Göbeklitepe'de Sembollerin Anlamı Çözüldü

Göbeklitepe'de Sembollerin Anlamı Çözüldü

Göbeklitepe'de Sembollerin Anlamı Çözüldü


26 Mayıs 2017 16:35
font boyutu küçülsün büyüsünGöbeklitepe'de Sembollerin Anlamı Çözüldü


  
Göbeklitepe’deki Akbaba Taşı’nın sembolleri çözüldü. 13 bin yıl önce dünyaya çarpan kuyruklu yıldız bin yıllık buzul çağını başlattı.

İskoçya'daki Edinburgh Üniversitesi'nden uzmanlar Şanlıurfa’da dünyanın bilinen en eski yerleşim yeri olan Göbeklitepe’de tarihin yeniden yazılmasını sağlayacak bulgular elde etti. Mısır'daki piramitlerden sonra uygarlık tarihi açısından en önemli arkeolojik bulgu kabul edilen Göbeklitepe'deki antik taş oymalarını inceleyen arkeologlar, 13 bin yıl öncesiyle ilgili bilinmeyen sırları gün yüzüne çıkardı. Akbaba Taşı üzerindeki akrep, kuş, köpek, yılan, kurt ve bir de kafasız insana ait sembollerin anlamını çözen arkeologlar Dünyaya bir kuyruklu yıldızın çarptığını belirledi. Araştırmacılar bu çarpma sonrasında tarım ve yerleşik düzene geçildiğini kaydetti.

MAMUTLARIN NESLİ BÜ YÜZDEN TÜKENDİ

Dünya üzerinde büyük etki yaratan bu çarpma nedeniyle, bu dönemde yaşayan mamutların nesli tükenirken, bazı medeniyetlerin de tamamen yıkılıp yok olduğu ortaya çıktı. Binlerce insanın ölümüne neden olan olay, dünyanın bin yıllık mini buzul çağına girmesine neden oldu. Uzmanlar, söz konusu bu tarihin tarım faaliyetlerinin de ilk ortaya çıktığı dönem ile aynı aralıkta olduğunu belirledi. Araştırmacılar taş oymalarındaki sembollerden yola çıkarak bölgenin gökyüzü incelemeleri için bir gözlemevi olarak kullanıldığını da belirledi.

Araştırmacılar Akbaba taşı olarak adlandırılan sütundaki hayvan oymalarını incelediğinde, onların gerçekte takımyıldızları ve kuyruklu yıldızları temsil eden astronomik semboller olduğunu keşfetti.


M.Ö. 10950 yılı 11 Eylül gecesi Türkiye’de takımyıldızları böyle görünüyordu

NEOLİTİK UYGARLIKLAR ORTAYA ÇIKTI

Edinburgh Üniversitesi uzmanları, M.Ö. 10950 yılında takımyıldızların Türkiye’den nasıl görüneceğini belirlemek için bir bilgisayar programından faydalandı. Bu tarih, Grönland’daki buz örneklerinden alınan verilere göre Younger Dryas döneminin kesin başlangıcı olarak kabul edilebilir. Söz konusu dönem, tarımın ve ilk Neolitik uygarlıkların ortaya çıkışı ile çakıştığı için insanlığa dair hayati bir zaman aralığı olarak görülüyor.

 


Taş üzerine oyulan bazı semboller bugün astrolojide kullanılan burçlarla aynı. Bu da insanların 13 bin yıl öncesinde sanılandan çok daha fazla gök bilimi
ve yıldızlarla ilgilendiğini gösteriyor.ne geçildiğini kaydetti.

KUZEY AMERİKA İLE AYNI SEMBOLLER

Araştırmacılar, meteorun çarpmasının ve devamında gelen soğuk iklim darbesinin Göbekli Tepe insanlarını önemli derecede etkilediğini ve bunu oymalara yansıttıklarını düşünüyor. Edinburgh Üniversitesi’nden araştırmayı yürüten ekibin lideri Martin Sweatman, “Çalışmamızın Kuzey Amerika’ya düşen meteorla ilgili fiziksel ipuçlarını desteklediğini düşünüyorum. Göbekli Tepe, diğer şeylerin yanı sıra gece gökyüzünü izlemek için bir gözlemevi işlevi de görüyordu. Buradaki antik sütunlardan biri, muhtemelen buzul çağının bitiminden beri yaşanan en kötü gün olan bu yıkıcı meteor çarpması olayına dair bir anıt olarak hizmet etmiş gibi görünüyor” açıklamasını yaptı.

Göbekli Tepe’deki sütunlarda yer alan semboller, Dünya’nın dönme eksenindeki uzun vadeli değişimlerin erken bir yazı biçimiyle kaydedildiğini, bölgenin meteor ve kuyruklu yıldızlar için bir gözlemevi olarak kullanıldığını gösteriyor.
https://www.sadecehaber.com/gobeklitepede-sembollerin-anlami-cozuldu
Bu haber 3,918 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (1)
  • alaca / 27 Mayıs 2017 03:09

    Ötüken Tasavvufu

    Burada gerçeğin saklanması için hazırlanmış acemi bir hikayedir bu yazılanlar. Bunların gerçek manaları Ötüken Tasavvufunda çok net görülebilir.2 nolu Resimde yuvarlak içine alınmış olan H harfli yer çok sonradan Akad’lıların EA dediği ve Sümerlilerin Enki hatta sonradan Hintlerin çok tanrılı dinindeki Şiva dedikleri tanrıdır. En alttaki başsız insan dedikleri sembol aslında üstteki H’den başkası değildir. Ötüken Tasavvufundaki çizimlere bakarsak aslında buradaki çizimlerle benzerliklerini görebiliriz. Semboldeki en alt bölgeyi Ötüken Tasavvufundaki Uzay yani Akrep sembolü ile birleştirirsek, yandaki hayvan figürlerini de Kopuz Ata 3. Bölüm ile beraber okursak aslında bu sembollerin ne oldukları tamamen ortaya çıkar. Yani bu sembolleri zaten yazmıştı.
    Bu vesile ile Ötüken Tasavvufu ve Kopuz Ata bilgilendirmeleri için Oktan Abi’ye çok teşekkür ederiz.


ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

En Çok Okunanlar