Havadan Silah Yağıyor!

Havadan Silah Yağıyor!

Çavuşoğlu: ABD YPG'ye silah vermiştir nokta!


29 Aralık 2016 11:04
font boyutu küçülsün büyüsünHavadan silah yağıyor!

ABD’nin Ankara Büyükelçisi John R. Bass, geçen cuma verdiği bir röportajda, “Biz PYD’ye doğrudan destek sağlamıyoruz, silah, cephane sağlamıyoruz” demişti. Ancak Haseke’deki Anadolu Ajansı muhabirlerinin bildirdiğine göre, Bass’ın açıklamalarıyla aynı gün akşam saatlerinde, Rümeylan hava üssüne askeri kargo uçakları indi. Askeri kargolar bu uçaklardan ABD helikopterlerince alınarak farklı bölgelere taşındı. 

ABD’nin Ankara Büyükelçisi John R. Bass, geçen cuma verdiği bir röportajda, “Biz PYD’ye doğrudan destek sağlamıyoruz, silah, cephane sağlamıyoruz” demişti. Ancak Haseke’deki Anadolu Ajansı muhabirlerinin bildirdiğine göre, Bass’ın açıklamalarıyla aynı gün akşam saatlerinde, Rümeylan hava üssüne askeri kargo uçakları indi. Askeri kargolar bu uçaklardan ABD helikopterlerince alınarak farklı bölgelere taşındı.

Bölgedeki Anadolu Ajansı muhabirleri, sevkiyatta görevli olan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir yerel sakinin, ABD güçlerinin 13 Aralık’ta da örgüte yardım ulaştırdığını, son iki haftanın en büyük askeri yardımının da önceki akşam saatlerinde gerçekleştiğini bildirdi. Buna göre, Rümeylan’a ABD kargo uçakları inerken, Erbil’den yola çıkan üstü örtülü onlarca tır, Irak sınırından geçerek PYD/PKK bölgesine ulaştı. AA’ya bilgi veren diğer kaynaklar, TIR’ların bir kısmının Kamışlı’dan geçişine tanıklık ettiklerini söyledi.

Kadim dost ve stratejik ortak (!) olarak görünen ABD, her fırsatta Türkiye’nin düşmanlarına yardım etmeye devam ediyor. Son olarak Türkiye’nin; ABD’ye, “tarafını seç dediği” terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı PYD’ye askeri yardıma hız verdi. ABD’li yetkililerin aksi yöndeki ifadelerine rağmen, son iki haftada terör örgütünün kontrolündeki Haseke iline havadan ve karadan silah sevkiyatları yapıldı. ABD’li yetkililer, Suriye’deki PYD/PKK unsurlarına askeri yardımda bulunmadıklarını savunmasına karşın, sahadaki hareketlilik sürüyor.

RÜMEYLAN HAVA ÜSSÜNE ASKERİ KARGO UÇAKLARI İNDİ

ABD’nin Ankara Büyükelçisi John R. Bass, geçen cuma verdiği bir röportajda, “Biz PYD’ye doğrudan destek sağlamıyoruz, silah, cephane sağlamıyoruz.” demişti. Ancak Haseke’deki AA muhabirlerinin bildirdiğine göre, Bass’ın açıklamalarıyla aynı gün akşam saatlerinde, Rümeylan hava üssüne askeri kargo uçakları indi. Askeri kargolar bu uçaklardan ABD helikopterlerince alınarak farklı bölgelere taşındı. Büyükelçi Bass’ın 7 Nisan’da, örgüte askeri yardımda bulunmadıkları açıklamasının hemen ertesi günü de ABD helikopterleri Rümeylan’daki PYD/PKK unsurlarına büyük bir askeri sevkiyat yapmıştı. 

BÖLGEDEKİ ABD-PYD/PKK ÜSLERİ

ABD, Haseke’nin kuzeydoğusundaki Rümeylan ilçesinde Ekim 2015’te, Kobani’nin (Ayn el-Arab) güneyindeki Harab Işk köyüne de geçen mart ayında hava üsleri kurmuştu. Rümeylan, kargo uçaklarının da inebileceği büyüklükte iken Harab Işk’ı ise şimdilik yalnızca askeri helikopterler kullanabiliyor. PYD/PKK, Suriye’nin kuzeydoğu sınırındaki Haseke’den başlayarak Hatay’ın karşısına kadar, sınır hattında uzanan bir hakimiyet bölgesi kurmayı hedefliyor.

YPG’YE HAVA SAVUNMA FÜZELERİ VERİLMİŞTİ

Geçtiğimiz haftalarda da, ABD YPG kontrolündeki Eyn İsa’ya 7 askeri helikopterle silah indirmişti. Helikopterlerle indirilen silahlar arasında savunma füzeleri ve roketler de bulunuyordu. ABD ayrıca coğrafyada YPG’ye dayalı güvenli bir bölge oluşturmayı planlıyor. 

SON İKİ HAFTANIN EN BÜYÜK SEVKİYATI

Bölgedeki Anadolu Ajansı muhabirleri, sevkiyatta görevli olan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir yerel sakinin, ABD güçlerinin 13 Aralık’ta da örgüte yardım ulaştırdığını, son iki haftanın en büyük askeri yardımının da önceki akşam saatlerinde gerçekleştiğini bildirdi. Buna göre, Rümeylan’a ABD kargo uçaklarını inerken, Erbil’den yola çıkan üstü örtülü onlarca tır, Irak sınırından geçerek PYD/PKK bölgesine ulaştı. AA’ya bilgi veren diğer kaynaklar, tırların bir kısmının Kamışlı’dan geçişine tanıklık ettiklerini söyledi

http://www.milligazete.com.tr/havadan__silah_yagiyor/444730

 Çavuşoğlu: ABD YPG'ye silah vermiştir nokta!

 http://www.takvim.com.tr/guncel/2016/12/29/cavusoglu-abd-ypgye-silah-vermistir-nokta
Bu haber 2,458 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (2)
  • mücahit çelik / 31 Aralık 2016 10:48

    meteoroloji uyarıyor...

    meteorolojiden yapılan son hava tahminlerine göre;bu aylarda ve daima YPG-HPG bölgelerine sağanak şeklinde yoğun silah yağışı olacak..hatta programın gerisinde kalma ve projeyi sekteye uğratma riskine göre;DAEŞ bölgelerinde de merkezi ABD olan kuvvetli silah kasırgaları ve yoğun yağışlar bekleniyor..uzmanlar; devletimizi yoğun silah yağışlarından kaynaklanacak baskınlara karşı uyarıyorlar...ABD ise;TÜRK devleti yüzünden kapanan HPG-YPG(emperyalist maşa) yollarını,İNCİRLİK ÜSSÜNDEN sağladığı lojistik destek ile açmaya devam ediyor...
  • mete / 31 Aralık 2016 09:08

    Doğu Halep’te NATO mühimmatı ve silahlari

    http://www.veteranstoday.com/2016/12/30/syria-gate-nato-weaponry-and-personnel-in-east-aleppo/