Ordan Burdan-7

Ordan Burdan-7

Tarık C Yazdı:Ordan Burdan-7


6 Ocak 2017 08:32
font boyutu küçülsün büyüsünOrdan Burdan-7

Ordan Burdan serisinin nicelik olarak küçük, nitelik olarak büyük tesbitleri -çoğu itibariyle- Tarık C.’ye değil, onun muhterem büyüğüne; yani Oktan Keleş’e aittir. Elbette ifadeler bir çok konunun sadece giriş kapısı mahiyetinde yada o kapının zili hükmündedir. Muğlaklık ve bazen şifreyi andıran kısa ifadeler, bu tesbitlerin sahibi olan Oktan Abi’nin kapısının zili -ehil olanlarca- çalınsın diyedir. “Ben sana sadece kapıyı gösteriyorum.” Morpheus 


31 Aralık 2008 tarihindeki konuşmalarımızdan birkaç satır: 


1) Ebu Turab Sırlarından:

Hz. Âdem (as) topraktan yaratılmış. Toprağın hakikati, Hz. Ali’nin (kv) hakikatidir. Dolayısı ile Hz. Âdem’in babası sayılır Hz. Ali. Dolayısı ile bütün insanların…

(Bu babalık elbette bildiğimiz babalık değil. Hakikatler boyutunda bir babalık… Zira Hz. Ali’nin doğumu belli, babası Ebu Talip belli… Ama mana boyutunda Hz. Ali’nin hakikati, tüm insanların olduğu gibi Ebu Talip’in de aslı sayılır. Sanki “Ben babamın beşiğini tıngır mıngır sallarken” ifadesi burada zuhur ediyor. Ebu Turab, “Toprağın babası” demektir. Ebu Turab’dan toprak; topraktan Âdem; Âdem’den de Âdemoğulları; yani bütün insanlık... - Tarık C.)

2) Efendimiz’in (sallallahu aleyhi ve sellem) nuru herşeyin aslıdır. Hz. Ali’nin de ve dolayısı ile toprağın da aslıdır. Yani bir nevi toprağın babasının da babasıdır.

(Yanlış anlaşılmasın. Bildiğimiz babalık ve oğulluktan bahsetmiyoruz. Hakikat boyutundaki bir nükteyi, bir inceliği izah etmeye çalışıyoruz. - Tarık C.)

3) Hz. Âdem’in bedeni; yani toprak kısmının hakikati Hz. Ali’den;

ruhu ve bedeninin aslının aslı Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem)’den gelir.

4) Herhangi bir kafirde bulunan cesaret vasfı bile, o kafirin mayasında toprak olduğu için ve toprak da Hz. Ali’den olduğu içindir.

(Aklıma Braveheart filmi ve William Wallace geldi. Ondaki cesaretin dahi Hz. Ali kaynaklı olması ne güzel ve ne derin bir nükte… - Tarık C.)

5) Elimizdeki 5 parmağın 4’ü halife efendilerimizle; başparmak ise Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) ile alakalıdır. Yumruk yapınca secde eder 4 parmak. Başparmak etmez. Onların önündedir.

(Buradaki secde manası itaat, başparmağın etmemesi ise onun imametine işarettir. En doğrusunu Allah bilir. Bu ifadelerim, üzerinden bir hayli zaman geçtiği için (8 sene kadar) benim tam aktaramamdan kaynaklı bazı hatalar içeriyor olabilir. Ama hepten kaybolmalarına gönlüm elvermediği için, bu ihtimali göze alarak bu halleri ile paylaştım. Akla takılan ve yadırganan ifadeler olursa, onlar benim bu kusurlu ifadelerime yada konunun derinliğine ait olabilir. Bu durumun gözden uzak tutulmamasını okuyucularımızdan rica ederim. - Tarık C.)

6) Hz. Ali, Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) tarafından niye çok seviliyor?

Meşhur hadisedir:

Birgün ashab Peygamberimiz (sallallahu aleyhi ve sellem)’den Hz. Ali'yi niçin çok sevdiğini sordu. Hz Peygamber o anda mecliste bulunmayan Hz. Ali'yi çağırmaya adam gönderdi ve orada bulananlara sordu:

- Birisine iyilik etseniz, o da size kötülük etse ne yapardınız? Cevap verdiler:

- Yine iyilik ederiz. 

- Yine kötülük yapsa?

- Biz yine iyilik ederiz? 

- Yine kötülük yapsa?

Ashab cevab vermedi, başlarını öne eğdiler. Bunun anlamı kötülüğe kötülükle mukabele etmesek bile iyilik yapmaya devam etmeyiz, demekti. 

Bu sırada Hz. Ali o meclise geldi. Rasulullah Hz. Ali'ye sordu:

- Ya Ali, iyilik ettiğin biri sana kötülük etse ne yapardın? 

- Yine iyilik ederdim.

- Yine kötülük yapsa? 

- Yine iyilik yapardım.

Hz. Peygamber soruyu tam yedi defa tekrarladı. Hz. Ali yedi defasında da "yine iyilik ederdim" diye cevap verdi. Ashab, 

- Ya Rasulallah, Ali'yi çok sevmenizin sebebini şimdi anladık, dediler.

(http://www.sevde.de/Kissadan_his/Kissadan1.htm )

Bir diğer hadisede ise bir savaş esnasında Hz. Ali bir kafiri yere yatırıp tam onu öldüreceği esnada, kafir onun yüzüne tükürür. Allah için cihad eden Hz. Ali, kendi nefsinin araya girme ve ihlası yitirme endişesine binaen, kafiri öldürmekten vazgeçer. Bundan etkilenen kafir müslüman olur. Bilinen bir hadise olduğu için detaya girmiyoruz. 

7) Afv ve bir insanın hidayet ile dirilmesi…


Toprağa tükürdüğünde toprak sana bir şey yapmaz ve gizler, örter onu… Aynı zamanda hayat veren, bitiren (bitki gibi)bir şeydir. Ölü, orada hayat bulur. Aynı tüküren ve sonra dirilen kafir gibi…

(Konunun ciddiyetine inşallah aykırı görmezsiniz. “İkinci Bahar” dizisinden etkilendiğim bir sahneyi, konu ile irtibatından dolayı paylaşmak istiyorum. 

http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/230605/ikinci-bahar-vakkas-antep-sofrasini-yakar-unutulmaz-sahne 

Tevafuğa bakın ki, yine bir kötüyü afveden ve afvetmesi ile ölü gönüllü kötüyü dirilten bir Ali; hem de Ali Haydar var. Detaya girmeyeyim. Yapılan kötülüğe misliyle karşılık vermek bir yana, kendi canını riske atarak o kişinin hayatını kurtarır. Maddi bedeni bir yana, belki ebedi hayatını kurtararak da onun manen dirilmesine vesile olur. Şener Şen’in nâra atarak ateşe girme sahnesi, bilmem sizin de gözlerinizi doldurur mu? - Tarık C.)  

8) Önemli bir hikmet şu ki, Hz. Ali, Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem)’in mescidde ona “Ebu Turab” lakabını vermesinden sonra bu hakikati; yani kendi ile ilgili toprağın babası olma hakikatini anlamış ve yukarıda geçen iki hadise bu idrakten sonra gerçekleşmiş; daha önce değil.

(Hz. Ali’nin mescidde niye mahzun bir şekilde uzandığını ve Efendimiz’in (sallallahu aleyhi ve sellem) mescidi şereflendirme meselesinin detayını siyerden öğrenebilirsiniz. Ama hikmete bakın ki, Hz. Ali’nin o mahzun hali, kendi ile ilgili büyük bir hakikatin zuhuruna davetiye olacakmış… O en çetin “Hüzün senesi”nde de Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) Mirac yolculuğuna davet almış ve o en kutlu seyahat ile Hakikatler Hakikatine vâsıl olmuştu. İnsan için ne kadar ümitlendirici bir hikmet değil mi… Madem gecelerden sonra, sürprizleriyle gündüzler de gelirmiş, niye kendimi yeisin (ümitsizlik) karanlıklarına salayım ki… Eğer bu ifadelerimde cahilliğimizden kaynaklı yanlış ifadeler kullanmış isem Rabbim beni afvetsin. - Tarık C.)

 

Tarık C.

tarkci@gmail.com

Bu haber 4,753 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (10)
 • F.UKAB / 9 Ocak 2017 15:30

  HACI AHMED KAYHAN HZ

  DEĞERLİ KARDEŞLERİM; BAHSETMİŞ OLDUĞUNUZ YAZILARIN VE YAPILAN TEFEKKÜRLERİN NETİCESİ HZ.PEYGAMBERİMİZ SAS.MİN 4 AZİM AHLAKININ YANSIMASI OLAN AŞAĞIDAKİ DUA DIR BU AHLAKLAR
  TOPRAKGİBİ,GÜNEŞ GİBİ YAĞMUR GİBİ GECE GİBİ OLMAMIZI TAVSİYE EDİLEN AHLAKLARDANDIR TEFEKKÜR YAPMAK GÜZEL NETİCEYİ GÖREBİLMEK TEFEKKÜR SONUNDA HAKİKATA ULAŞABİLMEK DAHADA EN GÜZELİDİR ,EN GÜZELİNİDE ALLAHA VE RESULUNE EN YAKIN OLABİLENLERDEN GERÇEK ALLAH DOSTLARINDAN ALABİLELİM İNŞALLAH
  http://www.ahmetkayhan.org/
  http://haksohbetleri.com/

  İNSANI KAMİL HACI AHMED KAYHAN HAZRETLERİNİN DUASI
  Allahım,

  Lütfet ki gittiğimiz her yere barış götürelim;

  Bölücü değil, bağdaştırıcı olabilelim.

  Nefret olan yere sevgi,

  Yaralanma olan yere affedicilik,

  Kuşku olan yere inanç,

  Ümitsizlik olan yere ümit,

  Karanlık olan yere aydınlık

  Ve üzüntü olan yere sevinç saçıcı olmayı bize lütfet.

  Allahım,

  Kusurları görenlerden değil, örtenlerden;

  Teselli arayanlardan değil, teselli edenlerden;

  Anlayış bekleyenlerden değil, anlayış gösterenlerden;

  Yalnız sevilmeyi isteyenlerden değil,

  Sevenlerden olmamıza yardım et.

  Yağmur gibi hiçbir şey ayırdetmeyip

  Aktığı her yere canlılık bahşedenlerden;

  Güneş gibi hiçbir şey ayırdetmeyip

  Işığıyla tüm varlıkları aydınlatanlardan;

  Toprak gibi her şey üstüne bastığı halde

  Hiçbir şeyini esirgemeyip

  Nimetlerini herkese verenlerden;

  Ve gece gibi, ayıp ve kusurları sarıp örten,

  Alemin dinlenmesine imkân hazırlayanlardan olmayı

  bize lütfet.

  Alan değil, veren ellerin;

  Affedici olduğu için affedilenlerin;

  Hak ile doğan,

  Hak ile yaşayan ve Hak ile ölenlerin

  Ve sonsuz yaşamda yeniden doğanların

  Safına katılmayı bize nasip eyle.

  AMİN.
 • İbrahim K. / 9 Ocak 2017 00:38

  Yumruk ve posedon

  Yanlış hatırlamıyorsam yumruk konusunda, yıllar önce bir programda Oktan hocamız şöyle bir şey buyurmuştu; İblis cennetten indirildiğinde bir ağacın dalını koparmış ve bu dal bildiğimiz üç çatallı posedon. Öfke şeytandandır, yumruğumuzu sıktığımızda üstten bakınca üç çatallı posedon görünüyor. Acaba bunun insanın yumruğunda görünmesinin hikmeti nedir, netice de insan yani şeytan değil
 • alaca / 8 Ocak 2017 18:31

  teşekkür

  3. madde sanki daha iyi okunması gerekiyor gibi. Toprağın hakikatinin hakikati Efendimiz SAV den deniyor yani toprak oluşmadan önce 2 oluşumdan geçmiş ve toprak olarak gözükmüş. Hava vardır ama ateş var mıdır acaba? Mesela ayette “Ona ruhumdan üflediğim zaman denir” burada bir ceset olmuştur ruh sonradan verilmiştir. Her ne kadar sonradan verilmiş olsa da aslında cesetten önce de vardır. Hakikatinin hakikatini incelediğimizde 1. bir şey ise 2. de hava olmalı sonra 3. toprak gözükür. Ateş bambaşka bir şey olmalı, varlığın kanıtı gibi bir şey çünkü bir şey yanıyorsa vardır olmayan bir şey yanmaz ve var olan her şey yanar. Buradan anladığımız ateşi var eden bir şeydir. Eğer o şey olmasaydı ateş olmazdı. Hoca Ahmet Yesevi Hazretlerinin 160. Hikmetine de bir bakmak gerekebilir. Hatta Allah sözü bile bu noktada iyi incelenmelidir. Paylaşım için teşekkürler..
 • Mehmet Eray Çakır / 8 Ocak 2017 13:56

  Allah razı olsun. Sagolun varoluşun.
 • selcuk kocak / 6 Ocak 2017 19:37

  dedemin besigi

  Birkac gundur kizima masal anlatirken neden dedemizin ya da babamizin beisigini tingir mingir salladigimizi dusunuyordum, cevap gecikmedi:)
 • Tirendaz / 6 Ocak 2017 18:55

  Hasret

  ordan burdan başlığını görünce önce bir heycan sonra ince ince dokunuşlarla kelimelere, an içinde zamanlara akıyor cümleler...
  Hasretle ellerimiz yumruk oluyor... sabırla yoğuruyor toprağımızı bilenler...

  Allah utandırmasın cümlemizi... sultanlara yakınlık yakıcı bir azaptır...
 • Zafer YAVUZ / 6 Ocak 2017 16:37

  Ordan burdan

  Allah razı olsun abim... Sayenizde öğreniyoruz...Selam olsun onaltıyıldız a Deruni Babam Oktan Hocama tüm kalperenlere
 • Murat Ç. / 6 Ocak 2017 12:17

  ...

  Hasretiz böyle bilgilere.
 • ozan aydın / 6 Ocak 2017 10:59

  teşekkür ederiz Tarık abim

  Tarık abim teşekkür ederiz, tüm onaltıyıldıza selam olsun,

 • Şerife Duman (baciyan) / 6 Ocak 2017 09:51

  Allah (c.c.) razı olsun.


ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

En Çok Okunanlar