Sohbet: ALLAH Kelimesinin Manası Nedir ?

Sohbet: ALLAH Kelimesinin Manası Nedir ?

ALLAH kelimesinin tam olarak manası nedir ? Nefsini bilen Rabbini bilir ne anlama gelir ?


14 Aralık 2016 10:27
font boyutu küçülsün büyüsün
Bu haber 6,626 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (5)
 • Soysal / 17 Aralık 2016 23:11

  Muhtesem

  Maşallah, besmelede sırlanan bir isim olduğunu ve nefsini bilen rabbini bilir cümlesinin gerçek manasını muhteşem anlatmışlar. Rabbim razı olsun. Aciz kullarına bilmediklerini öğreten rabbimize hamd u senalar olsun..
 • mete / 15 Aralık 2016 17:33

  Tevbe 128 ve 129

  Peygamberin de bizim nefsimizden olduğu ifadesi ancak En üstün ve tek otorite anlamında Allah kelimesini tefekkür ettik, teşekkürler, selam ve saygılarımı sunuyorum...
 • SAMET / 15 Aralık 2016 02:10

  ALLAHUEKBER

  mükemmel bilgiler oktan baba sana boşuna deruni baba demiyorlar.
  Bizlere kapılar açıyor vatan sevgisi bayrak sevgisi devlet sevgisi millet sevgisi türklük sevgisi ve ALLAH SEVGİSİNİ AŞILIYORSUN ALLAH RAZI OLSUN.
  Yener başkanımızada saygılarımızı sunarız.
 • alaca / 14 Aralık 2016 19:31

  Teşekkür..

  Bu mükemmelin mükemmeli sohbet için sonsuz teşekkürler. Allah sözü o kadar güzel açıklandı ki bilinmeden çok büyük bir işarette verildi. Tabi bunu Oktan Abi bilerek sohbet öncesinde vermiş oradakilere bize de Yener Abi bilmeden vermiş oldu. Bu sohbetten bizim anladığımız AL sözünü hiçbir şekilde yaratılmışlara ilişkilendirmemek gerekir ondan sonrakini yaratılmışlar için kullanılabilir. Yani örnek olarak orda AL Hakim dendi. Burada sıfat olarak Hakim yaratılmışı işaret ederken AL sözü O’nu işaret etmektedir. Yani Hakim’den O’na varmak gibi ya da Latif’den O’na varmak gibi. Sonuçta hep O’na varılıyor. Bu şekilde Besmeleye bakarsak B bekabillah S fenafillah M de varlık alemi yani görülen denilebilir herhalde. Sonrasında gelen Allah sözü de bunun kanıtı oluyor gibi. Rahman ve Rahim sözü de bir öncesinin kanıtı oluyor. Burada ayrıca Rahman ve Rahim derken bir gizli - açıklık mevcut gibi. Bu bize gizli görülen aslında çok açık olabilir. Burada çünkü hepsi aynı gibi. Oktan Abi orda öyle bir söz dedi ki o sözü anlamamız için sıfatlardan kurtulmamız gerekiyor. Çünkü o sıfat bize perde yapıyor. Bu şekilde bakarsak aslında o sıfatların hiç biri bir sıfat gibi değil bir çıkış yolu olduğu anlaşılabilir. Oktan Abi’nin Besmeleyi
  Nefsini bilen Rabbini bilir sözüyle birlikte açıklanmasındaki isteğine bakarsak Rahman ve Rahime ulaşmak gayedir gibi bir şey ortaya çıkabilir. Küntü sözündeki Tü yani kendi, kendim Kün yani varoluşuma eziyet ettim, perdeledim. Sıfatlara takıldım gerçeği göremedim şeklinde düşünülebilir. Bu çok kısa bir anlatım gibi olan video da görülen ve görülmeyen bilgiler için sonsuz teşekkürler. Bugünün hediyesi çok büyük oldu. Şükürler olsun..
 • KendalALi / 14 Aralık 2016 16:18

  ALLAH ?

  Allah ismide Allah in 99 isminden birisidir.Allah Kuran Kerim de bize genellikle bu isim ile anlatilir.Tabiri caizse,yapacagim sadece bir tesbih yanlis anlasilmasin lütfen,konunun daha iyi anlasilabilmesi icin böyle demek zorundayim,en hit olan ismidir dünya üzerinde,diger isiimlerinin cok önüne gecer ALLAH ismi.Evet Allah bu ismi kendi kendine vermistir,konusmadada bahs edildigi üzere hz Adem bile ona "O" diye hitab etmektedir.Lakin insanlarin ve diger yaradilmislarin ALLAH IN GERCEK ISMINI BILMELERI,TELAVUZ ETMELERI,YAZABILMELERI,MIMIKLERI ILE ANLATABILMELERI RESM EDEBILMELERI VS...MÜMKÜN DEGILDIR.Cünkü o zaman tövbe hasa Allah ile birlikte bir ücüncü sahsin daha olmasi gerekir.Yaratilanlar, Allah ve ona bu ismi veren yada yardimci ! Allah tek olduguna göre onun gercek ismininde aslinda tek olmasi gerekir.Nasilki bizlerde yaratilanlarda zaman mevhumu varda Allah da yoksa onun gibi birsey.Nasilki ates in gölgesinin olmasi kendini inkardir,o sebebden gölgesi yoktur,buda öyle birseydir.Bir mum yakin duvara tutun karanlikta atesinin gölgesinin olmadigini farkedeceksiniz,Ama o mum un üzerine güclü bir ellambasi ile isik tutun o mumun cikarmis oldugu alevin gölgesini duvara düsürebilirsiniz,cünkü mumdan daha güclü bir isik enerjisi gelmistir.Allah in ismini telaffuz edemeyisimizin,onu görmemizin imkansiz olusunun sebebide bu MUM,ellambasi meteforunda gizlidir.Tabiki anlamak istiyene.Allah a emanet olun.


ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

En Çok Okunanlar