Cebrail’i (As) Yaşatmak

Cebrail’i (As) Yaşatmak

Zeliha Türk Yazdı:Cebrail’i (As) Yaşatmak


25 Kasım 2016 06:40
font boyutu küçülsün büyüsünCebrail’i (As) Yaşatmak 


Sevgili Cebrail(as)’ı düşündükçe içimde coşkuyla beraber tarifsiz huzuru buluyorum. Canım Peygamberimin dostu, müminlerin yardımcısı. Nurdan kanatlarının içinde kayboluyorum.  Bana gel diyor, gel. Dinecek içindeki fırtına. Dünyadaki zulüm, gözyaşı ve tecavüzlerden kaçmak istediğim, bütün insanların sevgi, barış ve huzur içinde yaşadığı bir cennet buluyorum o bembeyaz kanatlarının arasında. O kanatlar ki; rengârenk, ışıl ışıl gözlerim kamaşıyor. Başım dönüyor mutluluktan. Bitti diyorum, karanlıklar aydınlandı. Sanki hiç olmamış gibi.

Sonra bembeyaz kar tanelerini görüyorum. Durmadan kar yağıyor. Daha önce gördüğüm beyaz’dan daha da beyaz. İçlerinden bir tanesi sanki büyüteçle büyütülürcesine büyüyor ve papatyaya dönüşüyor; yüzünde tebessüm. Sanki bir insan siması gibi. Sonra iki oluyor, üç oluyor… Derken gülen yüzlü kar taneleri çoğalıyor ve boyunlarını eğip, mutlu bir şekilde ‘Allah’ diyorlar karşımda. İçime dolan sevinç ve mutluluktan ayaklarım yere değmiyor, uçmaya başlıyorum. Yüce Rabbim uçuruyor beni diyorum. O ne büyük, kuluna ne kadar yakınmış meğer diyorum. Bir kez daha af diliyorum Rabbimden, onu hakkıyla bilememenin acizliğini yaşıyorum. Ne olur affet Ya Rabbim! Bana bu güzellikleri hissettiren, El Vedud isminin hakkı için kullarını bu kadar sevip, gözeten Rabbime şükrediyorum. Sonra bendeki bu hislerin açığa çıkmasında büyük katkısı olan Oktan Hocamı düşünüyor, ona sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Ne güzel bir yermiş burası diyorum. Bir denizin üzerindeyim, yüzmüyorum ama batmadan ilerleyerek, seyrediyorum denizin içindekileri. Neler yok ki o deryanın içinde; inciler, mercanlar, zümrütler, elmaslar daha adını bilmediğim nice güzellik. Burası bizim yaşadığımız dünya değil. Burada kötülük yok, haksızlık yok, gözyaşı yok. Parıl parıl parlayan bir ilim deryası. Derken bir kılıç uzatıyor bana Oktan Hocam. Bu diyor iyiliğin kılıcı parlat o kılıcı diyor. Nasıl parlatacağım diyorum. Gülümsüyor. Anlıyorum ki sabırla, aşkla, Cebrail’in vahyini yaşatarak, hayatıma geçirerek parlatacağım. Şeytanın saldırısına kalkan yapacağım. İyilik duvarına tuğlaları yılmadan, ümitsizliğe kapılmadan koyacağım. Yere düşen tuğlaları tekrar alıp yerine koyacağım yeniden yeniden, aşkla… Hiç kolay olmuyor tabii… Gönlüm de vücudum da yorgun düşüyor. Bazen de diyorum nereye kadar, kim için? Sonra aklıma şeytan geliyor. Yoo diyorum, ümitsizlik yok. O an Sevgili Cebrail ve O güzel Peygamberim aklıma geliyor. Onun yaşadığı sıkıntıları düşünüyorum. Utanıyorum… İyi ki Kuran var, iyi ki peygamberimin sevgisi var içimde. Sarılıyorum bütün kalbimle vahye. Işıl ışıl oluyor her yer. Meğer öğrenecek ne çok şey varmış. Ömür yetmez ama Ya nasip, diyorum.

İkra=Oku hitabı, Peygamberimizin şahsında bütün inananlara söylenmiş. Mesele neyi nasıl okuyacağımızda. Acaba Peygamberimiz gökten gelen meleklerin söylediklerini tekrar etmekle mi yoksa Allah isimlerinin işaret ettiği melekeler ile beyni programlamasıyla mı okuyacak. Doksan dokuz esma diye bildiğimiz aslında sayısız özellikler tüm canlılarda beyin ile açığa çıkıyor. Hud/56: ‘’Yeryüzünde hareket eden hiçbir canlı yoktur ki, Allah onun perçeminden (alnından, beyninden) tutmuş olmasın’’, ayeti de Rabbani tasarrufun beyin ile ortaya çıktığına işaret ediyor. Buradan da görüyoruz ki, Yüce Allah bizi en güzel şekilde yaratmış. Bizdeki bu özelliklerin açığa çıkması beyinle oluyorsa, bizim tefekküre ve duaya ihtiyacımız var. ‘Oku’yacağız; Allah’ın bizim iyiliğimiz için yaratmış olduğu yaşam sistemini ve düzenini. Biz bununla görevliyiz. Okumama gibi bir seçimimiz yok. Çünkü Yüce Yaradan Zuhruf suresi 44. Ayette kurandan sorguya çekileceğimizi söylüyor. İnsan olduğumuzu hatırlamanın anahtarı yüce kuran. Biz Rabbimizi nasıl sevmeyelim? Bize bu melekeleri zaten vermiş. Biraz çaba göstererek ulaşabildiğimiz kadarına ulaşıp, şükredeceğiz.

Dünyada iyiliğin hakim olmasını yani Cebrail’i; onun getirdiği vahyi yaşatmak istiyorsak, Kuran’ı iyi anlamamız ve Allah’ın nazar ettiği kalbimize Allah’tan başkasını koymamamız gerekiyor ki oraya şeytan gelip yerleşmesin. İşte o kalbin anahtarı da Sevgili Cebrail’in elinde. O anahtara sıkıca sarılıp, insan olduğumuzu hatırlayacağız. Demek ki unutmuşuz insanlığımızı. Nasıl yani? Bakalım şu an dünyada yaşananlara… Çok açık ortada her şey.  

Ey güzel Peygamberim! Seni görmesem de çok seviyorum. Oktan Hocam, Peygamber bizim arkadaşımız, vallahi de billahi de arkadaşımız, demişti. Nasıl yani dedim içimden. Tabi her zamanki gibi içimizi okur gibi soruyu sormadan cevabı gelmişti. Necm suresi 2.ayette, ‘’Battığı zaman yıldıza andolsun ki arkadaşınız Muhammed sapmadı’’ diyordu. İçimdeki o güzel coşkuyla karışık mutluluk yine açığa çıkmıştı. Öğrenmek ne güzel şeydi.

Esselatü vesselam aleyke ya seyyidel mürselin ve hatemen nebiyyin.Ya habibe rabbül alemin ve ya şefial ümmetil müznibin.

Kıymetli Oktan Hocam, Atilla Hocam, Namık Kemal Hocam, Yener Başkanım, Bekir Tuğbeyim ve Değerli Kalperen Koldaşlarım iyi ki varsınız. Allah hepinizi korusun.

Sevgiler.

Zeliha Türk

Bu haber 3,926 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (19)
 • Deli / 28 Aralık 2017 22:27

  Tengrinin Askerleri, Sırların Açıldığı O Gün, Tüm Seytanileri Tepeleyecektir!

 • Nilay Can / 24 Aralık 2017 01:00

  Yeryüzü beyazını örtünürken

  Yılın ilk karı yağıyor Ankara'ya, beyaz örtüyü düşünürken bu yazı çıkıyor karşıma, sessiz kar taneleri gibi yağıyor deruni hisler, okuyan azına tercüman oluyor, çoğuna imreniyor...
  Çok güzel yazı, ellerinize sağlık.
 • Ihvan / 29 Kasım 2016 09:35

  Allah razi olsun

  Cok güzel bir yazi, tefekkur, hal hâli... cok duygulandim, gözlerim doldu okurken....
 • Omer / 26 Kasım 2016 10:47

  Gönlüne sağlık.
 • alaca / 25 Kasım 2016 23:19

  Teşekkür..

  Çok güzel bir tefekkür. Emeğinize yüreğinize sağlık..
 • Zeliha Türk / 25 Kasım 2016 18:41

  Yazdıklarınız beni çok duygulandırdı. Hepinize çok teşekkür ederim. Böyle kocaman bir ailenin bir üyesi olduğum için çok mutluyum. Hepimizin yürekleri bir olunca coşup, çağlayan oluyoruz. Bir araya getiren Rabbime şükürler olsun. Vesile olanlara da aşkolsun.
 • SİNAN YILDIRIM / 25 Kasım 2016 18:23

  EYVALLAH ZELİHA HANIM MÜTHİŞ FEYZ ALDIK ELİNİZE EMEĞİNİZE GÖNLÜNÜZE SAĞLIK ALLAH CC İLMİNİZİ İLMİMİZİ ARTIRSIN İLMİYLE AMEL EDEN KULLARINDAN EYLESİN. TÜM KALPERENLERE GÖNÜL DOLUSU SELAMLAR.
 • Ali KÜÇÜK / 25 Kasım 2016 17:07

  TEŞEKKÜR

  ALLAH razı olsun. Yüreğine sağlık
 • Ayşecik / 25 Kasım 2016 16:29

  .

  Yüreğine sağlık Zelihacım, harika bir yazı, Cebraille birlikte uçurdun bizi de. Devamını dilerim, sevgiler.
 • ateş / 25 Kasım 2016 11:37

  Gönüller tutuşuyor birer birer...

  Gönlünüz var olsun Zeliha hocam. Ne kadar içten, ne kadar gerçek ve samimi duygular bunlar. İşte bir an geliyor, içinde tutamıyorsun daha fazla; taşıyor kağıda, kaleme. Mübarek olsun.
 • Ogün / 25 Kasım 2016 11:14

  Eyvallah

  Ablam, gönlun var olsun. Gönüldesin.
 • Orkun akar / 25 Kasım 2016 11:03

  Ne guzel anlatmissiniz

  Selam selam...Zeliha hocam gönlünüz varolsun.Aşk ile dökülen cumleler bunlar...Gönlümüz huzurla doldu...Bizi biraraya getirenlere aşkolsun...İyiki varsiniz...Sözde tesir vardir.Bu sözler costurur gonulleri...Kalem elinizde dile gelmiş...Varolun....
 • Murat Birkent / 25 Kasım 2016 10:50

  .......

  Gönlün ve güzel yüregin var olsun Zeliha koldasim..bizlerin dile getiremedikleri incelikleri ancak sizler ifade edebilirsiniz, var olun.
 • Nihal Kaya / 25 Kasım 2016 10:07

  Gönül dostum

  Maasallah bacibeyim,arkadasim,koldasim, cuma gununun sabahinda bu gönülden dokulen cümleleri okumak ,hissetmek ne güzel..Savaş çetin ,eliimizden ,gonlumuzden ne gelirse kalemlerimiz kilicimiz olsun bacibeyim..devamıni bekliyoruz İnşaAllah
 • elif elifim / 25 Kasım 2016 09:53

  maaşALLAH

  Bu olsa gerek dünyada iken ahireti yaşamak
  Bu olsa gerek kevser suresini anlamak
  Mübarek olsun kardeşimize, Tüm Kalbi erenlere selam olsun
 • oktan keleş / 25 Kasım 2016 08:55

  yol arkadaşım zeliha hocama

  zeliha hocam yazınla gönlümüzdeki cebraili diriltin
  gönül bahçenin çiçeklerinden koklattın
  gönüle ekilen çiçekler hiç solmaz sevgi ile sulanırlar
  bir nebzede olsa bahçende seyrettirdin gönlünden öperim.
 • Ugur Coskun / 25 Kasım 2016 08:47

  gonlunuze saglik Zeliha Hocam icimizi isittiniz.sagolun varolun.
 • Yasin Akdoğan / 25 Kasım 2016 08:18

  Maşallah!

  Keşfiniz mübarek olsun kıymetli hocam. Tefekkürünüz daim olsun. Menzile varanlarından olasınız inşallah.

  Hayatımızı nasılda dönüştürüyor erenler....
 • BEKİR ÖZTÜRK / 25 Kasım 2016 07:24

  EYVALLAH..

  eyvALLAH Zeliha hocam yüreğinize sağlık.
  Devamını bekliyoruz...
  Teşekkürler...


ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

En Çok Okunanlar