Sanal Savaş Resmen Başladı

Sanal Savaş Resmen Başladı

Sanal Savaş Resmen Başladı


1 Haziran 2012 17:01
font boyutu küçülsün büyüsün


Sanal savaş resmen başladı

Ve ABD o gerçeği itiraf etti

ABD Başkanı Barack Obama'nın İran'ın nükleer programıyla mücadele için giderek artan bir "sanal savaş" başlattığı ortaya çıktı. New York Times'da bu konuda çıkan haberle, ABD, İran'ı sanal yollarla vurduğunu da resmen kabul etmiş oldu.

New York Times'ın haberine göre, Obama, göreve başladıktan kısa bir süre sonra İran'ın uranyum zenginleştirme tesislerini kontrol eden bilgisayarları hedef alan siber saldırıların hızlandırılması talimatı verdi.

Bu proje kapsamında görevlendirilen yetkililerin verdiği bilgiye göre, Obama göreve geldikten sonra, Bush yönetimi zamanında "Olimpiyat Oyunları" kod adıyla başlatılan saldırıların artırılmasını istedi.

Böylece, ABD ilk kez İran'a yönelik sanal saldırıların arkasında organize bir planla yapılmış bir sürecin yattığını da kabul etmiş oldu.

SIZMAMASI GEREKİRKEN SIZDI
Stuxnet adıyla bilinen ve İran'ın nükleer programında iki yıllık bir gecikme yarattığı öne sürülen virüsün de "Olimpiyat Oyunları" adlı sanal saldırı programının bir unsuru olduğu ifade edildi.

Yetkililer, Obama'nın, ABD ve İsrail tarafından geliştirilen Stuxnet'in 2010 yazında bir programlama hatası nedeniyle İran'ın Natanz tesisi üzerinden tüm dünyaya yayılarak bilinir hale gelmesine rağmen kararından geri adım atmadığını söyledi.

Habere göre, virüsün yayılmasının ardından Obama, Beyaz Saray'da Başkan Yardımcısı Joe Biden ve dönemin CIA Başkanı Leon Panetta ile yaptığı bir görüşmede, "Bu programı artık sonlandırmalı mıyız?" sorusunu yöneltti.

"TAHRİBAT YARATTI, KANITIMIZ VAR"
Obama'ya "İranlıların yazılım hakkında ne kadar şey keşfettiğini bilmiyoruz ama halen daha tahribata neden olduğuna dair kanıtlarımız var" yanıtı verildi.

Bunun üzerine Obama'nın siber saldırıların sürdürülmesine karar verdi. Obama'nın bu kararını takip eden haftalarda Natanz tesisi virüsün yeni bir versiyonunun hedefi oldu.

/_np/7082/16817082.gifKısa süre sonra tesisleri yeni bir versiyon daha vurdu. Stuxnet'in dünya genelinde tespit edilmesinden birkaç hafta sonra ise bu saldırıların sonuncusu geldi ve bu saldırıda Netanz'daki 5 bin santrifüjden bin tanesi geçici olarak devre dışı kaldı.

1.5 YILLIK BİR ÇALIŞMANIN ÜRÜNÜ
New York Times, "sabotaj programı"nın ayrıntılarına ilişkin haberine kaynak olarak, Washington bürosu kıdemli muhabiri David Sanger'ın kısa bir süre sonra piyasaya çıkacak olan "Confront and Conceal" adlı kitabını gösterdi. Sanger'ın Obama döneminin dış politika süreçlerini anlattığı kitabının İran'la ilgili bölümleri için programda görev yapan ABD'li, Avrupalı ve İsrailli yetkililerle son 1.5 yıl içinde çok sayıda görüşme yaptığı ifade edildi.

Yetkililer, sabotaj programının, İran'ın nükleer programını ne kadar yavaşlattığı konusunda ise farklı değerlendirmeler yapıyor. Obama yönetiminden bazı yetkililer, İran'ın nükleer programının 1.5-2 sene geriye gittiği görüşünde.

Ancak aynı görüşte olmayan başka uzmanlar da var. Bu uzmanlara göre, İran'ın uranyum zenginleştirme çalışmaları yapılan siber saldırılara rağmen istikrarlı bir gelişim gösteriyor ve Tahran'ın elinde şu an en az beş nükleer bomba yapmaya yetecek kadar yakıt var.

Bununla birlikte ABD’li yetkililer, bu hafta içerisinde İran’ı yine vuran Flame virüsünün arkasında ABD’nin olup olmadığına ilişkin yorum yapmaktan kaçındı.

"AŞIRIYA KAÇMAYALIM"
Habere göre, İran'a yönelik siber saldırıların artırılmasını isteyen Obama, yardımcılarına defalarca "sanal savaş" silahının aşırı kullanımının riskleri olduğunu da söyledi.

Nitekim altyapısı bilgisayar sistemlerine bağlı ülkelerin başında ABD geliyor. Dolayısıyla ABD'nin bu tür saldırılar karşısında diğer ülkelere göre kaybedecek çok daha fazla şeyi var. Kaldı ki birçok uzman ABD'nin böyle bir saldırıya uğramasının an meselesini olduğunu belirtiyor.

Hürriyet
Bu haber 8,116 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (4)
 • hasan / 7 Haziran 2012 18:31

  işte bu, iran işi çözmüş,bu işi çözen adam, abd ye bir virüs mutlaka atar,peki abd o zaman ne iş yapar?
 • muhendis / 3 Haziran 2012 17:02

  Maher Firması Savaşı Kazandı

  Bu, İran'ın nükleer tesislerine yapılan beşinci yazılım saldırısı.. 20 kat kod olmasına rağmen, İran'ın Maher (mahir) adlı yazılım firması anti-virüsü yaptığını açıkladı.. yakında ücretsiz piyasaya süreceklermiş.. araştırın; "Computer experts warn about cyber warfare"
 • AydınZEKİ / 2 Haziran 2012 00:07

  stuxnet ve abd'nin acizliği

  sevgili onaltıyıldız dostları

  amerikanın iranla bu kadar sanal savaş olarak ugraşmasının tabii ki bir çok sebebi vavr ama bir tanesi gerçekten kuyruk acısı denircesine bir neden

  hatırlarsınız iran amerikanın bir insansız hava aracını kendi topraklarına indirdi. bu bir teyit işlemi idi iran ve desteklendikleri için ve hava aracı indirilerek bu başarıldı. kapalı olarak yazdım ama ne demek istediğim aşağı yukarı anlasılmıstır.

  o derece ileri teknolojk bir sistemi tek bir tıkla yere indirebilinmesi için elinde gerçekten çok önemli bilgiler olmalı . anlaşılmıştır inşallah

  Oktan abi ve tüm onaltıyıldız okuyucularına gönülden selamlar.
 • hasan / 1 Haziran 2012 18:51

  iran da armut toplamaz herhalde, oda rus desteği ile abd ye bir şeyler gönderir.hemde gönderirse abd daha büyük darbe alır bence.


ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

En Çok Okunanlar