Milli Güvenlik Sorunu

Milli Güvenlik Sorunu

Milli Güvenlik Sorunu


5 Aralık 2015 00:03
font boyutu küçülsün büyüsünMilli Güvenlik Sorunu 

Enteresan günlerden geçiyoruz. Dış politika çökmüş ve daha da çökertilmeye çalışılıyor.  Rusya'yla husumet had safhada. Tüm bunların müsebbibi AKP'nin yanlış politikalarıdır. Suriye meselesini buradan defalarca yazdık çizdik. Bu meselenin tüm boyutlarını  Türkiye'de ilk yazan acizane benim. Hatta 2006 yılında yayınlanan "Bir Meczubun Rüyası" kitabımda  daha Suriye meselesi ortada  yokken "Suriye'ye" dikkat çekmiştim. Yazdıklarım kitabımda duruyor. O zamanlar; " ne alaka?" dediler. Alakayı şimdi görmüşlerdir sanıyorum. Tarihi tekrar hatırlatalım: Yıl 2006.

Konuya dikkat çekmek için; Suriye ve bölgemizle ilgili  daha sonra da onlarca makale yazdım. "Emevi Camii'nde namaz kılacağız" dediklerinde,  "Rusya orayı bırakmaz, yakında gelecektir" dedik ve dediğimizde harfiyen gerçekleşti. "Tavşana kaç tazıya tut" derler dedik aynen gerçekleşti. Yazdıklarımızın doğruluğu çeşitli çevrelerce  hep dillendirildi. Daha bir çok uyarı yaptık,  maalesef ki hepsinde haklı çıktık. Makalelerimiz arşivde duruyor.

Şimdi ülkede kaotik bir  psikoloji hâkim. Çünkü dış politika yerlerde olmasına rağmen, iyice yerin dibine sokulmaya çalışılmakta. Tüm bunlar olurken, yanlışlar katlanarak devam etmekte ve her geçen gün bir öncesini aratmaktadır. Bu gidişata bağlı olarak çok ayrı bir psikolojinin toplumda zuhur etmesi de halk psikolojisi açısından oldukça  endişe verici. "AKP karşıtlığı ve Erdoğan karşıtlığı Milli Güvenlik Sorunu haline mi dönüşüyor?"  sorusunu  kendime sormadan edemiyorum.

Vatan topraklarına göz dikenlerin, hiç şüphesiz itinayla gözü çıkartılır. "Rusya'ya vurun" dedik, yazdık,  vurduktan sonra da "elinize sağlık" dedik. "Yine gerekirse vurun" dedik. Yine aynı görüşteyiz. Sadece Rusya değil, kim vatan topraklarına göz dikerse, aynı akıbetle karşılaşacaktır. Burası Türk topraklarıdır. Üstünde yaşayan milletin adı da Türk Milletidir! Bunun altını çizelim. Ancak, dış politikada bu kadar yanlış, "kör göze parmak" misali  artık "maksatlı mı yapılıyor?" sorusunu sorduruyor. Sokakta Erdoğan karşıtlığının geldiği birinci psikolojik nokta şöyle; "Erdoğan gitsin de…"  İkinci sırada ise; "AKP gitsin de kim götürürse götürsün söylemi…"  Rusya'dan medet bekler söylemlerinin  artması…  Altını çizelim; bunu dillendirenler  eski Komünistler ya da sadece sol cenah değil. Bunu sağ görüşlü bir çok çevre, sessiz veya sesli  olarak sokaklarda dillendiriyorlar.

Bu da ülke bütünlüğü açısından, nereden nereye gelindiğinin önemli göstergesi. Gelinen noktada  sebebi  kimse dışta aramasın. Devleti yöneten siyasetçilerin dili, söylemleri ve yandaş basın, kalem vs.'lerin tahrik edici yayınları…

Dikkat!

Şu anda somut bir realite söz konusu. Arap Baharının başlangıcından bir kaç yıl öncesinde olan hadiseler sanki şu an Türkiye'de sahneye konuluyor. Nedir kısaca hatırlayalım: Arap coğrafyasındaki liderler önce parlatıldı, sonra anti-demokrat vs ve dini söylemlerle taraf ve anti taraf halk oluşturuldu. Batı, önce liderlere destek verdi. Örneğin:  Arap Baharından kısa süre önce Kaddafi İtalya'da çadır kurdu, ağırlandı. İsyancı guruba karşı madalyalar takdim edildi, "yanındayız" denildi. Aynı zamanda çeşitli tekniklerle Kaddafi'ye karşı olan  halka da güven telkin edildi;  "Biz dostuz, sizi kurtarırız, gayemiz sadece sizin demokrasiye kavuşmanız, iyi şartlar altında yaşamanız vs." Sonra hiç umulmadık bir zamanda…Uzun uzun anlatmaya gerek yok, sonuçları gördük. Bunu da önceden ilk yazan biziz, "Kaddafi çukurda yakalanacak" diye. Mısır'da, Yemen'de aynı senaryonun farklı versiyonları uygulandı. Oradaki halk kendi liderlerinden nefret etti. Dikkat, bütün halkın nefret etmesi istenilmemekte… Yarısının nefreti plan dahilinde. Çünkü kaotik iç savaşa zemini böyle hazırlanır. Bu zeminden de  bu işleri planlayanlar;  bir taşla çok kuş vururlar. Kapalı iletişim yaşayan Arap coğrafyasında, internet üzerinden bir saha açıldı; ikiye bölünen halk organize oldu ve devlet erkini elinde tutan tarafa karşı olanlar; "dış güçler gelsin bizi bundan kurtarsın da kim gelirse gelsin" psikolojisi kabul ettirildi. İşte şimdi aynı hava Türkiye'de cılızda olsa estiriliyor ancak cılız seslerle başlıyor her plan. Putin, AKP hükümetinin teröristlerle işbirliği yaptığını iddia ediyor. ABD ve  AB'de   dolaylı olarak katılıyor. Ama müttefik  söylemleriyle de "korkmayın arkanızda biz varız" diyorlar.  Aynı müttefikler; "Emevi Camii'nde cuma namazı kılacaksınız, Esed bir aya kadar gidecek" diyenler değil miydi? Aynı güven AKP hükümetine deklare edilirken, millete de tam tersi; "Türkiye'nin gidişatından endişeliyiz"  telkini yapılıyor. Yazılı, sosyal, görsel medya ve basında, batı gazeteleri boy boy; "Türkiye batakta, AKP hükümeti ne yapmaya çalışıyor, sorumlu Erdoğan'dır" derken aynı anda ikili oynuyorlar. Şimdilik mülteci korkusundan, yağcılık gırla gidiyor. Bütün bunlar zaman kazanmadan başka bir şey değil.

Peki bu tabloyu okuyan, analiz eden hükümet danışmanları nerede? Şimdi dikkat:  Batı, bu iki yüzlü tavrını Rusya üzerinden gösteriyor ve işi Erdoğan'ın ailesinin gemi filoları ile teröristlerden petrol alış verişi yaptığını iddia ediyor, Putin'in dillendirmesine de "aaaa öyleymiş mi?" diyor saf rolü ile. Damadın Enerji Bakanı olmasını "hanedanlık" olarak niteleyen yazılar da  cabası. AKP hükümetine başka, Türk milletine başka psikolojik söylemlerde bulunuyorlar. Tıpkı Arap Baharı başlangıcında olduğu gibi. Üstelik bunu gizli kapaklı da yapmıyorlar; müttefik denilen Batı ve  ABD medyalarında yazılanlara bakınca bunlar açıkça görülecektir. İşte tam bu hava eserken yine "Başkanlık" söylemleri parladı. Mevcut durum, başta hükümet olmak üzere ilgililer  tarafından "iyi analiz edilmelidir" diye düşünüyorum. Batıya ve tasmaları Siyonizm'in elinde bulunan, efendileri İngiliz olan Arap ülkelerinin geçici pansuman desteklerine güvenilmez.

Türkiye yalnızlaştırılmış ve kuşatılmış bir konuma getirilirken ne yazık ki siyasetçiler ve gaz vericiler ülkeyi daha da gerecek, zora sokacak söylem ve icraatlara devam ediyorlar.

Şimdi çıkmış hükümet ve yandaş kalemler; "Milli mücadele yıllarında şöyle fedakârlık yaptık,  böyle cefakârlık yaptık, yine yaparız.  Bütün kapılar kapansın, ne olacak?" diyorlar.  İyide hani sizin iddianız eski Türkiye değildi.

Biz uzayı hedeflemişken, şimdi neden sizin beceriksizliğinizden ve kişisel hırslarınızdan, yanlış dış politikalarınızdan dolayı kazandıklarımızı kaybedelim? Gerekirse her fedakârlık yapılır ama gerektiren şey sizin yanlışlarınız! Ülkenin kaderi ile daha fazla oynamayın, oynatmayın. Yoksa buda mı "şer güçlerin bir planı… Türkiye'yi geri götürme planı şer güçlerin işi mi?"  İyi de enstrümanları kim?

Sayın Davutoğlu'nun parlamenter sistemde kontrolü eline alması, dış politikada manevralar yapması elzemdir. Hazır yeni hükümet, yeni  Dışişleri bakanı varken çözülecek ilk düğüm Suriye'dir. "Zalim Esed anti-demokrat Esed" söylemleri -öyle olmasına rağmen- artık inandırıcı gelmemektedir.  Suudi Arabistan çok mu demokrat? Irak'ta milyonlarca Müslüman katleden, bölgeyi bu hale getiren ABD az mı zalimdir?

Başkanlık için henüz bu toplum hazır değildir. "Çift başlılık" söylemleri gerçekçi değildir. Parlamenter sistemde Anayasa'da görevler bellidir. Birilerinin hırsı, ülkenin kaderinde etkili olmaya başlarsa; "tehlike çanları kaçınılmaz olur" endişesi millette hakim.

Ülkenin sürüklendiği bu ortamda, devletin kodlarını bilmeyen, kurumsal milliyetçiliği bitirme noktasına getiren Bahçeli'nin de vebali büyüktür.

Orduya, millete, devlete kumpas kuran  ve yurt dışına kaçan savcılar ve diğer kaçakların neden yurt dışına kaçmalarına göz yumulmakta? Bunlar derhal geri getirtilip,  vatana ihanetten yargılanmalıdırlar.

"Bu analizi AKP yöneticileri dikkate almalıdır"  diye düşünüyorum.

Milletimiz de müsterih olsun. Yüce Türk Devleti her şeyin farkındadır.

Farkında olmayanlar düşünsün!


Oktan Keleş

oktankeles@gmail.com

onaltiyildiz@gmail.com 

Twitter:@oktankeles 

 

Bu haber 60,316 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (27)
 • Harun PINAR / 15 Nisan 2016 12:48

  Yeter artik

  Bu millet birgun rahat yuzu gormeyecekmi hep acimi olacak kaderimizde artik dur diyelim gerekirse bu vatan icin sehit deseyim
 • Adil Yapan / 16 Ocak 2016 14:52

  Vatana ihanet

  Bu ülkede vatana ihanet suçu varmıdır? Var ise cezası nedir? Kaçan savcıların durumu nedir? Yaptıkları vatana ihanetse yaptıkları yanlarına kâr mı kaldı?
 • BÜYÜK YÜCE TÜRK / 5 Ocak 2016 16:37

  BÜYÜK YÜCE TÜRK

  yüce türk milleti farkında HERGÜN GELEN ŞEHİTLERİNDE farkında
 • YASAR ÇAKIN / 3 Ocak 2016 19:49

  NEREDEN NEREYE

  VATANI İÇİN CANINI VEREN 15 LİKLERDEN DEVLET BAŞKANINA KÜFREDENLERE ÇANAKKALE RUHUDA ŞEHİT OLMUŞ HATALARDA DEVLETTE MİLLETTE BU TOPRAKLARDA EĞRİSİYLE DOĞRUSUYLA YÖNETİCİLERDE BİZİM SÖZ KONUSU VATANSA TEFERUATA GEREK YOK
 • x / 31 Aralık 2015 02:07

  "0" ( Sıfır )

  Operasyon yapılan birilerinin, üzerindeki tişörtlerde, neden Sıfır yazıyordu...
  Kısmet bugüne imiş..
  Sezai Karakoç - Gün Saati (s.104 ve 105: "Fikir Ailesi" )
 • kevser s. / 28 Aralık 2015 22:58

  doğru

  Ben Ak Partiliyim ve maalesef dış politikada çok hatalar oluyor. Bu RTE den kaynaklanmiyor. Danışmanlarda da iş yok. Strajedi trajediye dönüştü. Bir diğer hatalari ise; Kürsüden kibiri lanetleyen ak vekillerimiz, kürsüden inince kibir patlaması yaşıyorlar. Tayyip beyi anlayan yok...
 • x / 21 Aralık 2015 04:36

  kulbak bilge-8

  http://www.onaltiyildiz.com/haber.php?haber_id=3013
 • vatansever / 18 Aralık 2015 02:24

  LG

  LG markalı tv lerin neden küpün içinde tek gözü görmeden açılmadıgını şimdi daha iyi anlamış bulunuyorum.
 • habib kartal / 17 Aralık 2015 19:49

  evet

  Dedikleriniz doğrudur oktan bey...Lakin bizler yine sizin dediğiniz gibi Türküz.Oyunlar bir bir bozulacak inşallah.Lakin çocukları ve masumları bombalayan devlet başkanları ile ikiyüzlü devlet başkanları arasında hamleyapmaya çalışan bir Türkiye ve böyle bir süreçteyiz.Bu durumda size düşen sık sık farklı yazılarla uyarmanız.Yeni ve farklı bir çok yeni bilgilerle tvler de olmanız.Burak Turnanın Osmanlının gizlenen işgali kitabı ve onun haykırışlarına kulak veren olmasa da biraz ilgilenmeniz önemli olacaktır sanırım.
 • Baran Aydın / 11 Aralık 2015 00:52

  Güneşim'e

  Atasözü o ya .. Zamansız öten horozun başını keserlerMİŞ...

  Allah Türk'ün ORDUSUNA VE MİLLETİNE ZEVAL VERMESİN...

  HASRETLE ellerinizden öperim Güneşim...


  SULTANIM'IN İKİZLERİNDEN BARAN AYDIN
 • orhan şahin / 10 Aralık 2015 22:54

  Burası TÜRKİYE CUMHURİYETİ.
 • Turan Kagan / 10 Aralık 2015 14:14

  Avustralyadan Dua ile

  Bu yaziyi Basbakana ilgili birilere gondermek gerekli cok onemli bir tespit bu isin partisi gorusu kalmadi artik bir kivilcim olsa ulke yangin yerine doner Allah korusun
 • Fatih Yâr / 9 Aralık 2015 09:45

  çok güzel ifade etmişsiniz ama suriye meselesinde çözümün şu anda ne olduğunu da ifade etseydiniz keşke. yani şu aşamada Esed le masaya oturmak mı çözüm. bu Türk Devletini yerlere düşürmek bir yana dibe sokmaz mı?
  mazlum Suriye halkına ihanet olmaz mı?
 • Serhan Barbaros / 8 Aralık 2015 09:45

  Elinize sağlık gerçek bir vatansever yazısı , ancak bu kadar analizinizi akp nin dikkate alacağınımı sanıyorsunuz ? ben hiç sanmıyorum ayrı yollarda olduğumuzu siz daha iyi biliyorsunuz ,

  Allah CC bu yazının ve düşüncelerin devamında sadece vatanın ve milletin bekasını düşünen bir hükümet nasip etsin
 • Rahime Kurt / 7 Aralık 2015 18:08

  AKP(!)

  Derûni Türk devletinden şüphemiz yok ama mâlesef yasama, yürütme, hatta yargı AKP'de.
  Umarım ciğeri kediye emânet etmemişizdir...
 • Bir dost / 6 Aralık 2015 09:48

  the Oktan Keleş academy

  Ne diyosa o.
  Davar lara duyrulur
 • Arda Tekin / 5 Aralık 2015 18:36

  Bal küpünden bal, sirke küpünden sirke sızarmış...
 • turka / 5 Aralık 2015 15:59

  TSK

  Yüce Türk Ordusunun ve milletinin bu düzene bir -reset- atma vakti yaklaşıyor gibi.
 • thrkly / 5 Aralık 2015 12:16

  Y... aldatmacası

  Ordusuna kumpas kuran bir zihniyet ten ne beklenir ki ? Utanmadan sıkılmadan birde başkanlık ile ülkeyi bölme derdindeler.Hatırlayınız isim isim zihinlerde bölgelere ayırdılar.

  ASKERLERİMİZE OPERASYON YETKİSİ VERMEYEN YAPIDAN BAŞKA BİR ŞEY ANLAŞILMAZ.

  Ama işin acı kısmı için çuvaldızı kendimize batırmamız lazım.


  Okumayan bir toplum ; her türlü manipilasyona ve kandırılmaya açıktır !

  MHP nin tavrı ortada TC ve Andımız kaldırılırken neredeydi MHP ?Peki anayasadan Türk ibaresi çıkarılması.ortalığı yıkması (mecazi) gereken parti tam anlamıyla tepeden tırnağa uyuyor !

  Ya Y.CHP !? ATATÜRK'ün partisinden eser kalmadı..En büyük kandırmaca bu parti üstünden yapılıyor...Aydın dediğimiz bu kesim içi boşaltılmış partinin peşinde...

  Bizi bu sarmaldan kurtaracak yalnız TSK dır. Allah Ordumuza zeval vermesin..Bir eleştirim gelen kumpası çözemediler veya aldırmadılar...

  Darbe karşıtlığı söylemiyle Ordu düşmanlığı yapıldı, biz ne yaptık...?!

  Dernekleştiklerinden dolayı Kalperen'leri de kutlamak lazım..
 • x / 5 Aralık 2015 11:42

  İlgililer; Defalarca okumalılar..

  Oyun içinde oyunlar... iki yüzlülükler.. Çok iyi anlatılmış..
  Neyse ki yazının bitişi ferahlattı beni.. " Milletimiz de müsterih olsun. Yüce Türk Devleti her şeyin farkındadır."

  Bi de Ruhaniyetin de gözünden de bir şey kaçmıyor..
 • şizofren / 5 Aralık 2015 10:16

  Yok Babam Yok

  Bunların Akıllanacağı Yok.
  Söylüyoruz Sana Ne Diyorlar.
  Yanlış Diyoruz.
  Biz Biliriz Diyorlar.

  Yıllardır Anlatıyorsunuz 2006 dan 2015 e 9 Koca Sene de Bir Allah Kulu Da Durun Bakın Bu Adam Doğru Söylüyor Bir Kulak Asalım Demiyor. Ama 9 Senede Hakaretten Kaç Kişiye Dava Açılmış ???

  Ya Görmüyorlar Ya Da İşlerine Gelmiyor.

  Bu Yüce Millet Çok Büyük Acılar Çekti. Allah Yaşatmasın Ama Yinede Metanetle Üstesinden Gelir.
  Fakat Sırf Birilerinin Egoları İçin OLMAZ - OLAMAZ...

  Temelin Dediği Gibi O Padişaha Söyleyin Benim Soyuma Güvenip Ona Buna Savaş Açmasın!!!
 • Orkun akar / 5 Aralık 2015 09:13

  Sorun olanlar

  Selam selam.Tarih doğru analiz edilseydi tekerrür mü ederdi .Bu satirlarin sahibi olan kişinin uyarıları ve önerileri incelendiginde hiç bir tutarsizligin olmadigi ve öngörülerinin % 100 tuttugu gorulecektir.Tabi bakmak var görmek var.Bakar Körleri biliyoruz.İplikler pazara çıktığında göreceğiz.Danismanlarmis stratejistlermiş kumda oynayın siz.Biz kimi dinleyecegimizi biliyoruz.Attığı işaret fiseklerini gözlüyoruz.Varolun sultanim.
 • sinan yıldırım / 5 Aralık 2015 08:55

  HER ZAMANKİ GİBİ TAM YERİNDE ANALİZLER . GÖNLÜNE KALEMİNE SAĞLIK SULTANIM. ALLAH CC CAN SAĞLIĞI VERSİN.
  ALLAH CC DEVLETİMİZE GÜÇ KUVVET VERSİN. CANIM ÜLKEMİ YÖNETENLEREDE ÇOK GEÇ OLMADAN AKIL FİKİR İHSAN EYLESİN.
  NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE.
 • ufkumuzvar / 5 Aralık 2015 07:53

  yeniden büyük türkiye

  Gündem öylesine değişiyor ki insanımızın algılaması çözüm üretmesi olanaksız bir hale geliyor oktan hocam gibi nüfusu nazar sahibi insanların yorum ve söylemleri derinlik kazanmakta ve öğütlerini dinlemekte fayda var...

  Bir kasım seçimlerinden önce gündem neydi seçim sonrası gündem resmen üçüncü dünya savaşına döndü...

  Bugün HDP nin barajı aşmasının tek sebebi Erdoğan karşıtlığıdır git sinde yerine kim gelirse gelsin mantığı iyi bir şekilde yerleşti ve büyümeye de devam ediyor..

  Akp li biri olmayan ben bile bazı yerlerde Erdoğan'ı savunmak zorunda his ediyorum sırf ülke birliği adına ....

  Bugün hiç beklemediğiniz komşunuzdan ,iş arkadaşınızdan ,akrabanızdan PKK ya yapılan operasyonlara karşı çıkanları gördükçe inanın söyleyecek kelimesi kalmıyor ...

  Erdoğan gitsin söylemleri akrabalar içerisinde bile kırgınlıklara yol açar hale geldi..

  Bu aralar cennet mekan Erbakan hocanın toprak ayağımızın altından kayıyor sözleri çok düşündürüyor beni ...

  Bu muhteşem analizi yaymalı ve gündemden çıkarmamalıyız...

  Derviş yürekli insan iyiki varsın...
 • Bekir OzTurk / 4 Aralık 2015 23:49

  aklini basina almayanin aklimi gider.

  Aklını başına alması gerekenler, söylenenleri dinlemezse çok yukarilardan inerler. El Atina binen tez inermiş.
  Bu millet bir hayal perestin. Akıl almaz maceralarının esiri değildir.
  Haa bu işin sonunda hepimiz biraz hirpalanacagiz, akılsızlık ve duygusallığının, bizi sıkıntıya sokacak. Görüntüye aldanan bizler inşaallah aklımızda kullanmayı öğreneceğiz.
  Asıl kayıp edenler sultancilik oynayanlar olacaktır.

 • zafer yavuz / 4 Aralık 2015 22:28

  milli güvenlik

  ALLAH ordumuza milletimize devletimize zeval vermesın.... Çok başlılık tan yakınanlar dik başlılık yapıyor.... Sağolun var olun hocam...
 • Oğuz Doğan / 4 Aralık 2015 22:19

  Hükümet ayrı devlet ayrı.

  Ne mutlu öncelikle bunu fark edebilenlere.
  Ayrıca'
  Türk oyun yapımcısı Kerim Kumbasar'dan Rus jeti düşürme oyunu. Harika olmuş biz de kalperenler olarak desteklerimizi esirgemeyelim yerli oyunlara destek verelim gelin sizde indirin oynayın.

  http://ddsim.kerimkumbasar.com/TR.html
  (Kişiyle aramda hiçbir bağ yoktur. Amacım sadece yerli ve milli sermaye kazansın.)