Singularity Hızlanıyor

Singularity Hızlanıyor

Dünyada bu tehlikeye ilk dikkat çeken kişi Oktan Keleş idi. Türkiye daha bu kavramları tartışmıyor bile...


10 Ocak 2017 11:23
font boyutu küçülsün büyüsün


 http://www.onaltiyildiz.com/artikel.php?artikel_id=33

Teknolojik gelişmeleri teşvik etmek amacıyla kurulan sivil toplum örgütü XPRIZE Vakfı‘nın (XPRIZE Foundation) Kurucusu Peter Diamandis daha önce teknolojinin gelecekteki maliyetleri düşüreceğinden bahsetmişti. Diamandis, Singularity Hub’da yayınlanan yeni yazısında ise 30 yıl içerisinde insanların yeni bir zeka formuna evrileceğini ve bunun üssel olarak artan gelişme hızından belli olduğunu belirtti.

 

 


Yeni bir tür oluşacak

Diamandis, inanması zor olsa da, bizlerin yeni bir türü oluşturacağını düşünüyor ve insan aktivitelerinden ötürü evrimin hızlandığını not olarak düşüp milyarlarca yıl içerisindeki evrimsel gelişmelere dikkat çekiyor. Hikaye kısaca; 3,5 milyar yıl önce çoğalma ve metabolizma mekanizmaları ayrı olan prokaryotik canlıların, 2,5 milyar yıl önce biyoloji ile teknolojiyi birleştiren ökaryotların, 1,5 milyar yıl önce koloniler oluşturan hayvanların ve 400 milyon yıl önce de omurgalı balık türlerinin oluşmasıyla başlıyor. “Hayat, bazıları burada yazan aşamalardan 100 milyon kat hızlı bir şekilde evriliyor,” diyerek (Darwin‘in evriminden) zekanın yön verdiği bir evrime yöneldiğimizi düşünen Diamandis bu evrimde insanların düşünceler, bilgi ve eylemler vasıtasıyla ‘beyinden beyine‘ bağlı olacağına inanıyor.

Dört aşamada gerçekleşecek

Evrimin ayrıntılarına bakıldığında, Dünya’nınkiyle paralel bir şekilde dört aşamada olacağı düşünülüyor: internete bağlı olduğumuz bir dünya, beyin-bilgisayar arayüzü oluşumu, yapay zekanın oluşumu, insanın uzayı sonuna kadar keşfetmesi. Bu aşamaların şu an birincisindeyiz; ama 30 yıl içerisinde sonuncusunda olacağımız düşünülüyor ve insanlığın teknolojiyi bedeniyle birleştirerek bilgi ve enerjiyi daha verimli kullanması bekleniyor ki bunun şu anda gerçekleşmeye başladığını söylemek mümkün.

Diamandis tahminlerini şöyle açıklıyor: “Beyin-bilgisayar arayüzü ve yapay zeka milyarlarca insanın bulut bilişimi vasıtasıyla, 1,5 milyar yıl önce çok hücreli yaşam formlarının yaptığına benzer şekilde, birbirleriyle iletişim içinde olmasına olanak sağlayacak. Bu bağlı olma durumu yeni bir küresel bilinç ve organizmanın -ben buna zeka üstü (meta intelligence) diyorum- oluşmasına sebep olacak”. Ayrıca son aşamada, 400 milyon yıl önce omurgalı balıkların yaptığına benzer şekilde, Ay’a, Mars’a ve diğer gezegenlere yapılacak yolculuklar sebebiyle insanlığın çok gezegenli bir tür haline gelmesi bekleniyor.

Bu iddia Fütürist Ray Kurzweil‘in ‘teknolojik (yapay) zekanın, insan zekasının inceliği ve bir çeşidi ile eşleşeceğini‘ tahmin ettiği singularity -ya da teknolojik tekillik��" hipotezini akla getiriyor. Kurzweil’in 2045 yılında gerçekleşmesini beklediği olay yapay zekanın insan zekasından bir milyar kat etkili olmasıyla sonuçlanacak.
https://www.dunyahalleri.com/yeni-bir-zeka-formuna-evriliyoruz/
Bu haber 6,436 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (4)
 • Enes / 31 Ocak 2017 21:14

  2036'dan gelen adam

  İnsanların robotikleşmesine karşı çıkan isyancılara mensup olduğunu idda eden 2036'dan gelen adam.

  https://www.youtube.com/watch?v=Ths0j_TF-rM
 • Gültekin / 16 Ocak 2017 15:34

  Gültekin


  Merhaba,
  'Singularity Hızlanıyor' başlıklı yazınıza 12/01/2017 saat 16:39'da yorum yazdım ancak çıkmadı! Size mi ulaşmadı yoksa uygun mu görmediniz?
  Yorumum :
  PROKARYOT HÜCRELER
  Belli bir çekirdekleri olmayan, kalıtım maddesi sitoplazmada dağınık halde bulunan çok basit hücrelerdir. Örneğin; bakteriler ve mavi-yeşil algler prokaryot hücre yapısında canlılardır.
  ÖKARYOT HÜCRELER
  Belli bir çekirdek yapısına sahiptirler. Çekirdek içinde DNA, RNA, özel çekirdek sıvısı ve çekirdekçik gibi yapılar bulunur. Zarlı ve zarsız organellere sahiplerdir. Örneğin; insan, hayvan, bitki, mantar ve protista gibi canlıların hücreleri ökaryot hücre yapısına sahiptir.

  ...2,5 milyar yıl önce biyoloji ile teknolojiyi birleştiren ökaryotların...
  Sayın Diamandis, daha önce 'teknoloji' kelimesinin 2,5 milyar yıl önceki anlamını da açıklamış olmalı! Ateizm düşünce yapısı hep bu noktaya varıyor; 'herşey kendinden oluştu' deyiverince ökaryot hücreyi teknoloji ile ilişkilendiriveriyorsun:) Tek hücreli de olsa çekirdeksiz de olsa gelişim aşamalarını tanımlamakta bu kadar zorlandığımız ilk canlıları, 'herşeyde bir(ahad) ve tek(vahad) olarak var olan' yaratıcıdan ayrı tanımlamaya çalışınca, 'önce buydu sonra böyle oldu' gibi basit açıklamalar bu derece karmaşık ve anlaşılmaz oluyor! Yazıyı dikkatlice okuyunca ben sadece bu zorlamayı görüyorum.
  Beyefendi, ilgimiz olmadıkça pek tanıyamayacağımız bilimsel terimleri kullanınca cümlenin içinde istediği teori 'bilimsel'leşebilir sanıyor. 'Bilimsel' olmasa da 'leş' olabiliyor! Beni de şahsen bu tür tuzak cümleler çok çekiyor, verilen manaya takılıveriyorum:)

  ...Beyin-bilgisayar arayüzü ve yapay zeka milyarlarca insanın bulut bilişimi vasıtasıyla, 1,5 milyar yıl önce çok hücreli yaşam formlarının yaptığına benzer şekilde, birbirleriyle iletişim içinde olmasına olanak sağlayacak. Bu bağlı olma durumu yeni bir küresel bilinç ve organizmanın -ben buna zeka üstü (meta intelligence) diyorum- oluşmasına sebep olacak...
  Bu 'meta bilimsel' açıklamadan şunu anladım; daha ilk canlılardan itibaren biz bunu yapma yetisine sahibiz!...
  Aman kardeşim! Sakın 'Allah!' deme!:) "
  Saygılarımla
 • ziyaeddin çörekçioğlu / 10 Ocak 2017 18:37

  yenilmezler ultron çağı filminde bu konu işleniyor
 • OĞUZHAN U. / 10 Ocak 2017 15:37

  Anti miraç olabilir mi

  Hocamızın kitabında herşeyi kontrol eden GÖZ denen bilgisayarın kudüse yerlestirildiği(eceği) ni yaziyordu.İslam literatüründe ve Kuran ı Kerim de miraç yani göğe yükselme Kudüs de oldu.Haberin detayına baktığımda uzayda kolonileşme ve uzayı keşfetmek den bahsediyor.Şeytan her konuda Allah ı taklit etmeye çalışıyorsa sanki MİRAC hadisesini de teknolojik olarak taklit etmeye çalışıyor gibime geldi.Bu sayede kendi uyduruk miracını gerçekleştirip sahte mesihlerini gökten de indirebilirler.Yani en azından böyle bir fikre kapıldım.
  Fakat neyse ki ONLAR TUZAKLARINI KURSUNLAR İSTEDİKLERİ PLANI YAPSINLAR AMA TUZAK KURUCULARIN EN HAYIRLISI ALLAH DIR.Tuzakları başlarına geçecek inşallah.
  ALLAH HOCAMIZDAN VE KALPERENLERDEN RAZI OLSUN.İNŞALLAH BEN DE BİR GÜN SİZLER GİBI NİCE BİLGİLERE SIRLARA VAKIF OLURUM...


ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

En Çok Okunanlar