Türk F-16’sında Milli Yazılım Kullanılacak

Türk F-16’sında Milli Yazılım Kullanılacak

Türkiye, F-16 savaş uçaklarında ABD yazılımı yerine “milli yazılım” kullanmak üzere düğmeye bastı.


18 Şubat 2011 10:40
font boyutu küçülsün büyüsün


 
Türk F-16’sında milli yazılım kullanılacak
Türkiye, F-16 savaş uçaklarında ABD yazılımı yerine “milli yazılım” kullanmak üzere düğmeye bastı.

Türkiye, ‘Savaşan Şahin’ olarak bilinen F-16 savaş uçaklarında “milli yazılım” kullanmak üzere düğmeye bastı. F-16 savaş uçakları, ABD üretimi görev bilgisayarlarına sahip olması nedeniyle tüm NATO ülkelerinin savaş uçaklarını “dost” olarak tanıyordu. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TAI), F-16’larda kullanılmak üzere “milli yazılım” çalışması başlattı. Türkiye böylece olası bir savaş ortamında düşman uçaklarını kendi milli yazılımıyla tanıyacak. Türk Hava Kuvvetleri için 240 adet F-16 savaş uçağı üreten TAI, bu uçaklara milli yazılım yüklemek için çalışma başlattı. Uçaklar üzerindeki mevcut yazılım, ABD’li üretici tarafından hazırlandığı için tüm NATO uçaklarını “dost” olarak değerlendiriyor. Bu durumun, olası bir savaş ortamında, düşman uçaklarının algılanmasında sorun yaratabileceği belirtiliyor.

Türk Hava Kuvvetleri, proje kapsamında TAI’ye bir adet F-16 Block 30 tipi savaş uçağı tahsis edecek. Yazılım bu uçak üzerinde geliştirilecek. Hava Kuvvetleri’nin envanterinde gövde modernizasyonu tamamlanan 37 adet F-16 Block 30 tipi uçak bulunuyor. Bu uçaklar, milli yazılım yüklenerek görev bilgisayarının da modernize edilmesi halinde, 2030 yılına kadar hizmet verebilecek. TAI’nin geliştirdiği yazılım Hava Kuvvetleri’nin beğenisini kazanırsa, envanterdeki Block-40 ve Block 50 tipi F-16’lara da milli yazılım yüklenecek.

İnsansız hava uçağı ANKA yıl sonu hazır

TAI yetkililerinin verdiği bilgilere göre İsrail’in “Heron”, ABD’nin “Predator”una rakip olması beklenen Türkiye’nin milli insansız hava aracı ANKA, ilk test uçuşunu 30 Aralık 2010’da gerçekleştirdi. Bu yıl uçuş testlerinin tamamlanması ve yıl sonunda da uçuşa hazır hale gelmesi öngörülüyor. 5 adet ANKA, peyder pey envantere girecek. Özgün olarak tasarlanan ve Türkiye’nin milli eğitim uçağı olacak HÜRKUŞ’ta kanat montajı başladı. Turbo motorlu, pervaneli uçak, 1600 beygirle kendi alanındaki en üst motor gücüne sahip olacak. Uçağın, 2012 yılının başlarında fabrikadan çıkması bekleniyor. İlk uçuş ise Ağustos-Eylül 2012 döneminde yapılacak.

Vatan
Bu haber 5,364 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (3)
 • TURKA / 24 Şubat 2011 20:22

  MASALLAH

  3. dünya savaşından önce, Allah'ın izni ile guardımızı bayaa bi kaldıracaz.Şeytanın taraftarlarını tarih sahnesinden silecegiz.
 • Serdar A. / 18 Şubat 2011 10:59

  Evet, Güzel Şeyler Oluyor ve daha da olacak inşaAllah....Yalnız bu güzelliklerin etkin olması, taçlandırılması için ; yazılımı oluşturan, geliştiren beyinler birer kutsal emanet gibi gözetilmeli....o ağlayan yaşlı anne- babaların gözyaşları terazide çok ağır çeker....
 • Ali A / 18 Şubat 2011 10:50

  harika

  inşallah yazılımı üretecek kardeşlerimizin sonu aselsan'daki kardeşlerimiz gibi olmaz.


ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

En Çok Okunanlar