Aynı Noktadan 6 Sinyal Daha

Aynı Noktadan 6 Sinyal Daha

Samanyolu Galaksisi’nin dışından gelen ve kaynağı bilinmeyen 10 adet radyo sinyali tespit etmişti.


27 Aralık 2016 10:23
font boyutu küçülsün büyüsünAynı noktadan 6 sinyal daha

 
Geçen günlerde tespit edilen sinyallerle aynı noktadan 6 adet daha radyo sinyali geldi.

Bu yılın Mart ayında bilimciler, Samanyolu Galaksisi’nin dışından gelen ve kaynağı bilinmeyen 10 adet radyo sinyali tespit etmişti.

Kendi galaksimizin dışından bu tarz sinyalleri ilk kez algıladığımızı belirten bilimciler, sinyallerin kaynağı olarak görünen noktayı inceleme altına almıştı.

SAYISINDAN ZİYADE GÜCÜ DİKKAT ÇEKİYOR

dunyahalleri.com'un Science Alert'tan aktardığı habere göre sadece milisaniyelerle ölçülebilecek kadar kısa süren bu sinyallerin oluşması aslında uzayda alışılmadık bir durum değil.

Hızlı radyo patlamaları (FRB) olarak adlandırılan bu sinyallerden her gün 2 bin kadarının galaksimiz içinde oluştuğu düşünülüyor. Ancak bunların çoğu kısa süreli ve güçsüz sinyaller olduğu için tespit etmemiz kolay olmuyor. 


Galaksimizin dışında meydana gelip bize kadar ulaşan sinyaller ise bugüne kadar tespit ettiklerimize göre çok daha güçlü. Tek bir sinyal, Güneş’in bir gün boyunca ürettiği enerjinin tamamı kadar enerji açığa çıkarıyor. Bilimciler bu sinyallerin kaynağı konusunda henüz net bir bilgiye ulaşabilmiş değil.

KARA DELİK TEORİSİYLE ÇELİŞİYOR

Daha önceki düşünce FRB sinyallerinin iki nötron yıldızının çarpışması sonucu bir kara deliğin oluşması sırasında açığa çıktığı yönündeydi. Ancak bu açıklama, tek bir noktadan birden fazla sinyal gelemeyeceği anlamına geliyor. Oysa galaksimizin dışındaki bir noktadan gelen sinyaller bugüne kadar 17 kez kaydedildi. Yani mevcut açıklama, bu bilgilerle uyuşmuyor.

Ancak bilimciler bu durumun kara delik oluşumu teorisinin yanlış olduğu anlamına geldiğini düşünmüyor. Daha önce tespit ettiğimiz sinyaller gerçekten nötron yıldızı çarpışmaları sebebiyle oluşuyor olabilir. Galaksimiz dışından gelen sinyallerin kaynağı ise ‘egzotik bir gök cismi’ olabilir. Bu sinyallerin bilinçli varlıklar tarafından özellikle gönderildiği fikrini de değerlendirmek gerekiyor ancak buna dair herhangi bir kanıt yok.

Galaksi dışından gelen FRB sinyallerinin tekrar edebilme yeteneğinin sadece oradaki kaynağa özgü mü olduğu konusunda bilgi edinmek, uzayda tespit edilecek yeni radyo sinyallerinin kaynağını tespit etmek açısından önemli bir rol oynuyor.


http://odatv.com/ayni-noktadan-6-sinyal-daha-2612161200.html
Bu haber 2,476 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (2)
  • Gökçe Demir / 1 Ocak 2017 01:37

    Mesaj mı gönderiliyor?!

    Daha önce tespit edilen 10 adet sinyalden sonra, 6 sinyal daha kaydedilmiş: 10+6
  • Bilge / 29 Aralık 2016 00:38

    signal

    ya gercekten baska bir gezegenden sinya yakalamayi basardilarsa, veya dünyadan giden sinyallerde baska gezegenlere giderdir. yakinda belli olur. Nasa nin sakladigi cok seyler var, ve aciklamiyorlar.


ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

En Çok Okunanlar