Kız Kulesi 1919

Kız Kulesi 1919

19 Mayıs Anısına Türk Gençlerine hediyemiz olsun. Türkler, kendi tarihini kendileri yazmaya devam ediyor...


18 Mayıs 2012 16:08
font boyutu küçülsün büyüsün


KIZ KULESİ 1919

 

Bilindiği üzere Milli Mücadele’nin başlamasının sembol tarihi 19 Mayıs 1919’dur.

Mustafa Kemal Paşa’nın, BANDIRMA vapuru ile  yola çıkıp, Samsun’a ayak bastığı tarihtir bu tarih. Her yıl, bu kutlu günü yad etmek ve anısını yaşatmak için günün anlam ve önemini çeşitli etkinliklerle kutlarız.

Bir de bu günün "resmi  tarih" anlatımları vardır; ATATÜRK’ÜN  Bandırma vapuru ile seyahati esnasındaki vakalar, anılar vs.

Bu konularla ilgili olarak yıllarca bir şeyler yazılıp çizildi. Hatta bu konuda belgeseller yapıldı. Ders kitaplarına konu oldu. Uzun uzadıya bu konulara değinecek değilim. Ancak, bu tarihi anlatımlara bazı itirazlarımız olacak. Özellikle Bandırma Vapuru ve yolculuğa başlama noktasına.

Yıllarca Bandırma Vapuru’nun eski olduğu, Karadeniz gibi hırçın dalgaları olan bir denizde yüzmesinin mucize olduğu, üstüne üstlük, Bandırma Vapuru’nun PUSULASININ olmadığı ya da bozuk olduğu, yol için lojistik erzak ve gerekli unsurların olmadığı… Buna benzer bir çok yalan yanlış şeyler anlatılmıştır. Bütün bu anlatılanlar maalesef "resmi tarih" olarak da  benimsendi. Tabi ki bunun böyle olmadığını biz biliyoruz. Ne zaman gerçekleri ifşa etsek, malûm korolar konsere başlıyor. Şunu belirtelim ki, bu durum bizi daha da şevklendiriyor.

İşte Bazı Gerçekler:

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’E hem “müthiş askeri deha, teşkilatçı, planlamacı,” diyeceksiniz hem de “pusulasız, lojistik eksiği olan, yüzmesi sakıncalı bir vapurla koskoca bir milletin kaderini yüklediği gemiyle meçhule açıldı”  diyeceksiniz. Öncelikle Bandırma Vapuru, bugünkü TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN temellerini taşıyordu. Yani yeni bir devletin kodlarını...

"Kurmay subayların ömrü plan yapmakla geçer" sözü, tarihe kazınmış bir sözdür. Mustafa Kemal Paşa’nın emniyetsiz bir gemi ile yola çıktığı söylemleri bizzat Paşa’ya karşı büyük haksızlıktır. İnsan, küçük bir sandalla balığa çıkarken bile gerekli hazırlıkları  yapıyor da… Neyse…

İşin Doğrusu:

Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a, Milli Mücadele’nin kıvılcımını tutuşturmaya gönderilmesi BİR DEVLET OPERASYONUDUR. Padişahı da aşan bir plandır. Tabi ki padişahın bilgisi ve yetkisi dahilinde hareket edilmiştir.

30 Nisan 1919 tarihli Resmi Gazete Takvim-i Vekâyi’de Atatürk' ün devlet kararıyla gittiği açıkça beyan edilir.

Şimdi yanlış bilinenlere ve itirazımız olan konumuza gelelim:

Atatürk,16 Mayıs 1919 gününün akşamı Bandırma Vapuru’na, Sirkeci’den değil, Kız Kulesi açıklarından binmiştir. Çünkü Sirkeci İngilizler tarafından sıkı kontrol altındaydı. Bu gerçekleri, Bandırma Vapuru’nun Kaptanı Kayserili İsmail Hakkı Durusu  anılarında anlattı. Böylece bir çok yanlış, açığa çıktı...

İşte  bu hatırattan bazı alıntılar: İSMAİL Kaptan’ın babası Hacı Ahmet Efendi de kaptan imiş. Yani denizci bir aileden geliyor İsmail Kaptan. 1891 tarihinde denizcilik okulundan mezun olmuş ve 1892 tarihinde Kayseri Vapuru’nda stajyer kaptanlık yapmış. Bandırma Vapuru’nun kaptanlığını yapmadan önce de Doğan Vapuru’nun Kaptanlığını yapmış. Atatürk’ü, Samsun’a götürürken, tam 27 yıllık bir kaptan kendisi. Üstelik Hindistan’a dahi gitmiş tecrübeli bir kaptan.

1919 yılındaki bu seyahat  ile ilgili çok önemli bir belgeyi aşağıda görmektesiniz. Bu belgenin içeriğini ileride inşallah açıklayacağız:Bakın ne anlatıyor İsmail Kaptan; Atatürk’le ilk defa iddia edildiği gibi Bandırma Vapuru’nda değil, Şişli’deki evinde görüştüğünü, yolculuğa dair bir çok planlar yapıldığını, anlatıyor. Yine anılarında; 1 Mayıs’ta Bandırma Vapuru’nun kaptanlığına resmi olarak atandığını,15 gün önce hareket planlarını ve geminin rotasının dahi bizzat ATATÜRK tarafından kendisine verildiğini, bu plan doğrultusunda, rotayı kendisinin belirlediğini, anlatıyor.

Bandırma vapurunda bırakın pusulanın olmamasını veya bozuk olmasını; gemide birden fazla pusulanın ve hız ölçer aletinin bulunduğunu, gemi eski olmasına rağmen dayanıklı ve haftalar önceden defalarca bir heyet tarafından yolculuk için kontrolden geçirildiği, yazıyor anılarında İsmail Hakkı Kaptan. 1919’dan önce, 5 yıl sadece Karadeniz’de kaptanlık yaptığını da anlatıyor.  Burada bir bilgi daha öğreniyoruz: Atatürk’ün Samsun’a hareket ederken, ilk kalkış noktası olarak, Sirkeci’den değil, Kız Kulesi önünden kalktıklarını anlatıyor.  Atatürk’ün, Kız Kulesi açıklarında duran Vapur’a gizlice bir sandalla gelerek bindiğini, söylüyor İsmail Kaptan. Geminin İngilizlerce takip edildiğini ve  büyük bir maharetle İngilizlere karşı  izini kaybettirdiğini ve o gün fırtına olmasına rağmen gemiyi iyi idare ettiğini, anlatır. Bunlar daha önce de yayınlandığı için bilinen ama unutulan bilgilerdir. İsmail Hakkı Durusu, bunları 1937’de Ulus Gazetesi’nde açıklamış fakat çok dikkat çekmemiştir bu hatırat. 15.11.1998 tarihli Milliyet Gazetesi’nde  bu hatırat: “Bir Ayıptan Kurtuluyoruz” başlığıyla verilmiştir.(O dönemdeki Kaptanlardan biri, giyim ve kuşama dikkat edelim.)

 (Yukarıda gördüğünüz orjinal fotoğrafta Ertuğrul Fırkateyni de dahil olmak üzere bir çok gemiye denizci kaptan, deniz subayı yetiştiren okulu görüyorsunuz. Bu okulun bir sınıfının aralarında taktıkları isim ise Kız Kulesi Muhafızları, İsmail Kaptan da aralarında.)
             

Şimdi asıl konumuza yani  hiç bilinmeyen bir hadiseye gelelim:

Hiç şüphesiz İsmail Hakkı Durusu yani İsmail Kaptan,1937’de Atatürk hayatta iken Ulus Gazetesi’ne ancak söyleyebileceği kadar beyanat vermiş ve hatıratını yazmıştır.

Burada  konumuzla alakalı kısım ise;  Atatürk’ün Sirkeci’den değil, Kız Kulesi açıklarında bekleyen Bandırma Vapuru’na,  bir sandalla gelerek Gizlice Bindiği ve hatta  Uğurlama Heyeti dahi istemediğidir, zira İngilizleri uyandırmak istememiştir.

Şimdi sıkı durun: Atatürk, Bandırma Vapuru’na binmeden önceki son ayak bastığı kara parçası KIZ KULESİDİR. Kız Kulesi önünde bekleyen Bandırma Vapuru’na binmeden önce Kız Kulesi’nde bir toplantı yapmıştır.

Şimdi sizlere 1919  tarihli Atatürk ile ilgili orjinal resimler sunuyorum. Bu resimleri Time Dergisi almış kullanmak üzere ancak kullanmamıştır. Buradaki resimler dediğim aslında yarısı yanmış film negatifleridir. Yarısı yandığı için kağıda basılamamıştır. Tab'ı yapılamayan; 3 cm'ye 2 cm ebatlarındaki bu filmlerdeki görüntüleri yüksek ışık altında fotoğraflamayı başardık. Sandalda ayakta duran kişi Mustafa Kemal Atatürk'tür. Arkasında Kız Kulesi. Kız Kulesi'nin yanındaki yer ağaçlık gibi görünse de filmlerin yanmasından dolayı meydana gelmiştir.


Hava karardığında hazır bekletilen sandalla, daha önce Üsküdar kıyısındaki tarihi külliyesi olan Camii’nin mezbeleliğinde kamufle edilmiş, cephane ve kişisel özel lojistik unsurla vapura gizlice binmiştir. Atatürk ve bazı istihbarat arkadaşları, daha önce de Kız Kulesi’nde gizli toplantılar düzenlediği gizlenmiştir. Bu bilgi, o gün Bandırma Vapuru’na sandalla giderken kürekleri çekenlerden biri olan o günlerde teğmen olan Trabzonlu Teğmen Mehmet Ali’ye aittir.

Külliye'de izbe bir yerde saklanan, Bandırma Vapuru'na yüklenecek sandıkları aşağıda görmektesiniz. 

Trabzonlu Teğmen Mehmet Ali, daha sonraki yıllarda anılarını yazmaya başlamış  maalesef tamamlayamadan vefat etmiştir. Yarım hatırat Genel Kurmayın elindedir. Hayli yıpranmış ve okunaklı bölümleri çok az olan kısımlardaki şu ibare oldukça önemlidir:

o gece Mustafa Kemal Paşam, bizi, Kız Kulesi’nin kapısı önünde bıraktı, dışarıyı gözlememiz için. İçeride kimler vardı bilmiyorum. Ama kuvvetli dua sesleri kulağımıza geliyordu: Allahu ekber! Allahu ekber…! 15-20 dakika sonra bir aslan gibi heybetiyle sandala bindiğinde, fırtına iyice hızını arttırmıştı. Endişemi anladı ki; ‘korkma bir gün buralara yeni Devletimizin sancağı altında gezmeye geleceğiz,’ demişti. Demek ki zaferin müyesser olacağını, o anda, bir şekilde biliyordu.”

Evet yıllar sonra Atatürk sadece 56 gün kaldığı Savonaro yatı ile  Kız Kulesi önünden defalarca geçmiş, kendini selamlayan balıkçılara mendilini sallayarak karşılık vermiştir.
Şimdi Atatürk hakkında yazılan ilk hatırattan bahsetmek istiyorum. Ali Fuat Paşa'nın yazdığı ve 1923 tarihinde yayınlanan Atatürk ile ilgili bu hatıratın ne yazık ki, nüshaları ortadan kaldırılmıştır. Bir nüshası bizde olan bu hatıratı inşallah ilerleyen zamanlarda yayına hazırlayacağız.
Teklifim 1919 kutlamaları Kız Kulesi’nden yapılmaya başlansın. Zira burası Yeni Türkiye'nin  kurulmasının başlangıç yeridir. Kurtuluş’a atılan ilk adımın noktasıdır.

Kurtuluş Savaşı’nın başlangıç noktasıdır Kız Kulesi, sembolüdür. Bandırma Vapuru’nun ilk harekat noktasıdır.

Sahte Bandırma Gemisi'ni bu millete kimler yutturmak istiyor?

 

1919 ruhunu saygı minnetle anıyorum.  

Ruhun şad olsun Paşam ve silah arkadaşları.

Bu yazımız da Türk Gençliği'ne ithaf ediyoruz.

 

Saygılarımla.

Oktan Keleş

 

oktankeles@gmail.com

onaltiyildiz@gmail.com

 
Bu haber 37,812 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar (65)
 • mustafa / 21 Mayıs 2018 00:53

  neden?

  vapurun adı neden Bandırma vapuru?
 • İbrahim Öz / 19 Mayıs 2018 14:15

  kız kulesi

  Yeryüzünde bilinen tek deniz kızı mezarı. Hayat suyunun bulunduğu yer. Hızır ile Musa'nın durağı. Ataya deccal diyenler buna ne der? Canlanan balık acaba ne oldu ve nereye gitti? Ne oldu derken neye dönüştü? O su sonsuz hayat verdiğine göre şimdi nerede? Ne yapar?
 • Gülen Bakkaloğlu / 19 Mayıs 2018 14:08

  Örtüler kalkıyor.

  Çok şükür ki, değerli hizmetleriniz ile gizlenen gerçeklere kavuşuyoruz Oktan Keleş bey. Allah'a şükür ki, bize unutturmaya çalıştıkları tüm değerlerimiz ve yüce mücadelemiz ve Türk olmanın asil görevi yine Allah'ın izniyle damarlarınızda köpürüp can buldu. Teşekkür az geliyor artık ama yine de çok çok teşekkür ederim.
 • Aşık Avşarî / 19 Mayıs 2017 13:59

  HEYY

  Aynı söz:
  Vefalı Türk geldi yine...
 • Nc / 17 Eylül 2014 20:17

  Kulbak Bilge

  Kulbak Bilge 2'den Kulbak Bilge'nin milli mücadele yıllarında mim çağına geldiğini ve savaş sırlarını Türk başbuğuna anlattığını biliyoruz. Yoksa Kız Kulesindeki toplantıda Kulbak Bilge mi vardı??
 • enst / 20 Mayıs 2014 00:09

  Dikkatimi çekti

  Fotoğraflarda Kemal Paşa'nın silüetinde bir belirginleştirme mi yapıldı ? böyle keskin kenarlı bir kafa algısı oluşturuyor.
 • Nc / 18 Ağustos 2013 01:16

  Öfke/Hüzün

  Dönmüş olduğum İstanbul gezisi sırasında vapurda insanların Kız Kule'si hakkındaki yorumlarına kulak misafiri olmak bana öfke ve hüznü aynı anda hissettirdi. Uydurma hikayeler ile nice genç akılların boyanmış olması, o kuleye saçma anlamlar yüklenmesi bir öfke; o büyük buluşmanın zuhurunun o vapurda -belki- kimsenin aklına gelmemiş olması hatta -belki- kimsenin o buluşmadan haberi bile olmaması ise bir hüzün.. Teşekkürler Onaltıyıldız.
 • M.Fatih İNCEGÜL / 19 Mayıs 2013 21:55

  GERÇEKLER

  ALLAH razı olsun Oktan Abi senden OnAltıyıldız Ailesinden bize gerçekleri belgeleriyle hemde resmi tarih diye yutturulanla alakalı olmadığını gösteriyorsun Varolasın abi
 • evren kalac / 19 Mayıs 2013 12:35

  Türkiye cumhuriyetinin temellerinin atıldığı yerin restorant ve eğlence yeri olarak kullanılması iyi değil.Birşekilde unutturuluyor.Pek çok şer in simgesi galata kulesi hemen hemen tüm istanbul dizi ve filmlerinin başında özellikle gösterilirken gerçek simgeleri göremiyorsunuz.
 • ty@istanbul / 19 Mayıs 2013 11:49

  Sağolun,varolun..

  Oktan Ustamız ve bütün Onaltıyıldız ekibi,sağolun,varolun yazıyı okuyunca ağlamamak çok zor,selametle kalın..
 • ENGİN BALTEMUR / 11 Haziran 2012 18:20

  başlı başına bir kitap konusu

  devamı varmı?varsa lütfen bekletmeyiniz.TEŞEKKÜRLER.
 • METİN KARA / 28 Mayıs 2012 10:03

  NASIL OLUYOR

  OKTAN HOCAM BUKADAR BELGEYİ NASIL OLUYORDA ELDE EDEBİLİYORSUNUZ MERAK EDİYORUM DOĞRUSU..ALLAH İLMİNİZİ ARTIRSIN FAKAT BİZEDE BİR AÇIKLAMA YAPARSANIZ SEVİNİRİZ.EMİNİM BÜTÜN TAKİPÇİLERİNİZ BUNU MERAK EDİYORDUR..selam ve dua ile
  saygılar
 • yeşim / 27 Mayıs 2012 14:01

  oktan bey

  çok güzel bir yazı daha ellerinize gönlünüze sağlık.
 • firdevs / 26 Mayıs 2012 11:17

  yakın tarihimiz malesef bu milletten gizlendi.
  sizler sayesinde yeniden gerçekler gün yüzüne çıkmakta ve bu sayede bilinçlenmekteyiz,teşekkürler.
 • Bahtiyar / 26 Mayıs 2012 00:36

  Osmanlinin derin devleti

  Bardakci, yillar önce belgeleriyle Mustafa Kemal in ingilizlerin vermis oldugu vizeyle Bogaz dan gecmis oldugunu yazmisti.Ingilizler ilk basta Vize yi vermek istememisler,Osmanlinin en Hircin Askerlerinin icinde bulundugu bir geminin halki ayaklandirmasindan süphelenmisler,fakat Vahdettin bizzat devreye girerek bunlar Karadenizde ki Türk ve Rum köyleri arasindaki catismalari yatistirmak icin görevlendirilmis olan Baris elcileridir diyerek onay verilmesini saglamis.
 • s. A. / 25 Mayıs 2012 11:18

  oktan abi müthişsin

  Tarih bölümünde bu yıl öğretim görevlisi olarak hizmete başladım,yine bizlerin önünü aydınlattın.
  onaltıyıldızın bir neferi olmak isterim saygılar.
 • yılmaz erdoğdu / 24 Mayıs 2012 23:31

  özlemişim yaa

  ağrı doğubeyazıtta askerliğimi yaptım yeni terhis oldum geldim fırsat buldum bilgisayarın başına oturdum ilk açtığım site 16yıldız ekmek su gibi ihtiyaç oldu bu site bize çünkü bilgi kirliliğinin had safhada olduğu günümüzde 16 yıldız çok önemli bilgileri paylaşıyor oktan abi seviyoruz sizleri inşallah gün gelir tanışmakta nasip olur sohbet ederiz abi yeni kıtabı merakla bekliyoruz ALLAH YOLUNU AÇIK ETSİN 16YILDIZ
 • onur / 24 Mayıs 2012 15:15

  iki deniz...

  iki denizin birleştiği yerin önemini bilmemiz gerekiyor artık.herkesin bilmesi gerekiyor.bakalım ahir zamanda ,bu iki denizin birleştiği yer, müthiş bir sonun da başlangıcı olacakmı göreceğiz...
 • CEM / 24 Mayıs 2012 15:08

  kalemine kurban oktan baba

  1919 GÜNEŞİ HEP BİZLE.
 • s.cevahir / 23 Mayıs 2012 22:57

  sizden ders almak istiyoruz

  sayın oktan keleş bey ağabeyim,istanbul üniversitesinde bir gurup öğrenciyiz,sizden düzenli olarak ders almak istiyoruz ne olur bizlere bu imkanı sağlayın,ülkemize faydalı olacak branşlardayız,sizlerden biraçıklama bekliyoruz ellerinden öperiz.
 • Cihan Turan Atakan / 22 Mayıs 2012 23:52

  Kiz Kulesi 19 Mayis

  Cenabi Allahin Selami ve Rahmeti üzerinizde olsun ,tüm OAY Ekibine ve Takipcilerine!Oktan Abi,Allah seni aramizadan eksik etmesin,bende Yurt di$inda ya$iyorum ve I$ten eve geldikten sonra (bazende I$yerinden) ilk i$im sizleri takip etmek !Okadar ufkumu aciyorsunki,Tarihimize ve Dinimize susami$ Gönlümü ve bu Yazi benim en büyük Dogumgünü hediyemdir(bende 19mayis70)dogumluyum!Allah senden ve ekibinden gani gani razi olsun!!ATATÜRKÜMÜZE veSilah arkada$larina ne kadar Dua etsek azdir,bugünkü süperDinciler ne kadar camur atarlarsa ne kadar Milli Bayramlarimizi yasaklasada bi okadar dahada benimsiyor ve GURUR duyorum ATAMla ve Ecdadimla!!Cenabi Allah bir Ayette buyuruyorki:" O'nun üzerinde 19 vardir!"ve ben bunu M.K.Atatürk e bagliyorum,yaniliyor olabilirim,sizler dah iyi bilirsinz,ama ben buna inaniyorum!!Cünkü ATATÜRK bence biz Türkler icin bir Allahin lütfu olduna inaniyorum!!Oktan Abi Allah Ilmini arttirsin,Rabbim seni saglikli ve uzun Ömürlü kilsin!!Allah emanet kalasin!Selam ve Saygilarim ile!!
 • orhan kemal günay / 22 Mayıs 2012 20:20

  yüzük organizasyonu

  Arkadaşlar bu linkte onaltıyıldız yüzüğü organizasyonu vardır. Elde etmek isteyenlere duyurulur.

  http://www.onaltiyildiz.com/haber.php?haber_id=1570
 • RASİM KIRCA / 22 Mayıs 2012 10:05

  Bu siteyi seviyorum ve tavsiye ediyorum

  son yıllarda sanal aleme çizgisi ile renk getiren sizler Türkiyedeki bilinç altındaki pürüzleri gidermede hep 1 numara oldunuz.Her kese tavsiye ediyoruz,gün geçtikçe tavsiye ettiklerimiz bize dönüp teşekkür ediyorlar,bizde bu teşekkürleri sizler adına alıyoruz,size sunuyoruz TEŞEKKÜRLER.OKTAN BEY VE ONALTIYILDIZ.
 • can ozturk / 22 Mayıs 2012 02:37

  Oktan Baba Allah bin kere senden ve dostlardan razi olsun 16yildiz ekibine ve cumlenize, Gazi Mustafa Kemal e, sehitlerimize ve gazilerimize, ceddimize gani gani rahmet eylesin, mekanlarini cennet eylesin. Devir , vicdansizin atasina ceddine sovdugu devir, internette bazi siteler var bilumum yandas candas sitesi. hadi GAziye kininizi anladik da, delikanliysaniz muslumansaniz durustseniz iki cift lafta topraga kavusmus insanlarhakkinda degilde gunumuzde yere goge sigdiramadigizi sahte kahramanlar hakkinda yazsaniZ, memleket satilmis onu yazsaniz, icim kan agliyor , ustad ALlah tan siz varsiniz. YAklasik 2 yildir yurt disinda yasiyorum hergun sabah ilk yaptihim is 16 yildizi okumak. Allah ilminizi artirsin, sizin gibi yigitlerin onunu acsin, birde bu bazi tarikatlari da anlamis degilim, ustad Allah rizasi icin Gaziyi bu millete anlat ustad, nasiplenelim bizde. BU cok onemli bir konu, gaziyi seven musluman kalmadi memlekette bu aradaustadtanismayi cok arzu ediyorum, 1 hafta sonra kismet olursa IStanbulda olacagim,insALLAH ilahi kaderde yazilmisdir sizle sohbet etmek,ALLAH in selami uzerinize olsun
 • sevinç t. / 21 Mayıs 2012 12:32

  güzel paylaşım

  Bilgileri bizlerle ve kamuoyu ile paylaştığınız için çok teşekkürler.
  Bazı tarihçiler belge ve bilgiyi paylaşmıyor,sorulduğunda alaycı bir tavırla keyfim öyle istiyor diyor buna en büyük örnek ...
 • Volkan Ç. / 21 Mayıs 2012 11:28

  Kız kulesi, milli şuurun sembolü... Selam sana... Seni kendilerine mekan edenlere... Senden yolculuğa çıkanlara... Ve yolculuğa çıkacaklara... 19 Mayıs ruhu senden ise, bu ruhun sahipleri, duacıları halen uğraşta ise... Bu ruh kıyamete kadar devam edecektir inşaAllah...
  Oktan abim müthişsin, ellerin dert görmesin... Allah(c.c) yar ve yardımcın olsun...
  Selam ve dua ile...
 • Ahmet Çelik / 21 Mayıs 2012 09:33

  İyi güzel siz önermişsinizde , Türklüğü en iyi hissettiren ve anlatan gelecek nesillere bunu miras olarak bırakan bu bayramları okullardan bile kaldıran akp , yazınızdan sonra şimdi de Kız Kulesine seferlerini yasaklamasın !!

  Teşekkürler belgeler için ..
 • yakup boz / 21 Mayıs 2012 09:28

  çok teşekürler güzel bir hediye oldu

  oktan bey ,elimden sadece size teşekkür etmek geliyor.
 • selim sağ / 21 Mayıs 2012 00:26

  bir soru

  siz bu belgeleri nereden alıyorsunuz?yüklü bir bir mirasa sahipsiniz galiba..
 • mesut mehmet sancak / 20 Mayıs 2012 17:12

  büyük türkiye

  büyük türkiyeye,onaltı yöne hakimiyete giden adımıda allah buradan atmayı nasip eylesin inşallah....kadim türk istihbaratının bugünki sözcücüsü olan ON ALTI YILDIZ'adualarla...
 • Tuncay KUL / 20 Mayıs 2012 14:35

  HIZIR

  12 yıl cepheden cepheye koşmuş ve Atatürk ile cephelerde savaşmış olan dedem ABDİ KUL Efendi (Hasan Fehmi'nin en yakın arkadaşı) , Atatürk;'ün büyük bir melamet üstadı ve SIRRULLAH'ın velisi olduğunu, hatta Atatürk'ün Hızır ile irtibatlı söylermiş...

 • gönül / 20 Mayıs 2012 13:11

  ÇOK DUYGULADIM

  Bu milletten ATAsını uzak tutanlar utansın.
  sizin sayenizde herşey aslına rücu ediyor.
  Emeklerinize sağlık.
 • güngör ULUSU / 20 Mayıs 2012 10:02

  Tebrik ederim

  Murat Bardakçı bu geceki porogramında aynen kelime kelime sizin yazdıklarınızı söyledi,BU BİR DEVLET OPERASYONUDUR,30 NİSAN 1919 TARİHLİ RESMİ GAZETEDE YAZAR,GEMİNİN ESKİ OLASINA RAĞMEN O DÖNEMİN BU İŞ İÇİN EN İYİ GEMİSİ,GEMİDE KESİNLİKLE PUSULA VAR,ÖNCEDEN HAZIRLANMIŞ,BAZI HATIRAT VE BELGELER ,M.KEMAL PAŞA BANDIRMA VAPURUNA KIZ KULESİ AÇIKLARINDAN BİNDİ,YARIM BİR HATIRAT VARDI ELİME GEÇMEDİ ELDE EDEMEDİM YENİ BELGELER PARİSTE KÖMÜRLÜKTE ÇIKTI,,, M.KEMALİN , ALMANYADA ÇEKİLEN VAHDETTİNLE TEK FOTOĞRAFI RUSYADAN ÇIKTI,YENİ ÇIKAN BELGELERİ ŞAH BABAYA KOYABİLİRİM OZAMAN BUNLAR YOKTU MALESEF,GEMİDE KİM OLDUĞU BİLİNMEYEN ASKERİ PERSONEL VAR BUNLARDAN 4 TANESİNİN KİM OLDUĞU ÇIKTI DİĞERLERİ 19 ÜST SUBAY HARİÇ BİLİNMİYOR,neden bu notları aldım sizi tebrik etmek için çünkü sizden önce tek kaynak tek otorite kendini sayan ve saydırmaya çalışan bu şahıslar artık sizin belge ve bilgilerinizi red edemiyorlar sayenizde,sizi TEBRİK EDERİM.BAŞARILARINIZIN DEVAMINI DİLERİM.
 • merakli / 20 Mayıs 2012 08:24

  ...

  dun aksam ahaberde eski defterler programini izliyordum orada Ataturk ve Vahdettinin ataturk samsuna cikmadan once bir kac kez gorustugu konusuluyordu ama tam olarak neler konusuldugu bilinmiyordu (ataturkun anilarinin olumunden sonra tamamlandigi ve tamamen gercek olup olmadigindan emin olunmadigi icin) ve ayrica konusmada gecen birsey varmis ki o da vahdettin ataturke bir gun bu devleti sen kurtarabilirsin gibi birsey demis, O konusmanin bir kayidi var midir acaba yoksa cok ozel bir konusma mi?
 • Killuminati / 20 Mayıs 2012 05:29

  Aslında belkide 'Ağaçtır' taktiri ilahi bir işaret olarak..

  Abi senin hemşerin olan ve yine çok kıymetli ve sevdiğim bir abim(iz) Sunay AKIN'ın kanıtlı şekilde anlattığına göre aslında Kız Kulesi'nin ilk ve uzunca bir müddet çevresi Ağaçlıkmış. Şimdisi malum 'Malesef'.

  Birgün yeniden yeşerecekler İnşallah

  Bundan daha güzel bir 'Atatürk'ü anma' olamaz...
  Sevgi ve saygılarımla. Teşekkürler
 • behlul / 20 Mayıs 2012 01:03

  cok dikkat edelim!!!

  Selamlar tum dostlara.

  Bu sitede zaman zaman Oktan beyin, bizim icin dogru yonde bilgilendirici,aydinlatici. olarak ve yillarca bu millete tarih derslerinde bilincli olarak yipratici,dinsiz imansiz... olarak anlatilan bir liderin harf inkilabiyla da bir milleti bir gecede cahil yapan bir diktatör imajini beyinlere kazimaya calismalarini kiran nurlu kaleminiz var. Burdan cok onemli bir arzumu sizlere arz ediyorum; SAYİN OKTAN BEY MUMKUNSE ATATURK HAKKİNDA GERCEKLERİ YANSİTAN BİR VEYA BİR KAC KİTAP YAZMASİNİ DİLESEK kendilerini buyuk bir zahmet vermez umarim.

  Saygilarimla
 • heredot cevdet / 19 Mayıs 2012 23:35

  ondokuz mayıs

  Türk milletinin atatürkü anma gençlik ve spor bayramı kutlu olsun. Gazi paşanın ve tüm şehitlerimizin ruhları şad olsun. Paşam huzur içinde yat. Türk gençliği senin emanetlerinin bekçisidir..
  Gaflet dalalet ve hatta hıyanet içinde bulunanlara duyurulur.

 • Abdulvahap / 19 Mayıs 2012 23:26

  ...

  Hz. Hızır ve Hz. İlyas'ın buluştukları yer Kız Kulesi...
  Atatürk kız kulesinde gizli toplantı yapıyor ve ALLAHU EKBER sesleri yükseliyor!

  Hakikaten ilginç...
 • Sedat ÖZCAN / 19 Mayıs 2012 22:24

  Şanlı Tarihimiz Bizim

  Allah razı olsun Oktan Ağabeyimiz.
  Bu vatana canlar feda edilmiş. 4 cephede savaşmış bir dedem, senelerce esir kalmış. Öyle bir ustaymış ki, esir tutulduğu memelekette kalmasını istemişler. para mülk karşılığında. O yine Vatanım vatanım demiş... Seneler sonra dönmüş memleketine, eşi senelerce beklemiş o dedemizi.
 • Ömer Can Talu / 19 Mayıs 2012 21:36

  Sanırım birçok hayırlı işin başlangıç yeri kız kulesi oluyor. Yazı orjinal, fotoğraflar orjinal, bilgi orjinal, Oktan abimde bir tane. Allaha emanet olun.
 • Murat / 19 Mayıs 2012 21:11

  Allah razı olsun.

  Gazi Paşa ve silah arkadaşlarından, Oktan Keleş ve bu bilgileri öğrenmemizde emeği geçen herkesten Allah (CC) razı olsun.
 • Mikail / 19 Mayıs 2012 18:54

  Boyle hediyeye can kurban

  Toprak bedenimi sarsa Bayrak gönlümdeki yarsa Selam Edirneden Karsa Adım, Adım yürüyene Yeseviden başlayan yol Hacı bektaş, yunus kol, kol Hepsinde bir beraber ol Gönül sözü dinleyene Çağlar açtım, çağlar dürdüm Yirmi dört boy hayat sürdüm Dünyaya adalet ördüm Medeniyet dinleyene Üç kıtada ayak izim Üç kıtada dilim sözüm Türküm, Türküm diye sazım Avaz avaz söyleyene Ne Mutlu Türküm Diyene
 • m.A. / 19 Mayıs 2012 16:57

  tek yıldız onaltıyıldız

  oktan abim TBMM ne gönderdik inşallah değerlendirecekler.
  Ellerinden öperim.
 • Furkan Balcı / 19 Mayıs 2012 15:42

  çok etkileyici bir yazı

  Hocam ALLAH razı olsun biz hiç bir şey bilmiyoruz cok gafiliz!
 • Elyesa / 19 Mayıs 2012 13:22

  Teşekkür

  Oktan abi bilgiler için çok teşekkürler..
 • ozan aydın / 19 Mayıs 2012 11:30

  19 mayıs

  ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN OKTAN ABİ...
 • ugur coskun / 19 Mayıs 2012 09:58

  basligi yok

  Oktan Keles abimden ve butun OAY ekibinden Allah cc razi olsun.yazida bir bolum varki gozyaslarim suzuldu yanaklarimdan..Mustafa Kemal Pasanin Kiz Kulesinde yaptigi toplantiyi anlatan bolum..butun kardeslerime selamlar sevgiler.
 • osman şentürk / 19 Mayıs 2012 07:48

  pusulasını kaybetmiş tarihrçilere ders

  sayın keleş,Bandırma vapuru konusunda ve yazdıklarınıza harfiyen katılıyor sizi tebrik ediyorum.
 • bekir öztürk / 19 Mayıs 2012 06:35

  yine kız kulesi

  al işte yine kız kulesi!!! bu kule ahir zamandada kurtuluş erlerinin mekanı ve başlangıç yeri... Atatürk,16 Mayıs 1919 gününün akşamı Bandırma Vapuru’na, Sirkeci’den değil, Kız Kulesi açıklarından binmiştir. Çünkü Sirkeci İngilizler tarafından sıkı kontrol altındaydı. Bu gerçekleri, Bandırma Vapuru’nun Kaptanı Kayserili İsmail Hakkı Durusu anılarında anlattı. Böylece bir çok yanlış, açığa çıktı...
 • Ceyhun NURAL / 19 Mayıs 2012 04:34

  Ne Mutlu Türküm Diyene

  Bu harika bilgi ve belgeleri paylaştığınız için Allah sizden razı olsun.
 • Abdul Kadir / 19 Mayıs 2012 00:27

  Selam

  tesekkur ederiz. 19 Mayis bayramini en icten duygularimla kutlarim..
 • selim / 18 Mayıs 2012 21:05

  tüylerim diken diken oldu.yalancı tarihçilere kapak olsun.
  iyiki varsınız.
 • Ömer Faruk Gümüşer / 18 Mayıs 2012 20:19

  Büyük Türkiye yolunda...

  Ya bu nasıl bir deryadır her geçen gün ufkumuz açılıyor ecdadın tümü birer cevher Hollywood'dakilerin köklü tarihi olmayınca aynı şeyleri dönüp dönüp çekiyorlar eğer bizdeki bu derya görseler hangi konudan filim yapalım diye kararsız kalırlardı ama malesef görsel medya yok Allah razı olsun sizlerden böylece bizimde sahte medya ile uyumamıza izin vermiyorsunuz bizlerede dua edinki bizlerde sizin gibi bu şeytanilerle mücadele edebilecek ilme sahip olalım...
 • hasan / 18 Mayıs 2012 19:36

  bu harekette katkısı bulunan bütün vatan evlatlarının ruhu şad ,makamları cennet olsun inşallah,onların sayesinde bügünlerdeyiz..
  16 yıldız dan Allah razı olsun.
 • meyya kocak / 18 Mayıs 2012 19:33

  Allah razı olsun.

 • gülbahar / 18 Mayıs 2012 19:13

  bu site adamı şok ediyor

  daha nekadar tranva yaşatacaksınız?yav her yazı bir olay,sonuda gelmiyor,gerçekten heyecan veriyorsunuz teşekkürler.
 • B.MADEN / 18 Mayıs 2012 18:54

  ATATÜRK'ÜMÜZE SAHİP ÇIKALIM

  Son zamanlarda Atamıza saldırılar,pervasızlıklar,dinsizlikle suçlayanlar çoğaldı maalesef,umarım bu yazıyı iyi okurlar.Şanlı tarihimize bir demet ışık tuttunuz yine OAY.Allah sizden razı olsun.
 • M.Atabey / 18 Mayıs 2012 18:53

  Unutturulan tarihimizi ortaya çıkarıp, biz gençleri uyandırdığınız için Allah sizlerden razı olsun abi. İnşaallah Atatürk'ümüzün bilinmeyen yönlerini ortaya çıkararak, bazı art niyetli grupların istismarından kurtarırsınız. Allah yâr ve yardımcınız olsun. Selam olsun ariflere, erenlere..
 • fevzi Güven / 18 Mayıs 2012 17:42

  Diyecek Birşey Bulamıyorum

  sadece Allah cc razı olsun diyorum çok duygulandım.
 • Ahmet Soylu / 18 Mayıs 2012 17:41

  Hz.Musa ve Hz Hızır

  Hz.Musa ve Hz Hızır'ın buluştukları yer Kız Kulesi'nin olduğu yer mi?
 • ORHAN ŞAHİN / 18 Mayıs 2012 17:25

  EYVALLAH...
 • Sevan / 18 Mayıs 2012 17:20

  Eyvallah

  Eyvallah Oktan Abi, ellerine sağlık.
 • sinan yıldırım / 18 Mayıs 2012 17:18

  ALLAH CC SELAMI VE BEREKETİ HEPİMİZİN ÜZERİNE OLSUN.
  ALLAH CC MEKANLARINI CENNET EYLESİN HEPSİNİN. BİZLEREDE ONLARA LAYIK EVLATLAR OLABİLMEYİ NASİP EYLESİN. Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır. GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
  SELAM VE DUA İLE.
 • Sefa Onur BEBEK / 18 Mayıs 2012 17:11

  Allah razı olsun....

  Sizlerden Allah razı olsun,dileğimiz bu yazıların sadece burda okuyanlarla sınırlı kalmamasıdır...
 • NEDİM / 18 Mayıs 2012 17:07

  ALLAH razı olsun hocam gazi paşa hakkındaki yanlışları birkez daha düzeltiğiniz için.


ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

En Çok Okunanlar