-beynimiz-11-boyutlu-yapilar-olusturabiliyor-h30141.html
Bu haber 2,768 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (4)
 • Bir Kalperen / 18 Haziran 2017 03:09

  '' YAsin Kardesime ...''

  HAngi zikirleri cekmemiz gerektigi konusunda yol gosterici olur musunuz ? O yola layik miyim o da ayri bir soru tabii de ...
 • Bir Kalperen / 18 Haziran 2017 03:05

  ....

  Been daha 4.boyutu anlayamazken , 11 boyut muu? o_O
 • Yasin / 15 Haziran 2017 10:09

  Bunlarin gsrceklesmesi icin.bol bol belirli zikirleri cekmelisin geceleri.ve olabildiginçe aç kalmalisin.nefsine sahip cik boyutlarda gez.
 • Hamdi Cenk Düzgit / 15 Haziran 2017 09:57

  12/YÛSUF-4: İz kâle yûsufu li ebîhi yâ ebeti innî raeytu ehade aşera kevkeben veş şemse vel kamere raeytuhum lî sâcidîn(sâcidîne).
  Yusuf (A.S), babasına şöyle demişti: “Babacığım, gerçekten ben on bir yıldız, güneş ve ay gördüm. Onları bana secde eder (vaziyette, durumda) gördüm.”


ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara