Katar Krizi Büyüyor!

Katar Krizi Büyüyor!

Kriz büyüyor! Katar'a iki ülke daha cephe aldı!


7 Haziran 2017 09:35
font boyutu küçülsün büyüsün


Kriz büyüyor! Katar'a iki ülke daha cephe aldı! Körfez ülkelerinin Katar'la ilişkileri kesme kararı almasının ardından bir adım da Ürdün ve Moritanya'dan geldi. Ürdün, Katar ile diplomatik ilişkilerinin düzeyini düşürdüğünü açıkladı. Moritanya da Katar ile diplomatik ilişkileri kesti.

Katar'a, diplomatik tecrit uygulayan ülkeler arasına Ürdün'de katıldı. Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Mısır, Bahreyn, Yemen, Libya ve Maldivler bölgedeki güvenliği tehlikeye attığı gerekçesiyle Katar’la her türlü diplomatik ilişkiyi kestiğini açıklamıştı. Katar'la diplomatik ilişkilerini kesen ülkeler, Katar'da bulunan vatandaşlarına 48 saat içinde ülkelerine dönmeleri çağrısında bulunmuştu. Bu ülkelere Ürdün de eklendi. Ürdün Hükümet Sözcüsü Muhammed el Mumami, Doha merkezli El Cezire’nin lisansını da iptal ettiğini bildirdi.Diplomatik ilişkilerin düzeyini düşürdü. MORİTANYA'DA İLİŞKİLERİ KESTİ Moritanya resmi haber ajansında (AMI), yer alan habere göre, Katar'ın mevcut politikalarını sürdürmekte ısrar etmesi nedeniyle diplomatik ilişkilerin kesildiği ifade edildi. Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Moritanya İslam Cumhuriyeti'nin her zaman Arap çıkarlarını savunma konusunda güçlü bir duruş sergilediği vurgulandı. Açıklamada ayrıca, Katar'ın, Arapların ortak ilkelerine karşı geldiği, Arap ülkelerinde karışıklık ve huzursuzluğu yaymaya çalıştığı ve insani krizlerin yaşanmasına neden olduğu iddia edildi.

Suudi Arabistan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Mısır ve Yemen, Katar ile diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurmuştu. Ürdün, Katar ile diplomatik ilişkilerinin seviyesini düşürmüş ve merkezi Katar'da bulunan El-Cezire televizyonunun yerel ofisini kapatmıştı. Fas Kraliyet Havayolları ise Katar ile diplomatik ilişkilerini kesen ülkelere Doha aktarmalı seferlerini durdurduğunu ilan etmişti. "SEMPATİ DUYMAK YASAK" Bu arada Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE), Katar'a yönelik 'sempati ve duygudaşlık' besleyen açıklamaların yasaklandığı ifade ediliyor. Reuters'ın haberi göre, BAE başsavcılığı Katar'la ilgili 'ılımlı' açıklamaların yasaklanmasına karar verdi.

http://www.gazete2023.com/dunya/kriz-buyuyor-katar-a-iki-ulke-daha-cephe-aldi-h63522.html

Bu haber 2,618 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (3)
 • Orkun akar / 7 Haziran 2017 23:42

  Katar...

  Selam selam...KaTaR....Bakalim ne kodlu bu ifadede...

  KaTaR / TaRaK, TaRaKa,TaRK,TaRRaKa,TaRıK,TRK.....

  Gece gelen,tojkmak gibi vuran,sesiyle yurekleri agza getiren....Türk ün yildizi TARIK....Türkün darbesi çetindir...
 • Buğra Ayyıldız / 7 Haziran 2017 23:17

  Kalpten sevgilerimle

  Bağımsız gerçek devlet olmayınca böyle oluyor ayrıca Kağanımızın KOD MEHDİ yazısında anlattığı gibi global bir ağ bir ülkeyi ilerde bir kaç günde felç edecek hatta yok edebilecek bu bence bunun ayak sesleri korkum yok TENGRİ BİZ MENEN
 • ENDER ÖZSÖYLER / 7 Haziran 2017 10:05

  İÇ SAVAŞ

  İRAN İÇ SAVAŞI BAŞLAMIŞTIR !!!


ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

En Çok Okunanlar