Karşınızda Robot Rahip!

Karşınızda Robot Rahip!

Dinin Geleceğinde Robotlara Yer Var Mı? Karşınızda Robot Rahip!


3 Haziran 2017 08:27
font boyutu küçülsün büyüsün


Dinin Geleceğinde Robotlara Yer Var Mı? Karşınızda Robot Rahip!

 


Almanya'da bir kilise, yaptığı hamle ile ilginç bir konuyu da aklımıza getirdi; dinin geleceğinde robotlardan bahsedebilir miyiz?

 

 

500 yıl önce yayımladığı bildirge ile Avrupa kilisesine karşı Protestan reformunu başlatan Martin Luther, Avrupa'da dini ve siyasi tarihin en önemli isimlerinde biri konumunda. İşte böylesi önemli birini onurlandırmak isteyen, Almanya'nın Wittenberg şehrindeki bir Protestan kilisesi, 'BlessU-2' adlı robot rahibi kilise de kullanıma sundu.

 


5 farklı dil seçeneğinde çalışan ve bu dil seçeneklerinde dua edebilen robot, kiliseye gelenlerden de oldukça ilgi görmekte. 

 Tabi robota ilgi gösterenler ve bir robot insanlara dualar etmesini olumlu karşılayanlar olduğu kadar robotun gerçek bir rahip ile değiştirilmesi gerektiğini düşünenler de mevcut. 

 


BlessU-2 yapısı ve görevi itibariyle oldukça basit bir robot (hatta buna sadece makine de denilebilir). Fakat gelecekte neredeyse tüm işlerimizi alacakları düşünülen robotların din konusuna da dahil olup olmayacağı ya da insanların bu tarz şeylerde ne gibi tepkiler verebileceği, bu sayede küçük şeyler ile de bir nevi tespit edilebiliyor.

 

Bu haber 2,436 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (2)
  • zeki dgsn / 3 Haziran 2017 23:21

    Soru yanlis

    Esas robotlarin geleceginde din' e yer var mi, soru bu!!??
  • c.d / 3 Haziran 2017 18:49

    Robotlardan ziyade klon insanlar ve yarı mekanik saybork insanlar için din olgusundan bahsetmek daha mantıklı olacaktir. Klon insanlara da Allah'ın ruh ufurecegini Oktan abiden ogrenmistik. Peki ya kalpsiz yaşayan robotik kolları bacakları olan bu dünya üzerinde "üstün" olma hırsıyla Allah'ın kusursuz yarattık dediği vücudunu feda eden, daha üst perdede şeytanin insanla olan savasinda insan neslini ortadan kaldırma silahına alet olan sin ler için din olgusundan bahsetmek mümkün müdür ? Allah'ın rahmet kapısının her zaman açık olduğunu biliyoruz zira Kur'an hiçbir zaman degistirilemeyecek. Ama bu varlıkların Kur'an a ne kadar uyacağını Oktan abi kitabında bize anlatmisti. O zaman da bile çeşit çeşit insan türünün robotik varlıkların yerde sürünen türlerin olduğunda bile bir grup insan, gerçek insan, Kur'an la cikagelmisti. Şuan bizler ne kadar uyguluyoruz ki Kur'an i o varlıklar uygulasin. Yani dogru hep var olacak ama doğrunun taraftarları ne kadar olacak ?


ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

En Çok Okunanlar