TİKA’dan Tuva Türklerine Destek Projesi

TİKA’dan  Tuva Türklerine Destek Projesi

TİKA’dan Moğolistan'daki Tuva Türklerine Destek Projesi


24 Mayıs 2017 11:05
font boyutu küçülsün büyüsünTİKA’dan Moğolistan'daki Tuva Türklerine Destek Projesi


Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Moğolistan Tuvaları Dayanışma Derneği işbirliğinde Bayan-Ölgiy vilayeti Tsengel ilçesinde bir keçe atölyesi kuruldu.

Proje kapsamında Moğolistan Tuvaları Dayanışma Derneğinin talebi üzerine Moğolistan'da yaşayan Tuvaların geleneklerinin muhafaza edilmesi, gelecek nesilllere aktarılması ve bölge halkına yönelik istihdam oluşturulması amacıyla kurulan keçe atölyesi için ihtiyaç duyulan malzeme ve ekipman TİKA tarafından temin edildi..

Bahse konu keçe atölyesinin açılış töreni TİKA Başkan Yardımcısı Mehmet Süreyya Er, TİKA Başkan Danışmanı Kamil Kolabaş, TİKA Ulanbator Program Koordinatörü Veysel Çiftci, Moğolistan Tuvaları Dayanışma Derneği Başkanı N. Ganbaatar, Tsengel İlçe Kaymakamı N. Meyrambek, Bayan Ölgiy Meclis Başkanı Bauırjan, ilçe halkı ve yerel basın mensuplarının katılımıyla 9 Mayıs 2017 tarihinde gerçekleştirildi..

 Törende konuşan TİKA Ulanbator TİKA Başkan Yardımcısı Mehmet Süreyya Er törende yaptığı konuşmasında, bu proje ile öncelikle Tuva Türklerinin kültürünün yaşatılarak gelecek nesillere aktarılması ve bölgede istihdam oluşturulmasının amaçlandığını belirterek Tuvalara desteğin devam edeceğini ifade etti.

 Program Koordinatörü Veysel Çiftci, Tuvalara yönelik olarak TİKA tarafından daha önce Çadır Okul Kurulması, "Moğolistan Tuvaları" adlı eserin bilim dünyasına tanıtılması, "Moğolistan Tuvaları Arşiv Bilgileri" kitabının yayınlanması gibi projelerin hayata geçirildiğine değinerek bahse konu proje ile de Tuvalara desteklerinin hem kültürel hem de ekonomik boyutta devam ettiğini dile getirdi..

520 CİVARINDA ÇALIŞMA YAPILDI

 Moğolistan Tuvaları Dayanışma Derneği Başkanı N. Ganbaatar ise törendeki konuşmasında bu projenin kendileri için önemine değindikten sonra Moğolistan'da yaşayan 20 etnik gruptan biri olan Tuvalara yönelik çalışmaları ve desteklerinden dolayı Türkiye ve TİKA'ya teşekkürlerini sundu..

2004 yılında Moğolistan'da hükümetler arası anlaşma ile kurulmuş olan TİKA Moğolistan Program Koordinatörlüğü, toplamda 520 civarındaki eğitimden sağlığa tarımdan turizme neredeyse her alandaki proje ve faaliyetleri ile kalkınma yardımlarına ve ayrıca Moğolistan'daki Türk kültürel ve tarihi mirasına sahip çıkmak gibi birçok çalışmaya imza attı..
http://www.sabah.com.tr/dunya/2017/05/23/tikadan-mogolistandaki-tuva-turklerine-destek-projesi
Bu haber 1,895 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar


  Henüz yorum yapılmamış