Şeytani J.J. Abrams, Westworld ile Yine Sahnede

Şeytani J.J. Abrams, Westworld ile Yine Sahnede

Şeytani J.J. Abrams, Westworld ile Yine Sahnede


1 Kasım 2016 07:53
font boyutu küçülsün büyüsün


DABULYU TEKRAR SAHNEDE


Şeytani J.J Abramsın başında olduğu yeni bir dizi başladı;"West World" Dabulyu harflerini bilerek büyük yazdım ki bir şeyler uyandırsın. Onaltıyıldızı takip edenler için bu için bu harfin şer yönünde manası çoktur. http://www.onaltiyildiz.com/haber.php?haber_id=1855 Daha öncede birçok popüler şeytani film ve dizi senaristliği yapan Abrams, bu kez dabulyu cinini bir kez daha aşikar bir şekilde ortaya çıkarıyor.

Dabulyu cinini ilk kez "Melekler Ağlarken" kitabında duymuştuk.


 
"Dabulyu bir cindir. Cinlilerin en şerlisi, Şeytan’ın sağ koludur. Binlerce yıl önce bir misyonda kuyunun dibini boyladı. İblis onu ahir zamanda bir kez daha çıkardı. Görevi her bilginin (zahirî) başında bulunarak onun doğruları yanında yanlışları, yasak bilgileri insanlığa sunmak." Oktan Keleş- Melekler Ağlarken  (sh.195-201)
 
Amacım; diziyi övmeden birkaç sembole değinip kısa bir analiz yapmak ve Kulbak Bilge romanının yaşayan bir kitap olduğunu ve bize ne kadar önemli bilgiler sunduğunu hatırlatmaktır. Sonuçta şeytan görevini yapıyor. Önemli olan biz gardımızı nasıl alıyoruz?

Diziden kısaca bahsedecek olursak;

Dizi tamamen yapay zeka üzerine inşa edilmiş. Westworld gelişmiş yapay zekaya sahip robotların yer aldığı bir eğlence parkı. İsterseniz kasabanın altını üstüne getirebilir, isterseniz sadece kasabanın salonunda oturup içki içebilirsiniz. Westworld’ü herhangi bir eğlence parkından ayıran özellik ise gelişmiş yapay zekasıyla gerçek insandan ayırt edilemeyen Android’leri içinde barındıyor olması.Zenginler büyük paralar yatırıp bu hologram dünyaya dahil oluyorlar ve ilerleyen bölümlerde robotlarda bazı hatalı davranışlar gözleniyor.
(Hologram konusu sade ve anlaşılır bir şekilde açıklanmış.
http://www.mavipi.com/thread/holografik-goruntu-nasil-elde-edilir-269.html)
Yazılı kodlarına aykırı davranışlar sergiliyorlar. Robotlarda duygusal davranışlar,geçmişi hatırlama gibi durumlar gözleniyor. Burada yine Kulbak Bilgeye danışıp cevabımızı orada arıyoruz.

Kulbak 17'den: "Anlamıyor musunuz?Aslında robotlar ilişki kuruyor.Yani onlar bize kendilerini icat ettiriyor.Var olan suni zeka vücut bulmak istiyor.Deccali inşa ediyor insanlık."

Oktan abinin Kulbak’ta bahsettiği durum ince ince işlenmiş dizide.

Singularityci şeytani Ray Kurzweil’in şu an Tanrı yok ama ileride olabilir diye bir söyleşisi vardı.Kendi Tanrımızı biz yaratacağız demeye çalışıyor.
(Bu konuda daha çok ayrıntı için Serdar Kazanç  abimin Küp tefekkürü okunmalı. 
http://www.onaltiyildiz.com/haber.php?haber_id=4646 )
 Dizide dikkatimi çeken sembollerden birisi; kafa derisine işlenmiş bir labirent.Labirente hapsolmuş bir figür.Kulbak'ta şöyle anlatılıyordu labirent: 

“Bu labirent şeytan ve taifesi cinlerin(bilgisayar gibi)oyunudur. Çok severler bu labirent oyununu. Oynayan onlar , oynanan sizsiniz algılarınız bu boyutta.”

 


Labirentten çıkmanın yolu TEFEKKÜR Devasını sunmuştu Oktan abi. Zihin devrimini yap şeytanın sisteminden kurtul diyordu.

Dizide dikkatimi çeken diğer bir sembol.Sürekli öne çıkarılan “Dolores” karakteriydi.Bu bayan robotumuza bir bilinç yaratma arzusu kazandırmak için “Alice Harikalar Diyarında”kitabı hediye ediliyor.Beyaz tavşanı takip et.Alice misyonu tekrar canlandırılıyor.Bu karakterin üzerindeki elbise ile Alice Harikalar Diyarındaki “Alice”in elbisesi birebir aynı.


 


Soldaki “Alice”,sağdaki filmdeki robot karakter.

Sonuç olarak şeytan bu sembolleri farklı figürlere ilmek ilmek işliyor.Basit gibi gösteriyor,sevimli bir karakterden ne zarar gelir diye zihinlere işliyor.Düşmanı takipte gevşeklik göstermemek için bu küçük analizi yapmaya çalıştım.Onlar beyaz tavşanı takip etsin biz onaltıyıldızı...

İlhami abinin dediği gibi “Zaman Doluyor” hamlelerimizi hızlı yapmalıyız.

Selam ve dua ile.

Kamil TÜRK

   Not: Yorumunuz eğer yayınlanmamış görünüyorsa teknik bir sıkıntı olabilir, lütfen onaltiyildiz@gmail.com  adresine mail atınız.  
 
Bu haber 7,055 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (14)
 • Selami / 12 Haziran 2017 05:57

  Diyaloglar

  Dizideki diyaloglar dikkatimi çekti şeytanın felsefesi gibi diyoglar ve metinler açık açık bir yaradılışa ve kadere gönderme yapıyor.Bilimkurgu çerçevesi içinde alttan alttan felsefelerini aşılıyolar. Westwordl şeytani yazdım ilk bu site çıktı.
 • halil ibrahim çelebi / 4 Kasım 2016 17:49

  labirent

  diziyi bilmiyorum hiç seyretmedim.
  labirentin dışındamıyım ki:))?
 • mete / 3 Kasım 2016 23:03

  Yılanın Dili


   http://m.disclose.tv/action/viewvideo/230993/nasa_insider_we_lied_about_everything_/

  Yılan dili w üzerine üzerine, uzay konusunda tümüyle yalan uyduruldugu, tüm uzay ajanslarının sembollerinde bunun vektor seklinde sembollestirildigi ve uzayli sandıklarının aslında şeytani olaylar olduğunu ifade eden bir NASA itirafı ve sona doğru konuyla ilgili bazı araştırmacıların tespitleri yer alıyor.
 • Selim Turan / 3 Kasım 2016 10:07

  Selim Turan


  Söz konusu diziye dair küçük bir "Kulbak Bilge" eklemesi yapmak istedim. Labirent olayı sadece sembolik olarak işlenmemiş aslında aynen Kulbak Bilge'de anlatıldığı gibi işleniyor...

  Kulbak Bilge'de diyor ki Labirent sana kendini çözdürmeye çalışıyor sürekli yeni çıkmazlar yaratıp hayatını daireler çizerek kısır bir döngüde geçirmeni sağlıyor tek amacının labirenti çözmek olmasını sağlıyor. Labirenti çözmeye adıyorsun kendini fakat sonrasında ne olacak artık aklına bile gelmiyor...


  Westworld'ün 5. Bölümünün hemen başında Dr. Ford (Westworld isimli parkın en tepe yöneticisi) bir robota bir hikaye anlatıyor.
  Küçükken bir köpek istemişler babaları da onlara yaşlı bir tazı getirmiş. -robota tazı'nın ne olduğunu açıklıyor- "TAZI BİR YARIŞ KÖPEĞİDİR. HAYATINI DAİRELER ÇİZEREK GEÇİRİR. BİR TAVŞANI KOVALAMAKTIR TÜM HİSSETTİĞİ..." köpeği bir park'ta serbest bırakmışlar ve bir kedi görüp peşine düşmüş. Onu yakalayıp parçalara ayırmış. Sonrasında ise ne yapacağını bilemez halde kafa karışıklığı ile olduğu yere çökmüş köpek... Çünkü tüm hayatını tavşanı yakalamak için harcamış bundan sonrasında ise ne yapacağını bilemez haldeymiş...
  Aynı bölümün sonlarında Dr. Ford'u "Men In Black" isimli karakterin karşısında görüyoruz. Men In Black westworld içinde oranın mimarı Arnold denen ve 35 yıl önce öldüğü söylenen karakterin geride bıraktığı labirent parçalarını takip ederek labirentin merkezine ulaşmakla meşgul birisi. Gerçek hayattaki işini gücünü de bu uğurda bırakmış. Dr. Ford ona amacının ne olduğunu soruyor. O da tüm bu sahte dünyanın mimarının bir amaç gizlediğini geride bir anlam bıraktığını ve bunun peşinde olduğunu söylüyor. Amacının labirenti bir an evvel çözmek olduğunu anlatıyor bize... Daha sonra ne olacağına ne yapacağına ilişkin bir şey söylemiyor. Tavşan'ın peşinde koşan Tazı gibi Labirenti çözmeye adanmış bir hayat...
  Bu mesajı girerken aklıma J.J. Abrams'ın önceki meşhur dizilerinden LOST geldi. Ülkemizde de ilgi odağı olmuş bu dizi 2004'te başlayıp 2010'da sona ermişti. Takipçilerine sorarsanız size dizi hakkında söyleyecekleri genel olarak "bir çok soru sordurup insanları bu sorularla meşgul ettirip ardından hiç birini cevaplanmadan final yapan diziydi" diyeceklerdir. Halbuki dizi hayranları yıllarca dizi hakkında teoriler geliştirmiş kafa patlatmışlardı en sonda ise bir hiç ellerinde kalmıştı.
  Labirent Oyununa ne kadar da benziyor değil mi?
  @dertli mümin Kalperen Kardeşim Star Trek filmindeki KRALL ve MANAS isimli karakterler dediğiniz gibi ilginç, fakat söz konusu sahnede 27.7 değil 57.7 Mhz bir sinyal gönderdiyorlar.
  Allah İlminizi Bilginizi Artırsın İyi Günler Dilerim...


 • Hasan / 2 Kasım 2016 15:17

  Çözümleme

  Aslında uzun uzadıya anlatılabilir ama, şeytan ayrıntıda gizlidir. İlk bölümden itibaren tüm karakterler tüm sahnelerde gönderme var. şeytanın Allaha isyan etmesinden tutun, hıristiyanlığın bitmesi, şu an tek inananlar olarak müslümanların sığır sürülerine benzetilmesi, peygamberlerin hataları düzelten elemanlar olarak işlenmesi, Allahın haşa yaratmaktan yorulmuş ve haşa insanı yarattığından pişman olan hallerini aklınca hikaleyen bir dizi. İlk bölümün 15 dakikasında kim kimi temsil eder, nereye gönderme var, tüm sahnelerde durarak ve not alarak çözümlemi yaptım. Bu dizi dinleri yeren, Allaha isyanın aslında standardın dışına çıkmak gibi denenmesi gereken bir yol olduğunu dikte etmektedir. Yüzüklerin efendisi nasıl şeytanın fısıldamalarıysa kesinlikle bu da aynı kaynaktan geliyor. Rabbim tuzak kuranların en hayırlısıdır, tuzaklarınızda boğulacaksınız avaneler.
 • Serdar Kazanç / 2 Kasım 2016 11:51

  Kamil kardeşim ALLAH (c.c.) ilmini arttırsın. Çok güzel tespitler.
 • Çiğdem / 1 Kasım 2016 22:34

  Kalbi erenlere selam olsun.

  cok guzel bir yazi. Teşekkür eder selam ederiz. Selam ve hürmetler
 • ateş / 1 Kasım 2016 19:32

  Var ol Kâmil kardeşim,

  Gönlüne sağlık. Tefekkür mükemmel. Özlemişiz Kalperenlerden gelen yazıları... Düşmanı takipte gevşeklik yok!
 • dertli mümin / 1 Kasım 2016 16:08

  yalnızca bu değil ki

  bu dizi son günlerde epey popüler hale geldi (aslında medya gücüyle getirildi ) konuyu ele alan kardeşimize teşekkürler emeğine sağlık inferno filmi hakkındada bir değerlendirme yazısını 16 yıldızda görmek isteriz bende bir katkıda bulunayım bu şeytani j j abramsın yapımcısı olduğu star trek beyond filmini izledim filmde kötü karakterin ismi KRALL yardımcısının ismi MANAS !!!!! manas bizlere neyi hatırlatıyor ? bir diğeri filmin sonlarında kötülerle mücadele ederken bir nevi ses silahı kullanıyorlar frekansı 27.7 (toplamı 16 ne tesadüf !!! ) kötü karakter krall ın elinde tespih benzeri bişey var müslümanlara islama gönderme yapılıyor film hakkında http://www.imdb.com/title/tt2660888/?ref_=nv_sr_1 izlemek için http://www.filmgoo.com/star-trek-beyond-star-trek-sonsuzluk-izle-1080p-full.html
 • Turan Kagan / 1 Kasım 2016 15:23

  Avustralyadan Dua ile

  Guzel tespitler...

  Gecenlerde inferno diye bir filme gittik filim sonunda istanbulda virus yaymaya caliyorlardi yerebatan sarayi bir suru isaret var filmde seytaniler bos durmuyor

 • Tarık C. / 1 Kasım 2016 12:33

  Kamilcim harika tesbitler. Tebrik ederim kardeşim.
 • TANER SEZER / 1 Kasım 2016 10:51

  Dccl

  Bu yazı sayesinde baya bi teffekkür etttim, sağolasın.
 • İhvan / 1 Kasım 2016 09:11

  Tefekkür

  Allah razi olsun ismi güzel, soyismi daha güzel koldaşım. Tefekkürünü bizlerle paylaştığın için teşekkür ederim.
  Rabbim ilmini/ilmimizi arttırsın.

  Vesselam
 • aziz ateş / 1 Kasım 2016 08:53

  Kıymetli bilgiler için Allah razı olsun.


ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

En Çok Okunanlar