DERUNİ SOHBET: Allah’ın Adil Esması

DERUNİ SOHBET: Allah’ın Adil Esması

DERUNİ SOHBET: Allah’ın Adil Esması


1 Ocak 2017 10:42
font boyutu küçülsün büyüsün
Bu haber 5,629 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (7)
 • c.d / 11 Ocak 2017 18:48

  Gültekin bey selamlar.. ilk sorunuza gelecek olursak bunun cevabı yıllr önceden beri sitede mevcut siteyizaten arastırıyorsunuzdur nacizane tavsiyem arastırmaya devam edin bir cok cevaba erişeceksiniz. kabaca bahsedecek olursak Allah bizlere cennette hosumuza gidecek bir ugras verecegni buyuruyor. bunda Allahın rahmetinin payı var. şöyle örneklendirecek olursak insan bir kaç paydadan olusur ve bunlardan biri de nefistir. Allah Kuranda nefislerinize zulmetmeyın dıye buyurarak ona canlılık atfetmıstır. nefis herseyi ister bunda nefis için bir sakınca yoktur. ama bizler için sakınca vardır. nefisin dunyadakı sınavı farklı bızımkı farklıdır ne kadar aynı bedende olsakta.. burda anlatılmak istenen diğer yaşamda aslında farklı sekillerde ama kurtulmus olarak sınavımız devam edıyor farkı daha ust sevıyeye erısmek ıcın. Oktan abi bunu cok guzel bıcımde anlatıyor ben fıkır olması acısından bır kac cumle söyledım sadece siteden bakabilirisnz.. ikinci soruya gelirsek bu soruyu bir ateist sorsa bile Allahın varlıgını kabul ederek sormak zorundadır yani bizim sistemimiz içinde cevaplamanın mahsuru yoktur zaten baska sekılde cevaplamanında imkanı yoktur bu bizim hayat tarzımıza kabul ettigimiz yasama kurallarına terstır..
 • Gültekin Erbilir / 8 Ocak 2017 15:17

  Soru içinde soru çıkıyor:)

  Sohbet aralarında bambaşka bir soru çıktı: “Cennette dünya nimetleri anılarak her istenen oluyorsa burada dünyadakine benzer 'şımarmaktan' doğan bir sıkılma-boşluk olumaz mı?”. Sayın Oktan Keleş bir ipucu verdi sanırım; “Allah'ın cemalini görmedikçe bu nimetler neye yarar? Bu durumda cennette sürekli kalmak nedir?”... Öyleyse orada bambaşka bir sınav ve hatta en derin manevi konularda feyz alınacak kitap olabilir mi? Dünyada resül olan peygamberimiz orada bize bu tarif etmekte zorlandığımız ilim yolunu -Nur-u Muhammedi'nin dünyada bedenlenmişlik rütbesiyle-gösterecek olabilir mi?... Tefekkürlerimize sunmak istedim.
  ...
  Yalnız.
  Ben mi kaçırdım? Bu sohbetin temel sorusunu bir ateistin sorduğu ve ona cevap arandığı söz konusu değil miydi? Ölümden sonraki yaşama, hayatın devamına inanan bir ateist var mı ki? Oysa tüm sohbet Allah'ın adil sıfatının tecellisinin 'Hayat'ın ölüm sonrası devamında görülebileceği üzerine geçti! Yani iman dairesinde oldu tüm açıklamalar... Kaçırmışsam bağışlayın ve lütfen biri bana göstersin.
  ...
  Ve. Sanırım en tatmin edici cevap, sultanın soruyu yönelttikten sonraki ilk konuşan arkadaşımızın açıklamasında saklı:”Biz Allah'ın adaletini dünyada neden arıyoruz? Allah dünyada bir halife-yönetici yaratacığını söylemiş ancak biz kendi sorumluluğumuzu rabbimize atfediyoruz.”...
  Buradan bende uyanan cevap: “İnsan(inanan-inanmayan) kendi eliyle yaptıklarının sonucunu, etkisini yeterince düşünmüş müdür, sorumluluğunu sonuna kadar kabul etmiş midir ki adaleti başka güçte arasın? Evet, adaletin yerini bulması meselesi düz bir soruya verilecek kısacık bir cevapla o an için çözümlenebilir(Niye vurdun?Şu kadar yat içerde!). Ancak dünya yaşamının, başımıza gelen iş ve oluşların -inanan için yine Allah'ın muradi gereği- öylesine karmaşık halleri vardır. İnanmayan için bile bu hallerin cevaplanamamış dosyalarıyla doludur mahkemeler (Anlamamakta direnenler kamu-şahıs davalarına bakabilir). Öyleyse, “Beşbin km ötede gerçekleşen bir felaketten ölen iki yaşındaki bebeğin ölmesinde Allah'ın adil sıfatı nerede?” sorusunu soracak bir ateistin bana aynı zamanda yukarıda söz ettiğim insan hallerinin adaletini açıklaması gerekir. Ha, diyebilir ki; “Bir bakteriden ancak bu kadar geliştik:) her şeye anında adaletle cevap verecek seviyede değiliz!”. Eyvallah. Eh, o zaman sen de bekle bakalım, benim bahsettiğim adalet ne zaman-nasıl tecelli eder?
  ...
  Saygı ve selamlarımla.
  Allah sizlerden arzı olsun.
 • Murat Ç. / 4 Ocak 2017 21:02

  Değerli büyüğümüz Oktan Keleş hocama gönülden Allah (c.c.) razı olsun diyorum. Bu sohbeti dinleyince, o kadar umutla doldu ki içim anlatamam.
 • alaca / 4 Ocak 2017 01:04

  Teşekkür..

  Esmalara gerçekten ne kadar dar bir açıyla baktığımızı anladık. Fakat Esmaların bu şekilde açıklanan herhangi bir yer yok maalesef. Esmaların anlamları dar bir kalıba sokulmuş ve anlaşılmayı bekleniyor oysa bu şekilde bir iki örnek bile anlaşılması için yeterli gibi. En azından alt yapı olması için. Öte yandan Çernobil örneğinde bizler duygusal bağlamda düşündüğümüz için belli şeyleri tam olarak algılayamıyoruz. Gerçi duygusal olarak bakmasak ta yine herhalde bu konuyu tam olarak bizler kafamızda oturtamayabiliriz. Çünkü bizim anladığımız El Adil Esması, El Kadir Esmasına bağlı olabilir. Bunu bir örnekle açıklamak istersek bugün Güneydoğu Anadolu’da terör vs. faaliyetleri yüzünden ne ailelerin huzuru var ne de gençlerin herhangi bir şeyden umudu var. Fakat Çernobil’in etki alanı Karadeniz’de her ne kadar geçmişte belli acılar yaşanmış olsa da bugün bunlar sadece hafızalarda yaşatılan bir olay olarak nihayet bulmuştur. Ve bizde Oktan Abi gibi inanç penceresinden bakmaya çalışırsak sadece bu Çernobil’in hürmetine bugün belki de Karadeniz’de ayrık tohumu vücut bulmamış olabilir. Ya da olabilecek çok büyük bir salgın ya da afet vs. engellenmiş olabilir. Bu sadece örnek olsun diye yazılmıştır. Belki de sadece Çernobil’in olacağı varmış. Kuran’da yemin edilen ayetlerle de alakalı olabilir. Her programlar da öteki Esmalara da örneklerle değinilirse gerçekten çok mutlu oluruz. Burada Esmaları iyi anlamadığımızı anladık. Teşekkürler..
 • İbrahim K. / 2 Ocak 2017 03:47

  Şükür

  Siz olmasanız ben şu an bildiklerimin yarısını bile bilmeyecektim. Seni bulmamı nasip eden Rabbime şükrediyorum her daim
 • Dilara / 1 Ocak 2017 17:35

  Budur işte!

  Allah razı olsun oktan bey,
  sizi ailecek izliyoruz ,her izlediğimizde yepyeni kapılar açılıyor sayenizde.
  Duacınız ve sizi çok seviyoruz.
 • merarive / 1 Ocak 2017 14:08

  Allah ilminizi artırsın inşaAllah


ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

En Çok Okunanlar