Diyarbakır Karpuzu Meksika'dan

Diyarbakır Karpuzu Meksika'dan

Diyarbakır Karpuzu Aslında Meksika'dan GDO'lu Çekirdeklerden Üretiliyormuş


30 Mayıs 2017 00:25
font boyutu küçülsün büyüsün


Diyarbakır Karpuzu Aslında Meksika'dan GDO'lu Çekirdeklerden Üretiliyormuş

Gazeteci Cem Seymen, Türkiye'nin en çok övündüğü lezzetlerden biri olan Diyarbakır karpuzunun tohumlarının Meksika'dan geldiğini ve bu tohumların da GDO'lu olduğunu açıkladı.


Yıllardır yaptığı programlarla bilimin tarım ve hayvancılıktaki önemini anlatan CNN TÜRK Ekonomi Editörü Cem Seymen, Hafta Sonu programında Hakan Çelik'in sorularını yanıtladı ve Türkiye'nin neden tarımda kan kaybettiğini açıkladı.

"DİYARBAKIR KARPUZU MEKSİKA'DAN GELİYOR"

 Bilimsel verilerin ve araştırma sonuçlarının bir türlü tarıma ve hayvancılığa entegre olamadığını vurgulayan Cem Seymen; "Tarımda gelecek tohumda, verimli tohum üretebilmekte" dedi.

Aynı nedenle Türkiye'ye özgü bir çok tarım ürününün yurt dışından ithal edilir hale geldiğini söyleyen Cem Seymen, bunun son örneğinin de Diyarbakır Karpuzu olduğunu açıkladı.

Cem Seymen, Diyarbakır Karpuzu tohumunun Meksika'dan ithal edilir hale geldiğini belirtti.

 "KARPUZ TOHUMUNUN GENETİĞİYLE OYNANDI"

 Seymen, Meksikalı bir araştırmacının karpuz tohumunu genetik olarak verimli hale getirerek nasıl Türkiye'ye satıp yılda 25 milyon dolar gelir elde ettiğini anlattı.

 İsrail'in tarım atılımını nasıl gerçekleştirdiğini de anlatan Cem Seymen, tek yaptıklarının Türkiye'de bir döneme damga vuran ve daha sonra kapatılan Köy Enstitülerini birebir taklit etmek olduğunu söyledi.

https://www.haberler.com/diyarbakir-karpuzu-aslinda-meksika-dan-gdo-lu-9640017-haberi/
Bu haber 2,446 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (2)
 • --- / 30 Mayıs 2017 23:26

  ---

  Atatürk'ün sadece Erzurum'a cumhuriyet tarihinin belki de hala daha en büyük ziraat fakültesini kurdurması, Ankara'daki orman çiftliği...
  Zamanla daha neler yapılacaktı kim bilir hele hele ülkenin batıdaki ve Çukurova'daki verimli topraklarına ve arazilerine...
 • dertli mümin / 29 Mayıs 2017 23:27

  yüksek fiyata zehir yiyoruz

  tarım ve hayvancılıkta durum gitgide kötüleşiyor kırmızı et fiyatları malum insanlar yiyemiyor beyaz ete yöneliyor o da ne derece sağlıklı kimyasal hormon vb. tarımda kendi kendine yeten ülke efsanesi bitti ithalata bağımlıyız oysa örneğin 7bin yıllık buğdaydan tekrar üretim yapmayı başaran şöyle güzel insanları desteklesek sahip çıksak http://www.hurriyet.com.tr/kultepede-bulunan-7-bin-yillik-bugday-marmaris-40472244


ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

En Çok Okunanlar