İyilik Avcısı Hattat

İyilik Avcısı Hattat

Ünlü hattat Yusuf Coşkun Benefşe, tabiri caizse tam bir iyilik avcısı...


10 Aralık 2013 08:36
font boyutu küçülsün büyüsün


'İyilik avcısı' hattat

 
 
Ünlü hattat Yusuf Coşkun Benefşe, tabiri caizse tam bir iyilik avcısı... Ülkeye ve insanlığa yararı dokunan herkese, Türkiye'nin neresinde olursa olsun ulaşan Benefşe, hat sanatı tablolarıyla ödüllendiriyor.

Seramik ve hat sanatının ekolü, uluslararası ismi olan Yusuf Coşkun Benefşe, bugüne kadar Türkiye genelinde yüzlerce kişiyi ödüllendirdi. Kayık içinde "Allah" yazılı eseriyle İtalya'da dünya birincisi olan Benefşe'nin eserleri, Topkapı Sarayı, Sultanahmet Camisi, Hırka-i Şerif, Mescid-i Aksa gibi tarihi mekânlarda, Sinop ve Diyarbakır'daki camilerde yer alıyor. Dubai Emiri Şeyh El Maktum için de bazı bölümleri 22 ayar altınla çizili hat sanatı icra eden ünlü hattat, birçok devlet büyüğü için de eserler yaptı.

HATTAT, ÜCRETİNİ ALLAH'TAN BEKLER.

"Hattat, ücretini Allah'tan bekler" diyen Benefşe, iyilik yapan, ülke iyiliği için emeği geçen kim olursa olsun, nerede olursa olsun onları araştırıp, yaptığı iyilik nedeniyle eserleriyle ödüllendiriyor. İtalya'da düzenlenen "Barış ve Hoşgörü" konulu karikatür yarışmasında dünya birinci olan Sinoplu Fatmagül Gökçe onlardan biri... Yusuf Coşkun Benefşe, Gökçe'ye ulaşıp hat tablosu hediye etti. Yine Cizre'de geçtiğimiz yıllarda terör örgütü PKK'nın eyleminde yanan lise öğrencisi Ferhat Fidan'a da hat sanatıyla yaptığı tabloyu gönderdi. Benefşe, K.Maraş Elbistan'da yaşayan ve iki yıllık eğitimin ardından hafız olan 6 çocuk, 9 torun sahibi 60 yaşındaki Zişan Kurt'u ödüllendirdi. Benefşe, ayrıca İstanbul'da Darülaceze'de atkı üretip, kurban parası biriktiren 79 yaşındaki İbrahim Kalyoncu'yu da unutmadı. Kurban ibadetini aksatmadan yaptığı için ona da hat sanatı tablo gönderdi. Benefşe, ayrıca Kocaeli'de hafızlık belgesi alan 61 yaşındaki Hasan Erkol ve 6 yaşında hafız olan Rumeysa ve Zeynep'e de çeşitli hediyeler gönderdi. En son Maraş'ta dondurma çubuklarından yaptığı maketleri satarak engellileri tekerlekli sandalyeye kavuşturan Bülent Yıldıran'a ulaşan Benefşe, onu da iyilikleri nedeniyle kutlayıp yaptığı bir eserle ödüllendirdi.

 HAT SANATINI MEZAR TAŞINA İŞLİYOR 

Hattat Benefşe, aile kabristanının bulunduğu Zincirlikuyu Mezarlığı'nda ise hat sanatını mermer taşa işledi. Üzerinde hadisler bulunan mezar taşını hat sanatıyla işleyen Benefşe, "Her cuma burayı ziyaret ediyorum. Ölülerin duası dirilerden daha geçerlidir. Ölülerin en sevdiği şey, sevdiklerinin onları ziyaret etmeleridir" dedi.

'KARGALAR HER CUMA BENİ BEKLİYOR'

Mezarlıktaki kargalara, kuşlara, kedi ve köpeklere yiyecek götüren Benefşe, "Sulakları temizleyip sularla dolduruyoruz. Kandil ve bayramlarda özel menüler ikram ediyorum. Kargalar o kadar alıştı ki artık kaçmıyorlar benden. Ben arabadan inerken koro halinde birbirlerini haberdar ediyorlar. Cumaları ağaç dallarında sürü halinde beni bekliyorlar" dedi. Benefşe, kabir taşındaki yazılarda ise hadislere ve Mevlana'nın sözlerine yer vermiş: "Yüzlerin en güzeli anne yüzüdür", "Kainatin bir dili varsa o da besmeledir", "Şöhret, zenginlik ve gurur, mezar hepsini alır."

http://www.sabah.com.tr/Yasam/2013/12/10/iyilik-avcisi-hattat
Bu haber 3,488 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (4)
 • sinan yıldırım / 10 Aralık 2013 14:49

  ALLAH CC SELAMI RAHMETİ VE BEREKETİ HEPİMİZİN ÜZERİNE OLSUN.
  ALLAH CC HOCAMIZA SAĞLIKLI SIHHATLİ UZUN ÖMÜRLER NASİP ETSİN SAYILARI ÇOĞALSIN. HÜRMETLE ELLERİNDEN ÖPÜYORUM.
  SELAM VE DUA İLE.
 • Muhammed Genc / 10 Aralık 2013 12:47

  Hattat ustasina

  Öncelikle yusuf beye yaptigi hizmetlerinden dolayi ondan Allah razi olsun Ve Ladik e özellikle Ahmet agamizin mezarina yaptiklarini bir ladikli olarak asla unutmadik her zaman dua etmeye devam ediyorum buyuk sanatkar Allah uzun ömür versin
 • Tamer ATASOY / 10 Aralık 2013 12:11

  Naçizane Tespitler

  Eskiden bir japon filiminde görmüştüm, ruhsal olgunluğa erişmek ve en doğru kararlar verebilmesi için ustası öğrencisine o harflerin en doğru şekilde yazımını öğretiyordu, en ufak bir açısal farklılık dahi duyguyu kaçırdığı için defalarca yaptığını siliyordu, belli bir harf için belli bir konsantrasyon çalışması yapıyordu, tam bir seramoni, ibadet tevazu ve saygısı ile çalışıyordu... Bunun bir japon (ya da Çin) filiminde vurgulanması dikkat çekici idi. En nihayetinde kelimeler kutsaldır, Tüm Esmaların kırıntılarının biz insanlarca anlayışımız nispetince dile gelmesine vesile kelimeleri konuşurken kulaklarımızla işitmekte, yazdığımızda ise görmekteyiz. Bir kelimeye ne kadar itina gösterilirse, Bizimle İşiten bizimle Gören'in de bir o kadar hoşuna gidecektir bu titizlik. Güzel konuşmak, öz konuşmak ta dikkat edecek olursak, Ruhani derece yükseldikçe kısa ve öz haline en mükemmel hali ile yaklaşmakta ki bu kelimelerin en kısa ve öz anlatımı Kuran'ı Kerim'de dir. Kaynak ve Depo ve Çeşme'nin Büyüklükleri sebebi ile aksi imkansız bir mükemmelik şahanesidir. Hat Sanatı da işte Bu Esmaların hücreleri olan kelimelere saygının nakış nakış işlenmiş bir ifadesidir. Saygılarımla...
 • Erol Elmas / 10 Aralık 2013 10:45

  Son Osmanlı

  Nesli tükenmiş insanların son temsilcisi... Karşılıksız herkesin yardımına koşan, zor şartlar altında başarılara ulaşmış insanları ödüllendiren değerli ağabeyimizin ellerinden öpüyorum..


ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara