Mısır’daki Mumyalar Türk Çıktı

Mısır’daki Mumyalar Türk Çıktı

Mısır’daki mumyalar Türk çıktı


31 Mayıs 2017 22:54
font boyutu küçülsün büyüsünMısır’daki mumyalar Türk çıktı

Almanya'da yapılan bir araştırmada Antik Mısır zamanından kalan kalıntıların genlerinde Türk izlerine rastlandı. MÖ 1400 ile 400 yılları arasında Mısır’da çıkarılan mumyaları analiz eden bilim insanları, kalıntılardaki genlerin Akdeniz insanlarının genlerine daha yakın olduğunu ortaya koydu.

Almanya’da yapılan bir araştırma Mısır’da çıkarılan mumyaların Mısırlı genlerinden ziyade Türk genine sahip olduğunu ortaya çıkardı. MÖ 1400 ile 400 yılları arasında Mısır’da çıkarılan mumyaları analiz eden bilim insanları, kalıntılardaki genlerin Akdeniz insanlarının genlerine daha yakın olduğunu ortaya koydu.

Tübingen Üniversitesi ve Jena’daki Max Planck İnsan Tarihi Bilimi Enstitüsü’nde gerçekleşen araştırmada ilk gerçek gen veritabanı oluşturuldu.

Nature Communications dergisinde yer alan araştırma sonucunda modern Mısırlıların, atalarından daha fazla Sahra altı Afrikalı geni taşıdığına ulaşıldı.

Antik Mısırlıların, Yakın Doğu’daki insanlarla gen bakımından daha yakın olduğu kaydedilirken, araştırmayı yöneten Johannes Krause, araştırmayı 151 mumya ile gerçekleştirdiklerini ifade etti. Krause, araştırmayı yaparken Büyük İskender ve diğer isimlerin Mısırlıların genlerini etkileyip etkilemediğini bulmak istediklerini söyledi.

Antik Mısırlıların genlerinde Anadolu ve Avrupa’dan izlerin yer aldığını belirten bilim insanları, günümüzdeki Suriye, Ürün, İsrail ve Lübnan’ın da gen havuzunda yer aldığını kaydetti.

Bilim insanları günümüzdeki Mısırlıların ise genlerinde Afrika’nın ağır bastığını söylerken, araştırmanın bu zamana kadar Mısır’daki mumyaların gen haritaları üzerine yapılmış ilk ve en kapsamlı çalışma olduğu kaydedildi
http://www.milliyet.com.tr/misir-daki-mumyalar-turk-cikti-dunya-2460187/
Bu haber 3,070 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (3)
 • Barkın Arın / 2 Haziran 2017 14:48

  Tekrar okur musunuz haberi

  firavun dönemi anadoluda yaşayan insanlarla firavunların dna uyumu daha fazla diyorlar . türklüğü nereden çıkardınız
 • Volkan / 1 Haziran 2017 15:57

  Nurihan Fettah ve Kazım Mirşan

  Nurihan Fettah "Tanrıların ve Firavunların Dili" kitabını okuyun zaten başka söze gerek yok.Kazım Mirşan'ın bu konuda yazdıkları malum. Nedense Tatar Nurihan Fettah Türkçeye oldukça eserinin cevirilmesi gereken bir akademisyen ve edebiyatçı ama bir kaç Türkçü
 • Atilla Murathan / 1 Haziran 2017 04:41

  Türk Milletinin varlığı

  Bu coğrafyada Türk Milleti hep vardı Tarih öncesinden günümüze kadar. Gelecekte de olacaktır. Yani Osmanlı İmparatorluğunun sahip olduğu topraklar Osmanlı öncesinde deTürk vatanıdır.


ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara