500 Yıllık Kestane Ağaçlarını Kestiler!

500 Yıllık Kestane Ağaçlarını Kestiler!

500 Yıllık Kestane Ağaçlarını Kestiler!


9 Nisan 2017 07:39
font boyutu küçülsün büyüsünIsparta Turizm Derneği Başkanı Fevzi Özdemir, anıt ağaç konumundaki ağaçların kesilmesine tepki gösterdi.


Isparta’da kestane ağaçlarıyla ünlü Ayazmana ve yakınındaki Gökçay’da içinde en az 400-500 yıllık olduğu tahmin edilen ve 1’i anıt ağaç niteliğinde 5 kestane ağacı kesilmiş halde bulundu. Bölgede inceleme yapan Orman Bölge Müdürlüğü, kesimlerin olduğu tapulu arazi sahiplerinin bu konuda izin almadığını açıkladı. Son 3 ayda toplam 12 kestane ağacının kesildiği tespit edildi.

Isparta Turizm Derneği Başkanı Fevzi Özdemir, Dere ve Yenice mahallelerinin yukarı bölümündeki Gökçay’da, biri 400-500 yıllık olduğu tahmin edilen 5 kestane ağacının kesildiğini tespit etti. Kesilen dev kestane ağaçlarının fotoğraflarını çeken Özdemir, “Bu ağaçlar anıt ağaç konumunda ve koruma altında. Birisine ait bahçe mi yoksa hazine arazisi mi bilemiyoruz ancak bu ağaçları kesenlerin bulunmasını istiyoruz. Kesen kişiler hakkında gerekli yasal işlemler derhal yapılmalıdır” dedi.

Isparta’nın Ayazmana mesire alanı ile Dere ve Yenice mahallelerinin kestane ağaçlarıyla ünlü olduğunu kaydeden Fevzi Özdemir, dev kestanelerin kesildiği bölgedeki diğer ağaçlar için de endişe duyduklarını, belediye veya Orman Bölge Müdürlüğü gibi ilgili birimlerin bölgedeki diğer ağaçların korunması yönünde tedbir alması gerektiği uyarısında bulundu.  

Bölgenin imara açılacağı ve bazı inşaat firmalarının da arsa topladığı yönünde duyumlar aldıklarını belirten Fevzi Özdemir, şöyle konuştu:

“Şimdi sorsan ‘çürük’ derler. Eh ne diyeyim, çürüyüp gidin inşallah. Yetkilileri davet ediyorum. Bu kestane kesilmez. Dere mahallesinden inerken köprünün sağ ve sol tarafındaki tüm ağaçlar kesilmiş. Birileri ev mi yapacak, villa mı yapacak? Bu kestanelere dokunan eller kırılsın. Buralara imar izni verenler de aynı derecede yargılansın. Bütün kamuoyunu davet ediyorum. Ev yapılacak alanların köküne kıran mı girdi de buralara bu muameleyi yapıyorsunuz.”

Tarım, Çevre ve Milli Parklar müdürlüklerine sorduklarında her birinin farklı söylemlerde bulunduğunu altını çizen Özdemir, “Özel mülk diyorlar. Özel mülk sahibi Tarım ve orman müdürlüklerinden izin aldığında kesebilirmiş. ya da kaçak kesince 170 TL cezası varmış. Biz burada kestane ağacından bahsetmiyoruz. Bu kesime verilecek cezadan da bahsetmiyoruz. Tarihi evin içindeki bir çeşmeye önem veriliyorsa bu bahçe kimin olursa olsun 400 yıllık anıt ağacın burada korunması gerektiğini söylüyoruz. Burada yetkililer vardı.

Geldi incelediler. Kesenin kim olduğu belli değil. Belki bahçe sahiplerinin bile haberi yok. Yani burada bu ağaçlar niye kesiliyor. Bu kadar gözlerin kan mı bürümüş? Burada ağaçları keserek yapmak istedikleri nedir” diyerek tepkisini dile getirdi.

“Masa olacak diye bu ağaç kesilir mi?”

Kök bölümü normal bir insan boyundan fazla olan kesilmiş kestane ağacını gösteren Özdemir, “Şimdi bu ağaç 250-400 yıl yetişecek. Buzum dedelerimizden kalacak. Bundan koltuk, masa çıkacak, bilmem ne sanayinde kullanılacak diye bu ağacı kesmeye değer mi?” açıklamasında bulundu.
http://cevrecitv.com/2017/04/08/goruntulu-haber-500-yillik-kestane-agaclarini-kestiler/
Bu haber 2,745 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (2)
  • mücahit çelik / 11 Nisan 2017 09:54

    bence karşılığı idam olmalı..

    yahu o kadarda değil,bir ağaç için idam mı olur?..Fatih Sultan Mehmed han;yaş kesen baş keser fermanını boşuna vermemiştir...eğer kanunda cezası idam olursa bu işlerin önüne geçilir ve zaten ağır cezası caydırıcı olduğu için yapmaz...ceza olmadığı için yapıyorlar...hele ki böyle bir ağaç...geçmişin hafızasıydı çok değerliydi yazık oldu...umarız bu işi yapanlar bulunur ve Türk ceza kanununda emsali görülmemiş bir ceza alırlar ibretlik olurlar..
  • Vedat / 10 Nisan 2017 19:36

    Utanmalari lazim

    500 YILLIK ATA YADIGARI AGACLARI KESENLER TURK MILLETINE NEFRETLERINI SUNMUSLARDIR! ONEMLI OLAN, TURK TOPRAKLARINDA KENDINI HERKES LIDER ZANNETMESI, DOLAYISIYLA BOYLE INCE ISLER KIMSEYE CAKTIRMADAN YAPILMASI! BIZE TEK LIDER LAZIM, ON LIDER DEGIL!