Ordan Burdan-11

Ordan Burdan-11

Tarık C. Yazdı...


7 Nisan 2017 07:17
font boyutu küçülsün büyüsün


Ordan Burdan-11 

Ordan Burdan serisinin nicelik olarak küçük, nitelik olarak büyük tesbitleri -çoğu itibariyle- Tarık C.’ye değil, onun muhterem büyüğüne; yani Oktan Keleş’e aittir. Elbette ifadeler bir çok konunu sadece giriş kapısı mahiyetinde yada o kapının zili hükmündedir. Muğlaklık ve bazen şifreyi andıran kısa ifadeler, bu tesbitlerin sahibi olan Oktan Abi’nin kapısının zili -ehil olanlarca- çalınsın diyedir. “Ben sana sadece kapıyı gösteriyorum.” Morpheus 

30 Ocak 2009 tarihindeki konuşmalarımızdan birkaç satır: 

1) Toprak, nur, muhafaza (Tabut Sırrı, Musalla Taşı) (Burada bir hatırlatıcı olması adına, işaret taşları nevinden birkaç kavramı paylaşıyorum sadece…  -Tarık C.-) 

2) Allah’ın yarattıkları iki türlüdür:

a) Mahrem Yaratılış

b) Ehline gösterdiği; akıl sahiplerine gösterdiği yaratılış.

Mesala anne karnındayken ultrasonda çekilen çocuğun nasıl doğduğu yada ağır çekimde bir çiçeğin nasıl açtığı… Nasıl yaptığını, yarattığını gösteriyor. 

3) “Mahrem yaratılış”dan bahsedecek olursak:

Allah, Âdem (as)’ı ulu orta yaratmadı. Önce yarattı, sonra muhafazaya koydu. Yarattığı halde melekler onu görmediler. Hiç kimse görmedi. 

4) Âdem cenneti, hayattan bir parça. Mükâfat cennetinden bir parça. Ancak bir mecazdır Âdem cenneti.  “ Bak bu verdiğim onun nümunesi. Şunları yaparsan sana aslını vereceğim.” 

5) Kadın için anne, kocasısır. Zira Nefise annemiz yaratıldığında Âdem vardı. Onu gördü. Âdem için ise hiç insan yoktu. Ancak Allah vardı. 

6) Âdem yaratıldığında cennette kendi nevinden bir şey yoktur. Dua ve niyaz eder kendi cinsinden bir şey için. Nefise yaratılınca, işte o zaman cennet cennet olmuştur Âdem için. Âdem cenneti, Nefise annemizle tamamlanmıştır. 

7) O vakte kadar Âdem (as) dua etmeyi biliyordu ama tevbe etmeyi yeryüzüne indikten sonra öğrendi.  

8) Âdem yaratılışı, Hâlik ismiyle anılıyor. Âdem’e Hâlik isminin yüklendiği yer… İndullah... Yarattıktan sonra koyduğu ise yeni…  Mahfazalık daha sonra. Sanki bir ürün yapıyorsun, sonra vitrine koyuyorsun. “Hadi gelin bakalım!” diyorsun. 

9) Tevvab ismi büluğ çağından sonra devreye giriyor değil mi? Hayır! Allah, Tevvab ismi ile, o yaşa gelinceye kadar olan günahları bağışlıyor. 

10) Allah tecelli ettirdiği herbir ismi ile insandan ayrı bir şey bekliyor. Bu da bir sır. Âdem cennetinde yada insan akıl baliğ olmadığı zaman işlettiği Tevvab isminin fiilî karşılığı “hoşgörü”dür. 

11) Alim isminin karşılığı; yani insandan beklenen “talep”tir. Yani ilmin karşılığı taleptir. Talep ettin ve ilmi aldın. İlim sahibi olman yetmiyor. Hakem de olman gerekiyor. Allah’ın Hakem ismi… Yani ilim sahibi olman yetmez; ilme hâkim de olman gerekir.  

12) Tasavvufta ilim erbabına “sanatkâr erbabı” denir.  

13) Allah, Âdem’e isimleri öğretti. Peki nerede öğretti? Hâlik ismini mesela, yaratırken kodladı. Ama indinde başka bir ilim öğretti. Mahfazaya koydu; orada ayrı bir şey… Mevt olmayı; teslim olmayı… Peki meleklere secde ettirdi. Meleklerin secde sesini duyurdu ona; ezânı… Âdem cennetide ayrı ismini öğretti. Yani hepsini bir anda öğretmedi. Safha safha öğretti. 

14) Allah 3 ayı, insandan niye alıyor? (Yani niye 12 ay değil de, 9 ay? İşte 16 Yıldız Sitesinin ambleminin sırrı - Tarık C.)

 

Tarık C.

tarkci@gmail.com
Bu haber 4,461 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (9)
 • Aciz bir kul / 8 Nisan 2017 09:52

  Talep ediyorum ilmi Haktan ; Vesile kılınsın kul Oktan.

  İç içe geçmiş 3 Hilal [3x3=9]
  3 Hilal'in 3 Yıldızı [3x3=9]
  3 Hilal'in 2'şer ucu ve 3 Hilal'in 3 Yıldızı [3+(2+2+2)=9]
  3 Hilal'in 2'şer ucu [2x2x2=8] [(8x2) yada (8+8)=16]
  3 Hilal'in 2'şer ucu ve 3 Hilal'in 3 Yıldızı [16-3=12]

  3 Hilal'in 2'şer ucu ve 3 Hilal'in 3 Yıldızı ve 4 Mevsim
  [12/3=4] [4x3=12]
  12 Ay = 4 Mevsim , 4 Mevsim = 12 Ay
  16 Yıldız ve 12 Ay 4 Mevsim [16-12=4]
  12 Ay 4 Mevsim 9 Ay 3 Cemre
  [(4x3=12) ve (12-3=9)]

  3'ler , 7'ler , 40'lar
  3'ler [(12/4=3) veya 12-9=3]
  7'ler [(16-12=7) veya (4+3=7)
  40'lar
  [(16/2=8)+(16x2=32)=40] veya [(16-12=4)+(12x3=36)=40]

  Rakamların bir denge üzere olduğu nazar-ı dikkatimi celbetti. Siz değerli büyüklerim ile paylaşmak istedim.
  Hazret-i Pîr-i Türkistan Hoca Ahmed Yesevî 'nin , Anadolu'nun manevi fethi üzere vazifelendirdiği Horasan Erenlerinden , Gaj-Gaj Dede ve Şeyh Nusret 'in diyarından selam ederim.
  {59 75 6e 75 73 20 45 6d 72 65 20 56 55 52 41 4c}
 • alaca / 8 Nisan 2017 01:03

  Adem AS

  1. Madde 14 maddenin de bütünü gözüyle bakarsak bir özet gibi paylaşılmış bu çok güzel makale için Tarik Bey’e sonsuz teşekkürler. Adem ve Adem AS gerçekten bir sır bu sırrı anlamayı başarırız İnşallah. Adem AS’a bakarsak buradan E.B. Annemizi anmadan, anlamamız gerçekten çok zor. “Yaşayan Yaşatacak “ isimli şiirde http://www.onaltiyildiz.com/haber.php?haber_id=5719

  İstanbul’un esrarı ta Hızır’a dayanır.
  Bu şehrin taşından da ağır mes’uliyeti
  Neden kötü nazardan kin, hasetlik taşınır?
  “Secde edin emri” ne dayanıyor hikmeti.
  Burada ki secde edin emrini Bütün yönleriyle Oğuz Kağan Destanı isimli makalede geçen http://www.onaltiyildiz.com/haber.php?haber_id=5531
  “Ey, benim güzel annem, öğüdümü alırsan!
  Yüce Tanrı’ya tapıp, eğer hakkı tanırsan!
  O zaman memen alır, ak sütünü emerim!
  Bana lâyık olursan, adına anne derim! “
  “Yüce Tanrıya tapıp” ve “Bana layık olursan” cümleleriyle birleştirirsek Adem AS’a nasıl secde edildiği, Bilinçlenme ve meleklerin Secdesinin nasıl olduğunu anlayabiliriz. Bir Adem AS’ a secde var bir de Adem’e var sanki. Adem’e nasıl secde yapıldığını Dünya gözüyle anlayabilmemiz için şiirde geçen “Secde edin emri” ne dayanıyor hikmeti. “ cümlesini anlayabilmemiz lazım. Bu konuda Kehf Suresi 86. Ayet iyi okunmalıdır. Zamanlar iç içe ve bunu anlayabilmek için Kulbak Bilgeden hatırlarsak Sutuboğda bölümünde İlhami Abi’nin dediği Nuru Muhammediye ile tarih başladı demiştir. http://www.onaltiyildiz.com/haber.php?haber_id=3583 172. Sayfa. Bu Sayfayı iyi analiz edebilirsek Zaman ile ilk yaratılan şey değildir yazmaktadır. Demek ki bazı oluşumlar olmuş sonra Zaman gelmiş. Zamandan önceki dönemi karıştırmamamız için Tarih denmiştir. Ve bu tarih 3 önemli dönemi kapsar. Bu hakikatin yozlaştırılması Kulbak Bilge 16’da etraflıca anlatılmış ve çok büyük bilgiler cömertçe verilmiştir. http://www.onaltiyildiz.com/haber.php?haber_id=3653 özellikle 232. Sayfada bu yozlaşma çok net açıklanmıştır. 8. Madde de bu 3 devri anlamak mümkündür. Fakat teferruatı bizim anlatabileceğimiz bir şey değildir. Hicr Suresi 26. 27. 28. Ayetlerin her biri bir devre işaret ediyor olabilir. Bu müthiş bilgiler için çok çok teşekkürler. Selamlar.
 • Özgür / 7 Nisan 2017 13:39

  3 Aylar

  Acaba Allah(c.c) aldığı 3 ayı Recep, Şaban ve Ramazan olarak diğer aylardan daha faziletli bir şekilde yaratılışımızdaki (9ayda) saflığa (günahsız halimize ) geri dönebilmek için bir fırsat niteliğinde El-gaffar esmasıyla kullarına mı vermiştir ? Allahualem .
 • Ahmet bademlik / 7 Nisan 2017 13:24

  Beklentim

  Son zamanlarda en çok merak ettiğim konu tam da bu anne karnında ki zamanı hatırlama ve dünyaya gelmeden önceki zamanı ruh halinde iken zamanı hatırlama bilmeye çalışıyorum. İç içe geçmiş üç hilalimiz bu konuda yol yardımcı olacak inşallah.
 • ateş / 7 Nisan 2017 13:24

  Eksik üç ay...

  Eksik üç ay, üç hilâl sembolü ile ilgili ise;
  Üç hilâl sembolü farklı yerlerin ve o yerlerin zamanını sırladığına göre;
  Ana rahmindeki 120 günlük, yani dört aylık cenine üflenen ruh, bu eksik üç ayda, üç hilalin temsil ettiği yerlerde ve zamanlarda bulunarak, dünya hayatı için ön hazırlık yapıyor olabilir mi?
 • SİNAN YILDIRIM / 7 Nisan 2017 09:52

  ALLAH CC RAZI OLSUN TARIK BEY KARDEŞİM BİZLERE YENİ YENİ PENCERELER AÇTIN. ALLAH CC İLMİNİ İLMİMİZİ ARTIRSIN İLMİYLE AMEL EDEN KULLARINDAN EYLESİN. YAZDIKLARININ HER BİR KELİMESİ ÇOK UZUN TEFEKKÜRLER GEREKTİRİYOR. GÖNLÜN VAR OLSUN KARDEŞİM. BİZLERE YOL GÖSTEREN SULTANIMIZ OKTAN KELEŞ PİRİMİZDEN ALLAH CC RAZI OLSUN. GÖNÜL DOLUSU SELAMLAR.
 • BEKİR ÖZTÜRK / 7 Nisan 2017 09:46

  Üç AY

  Üç hilal üç çağların, eksik zamanların bedelimi?
  O eksik üç ay iç içe geçmiş üç hilal ile kodlanmış ve bu kayıp çağlar yada hatırlanmayan anlarmı?
  eyvALLAH..
  Sevgili Tarık Ç. abim - kardeşim teşekkürler.
  Sizi görmesekte , tanımasakta çok seviyoruz.
  Adem eşinin annesi, Çok değişik ve anlamlı bir açıklama
  Esmaların safha safha anlaşılması ve öğrenilmesi ve yaşanması ne güzel anlamlanıyor. Her biri bir kütüphane değerinde hakikatler.
 • Savaş / 7 Nisan 2017 09:09

  Müthiş Bilgiler

  Allah Razı olsun, bir çok soruya cevap olmuş.
  Akabinde bir çom soru çıkaracağı da aşikar,
  Kalemin var olsun, SAĞ olasın koldaşım.
  Rabbim ilmini arttırsın İnşAllah.
  HAYIRLI Cuma'lar

  Selam ve dua ile...
 • Hatipoglu / 7 Nisan 2017 08:24

  3 ay ın sırrı

  Adem dünyaya gelmeden önce, yani RUH üflenmeden önce 3 ayrı gezegende; ya terbiye ve ya dünyaya uyumlama yapılıyor olabilir mi ?


ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

En Çok Okunanlar