Oktan Keleş

Oktan Keleş

oktankeles@gmail.com


20 Nisan 2017
font boyutu küçülsün büyüsün

BM Küresel Oyunu, Aldanmayın!


 


ABD dün sabah  Suriye rejimine ait Şayrat Hava üssüne Tomahawk füzelerini yolladı. Sebebi Esad’ın kimyasal silah kullanmasıydı. Vurulan  üste Rus helikopter ve askerlerinin de olduğu belirtildi. İran’da  ABD’nin saldırısına kaşı cuma gösterileri oldu.

Türkiye’de ise; Diyanet İşleri Başkanı Sultan Ahmet Camii’nde cuma hutbesinde bu olaya değindi. Sosyal medya ve diğer medya ise eş zamanlı aynı olaya üst perdeden yaklaştı. Hükümet ve Cumhurbaşkanı  ABD'nin bu yaklaşımlarına destek olacaklarını yeter ki arkası gelsin diyerek beyanat verdiler…

Oysa bir gün önce Rusya Esad’a desteğini açıkladı. 5 gün önce ABD sözcüsü en üst düzeyde ‘Esad’ın gitmesi önceliğimiz değil’(http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-39451252) diyerek açıktan niyetlerini deklare etti. Ardından da  AB ve BM bu açıklamalara destek niteliğinde açıklamalarda bulunarak memnuniyetlerini dile getirdiler.

Belli ki plan kurulmuştu. Geri kalanların  üzerine düşen ise ellerine verilen senaryo kağıdındaki rollerini oynamak...    
 

Sonra birden bire ABD Başkanı Donald Trump sahneye çıkıp “Esad’a bakış açım değişti” diyerek kontrollü füze atışlarını onayladı. Şimdi bazıları diyecek ki  ‘ABD ile Trump aynı değil mi?’ Onlara cevabım; ortak stratejide evet, ancak ABD ve Trump yeni bir konsept uyguluyorlar ve uygulayacaklar. Açın gözünüzü! Meşhur 'iyi polis kötü polis' oyunu. ABD kamuoyu Trump’ı istemiyor algısı üzerine kurdular bu stratejiyi. Yani ABD derin devleti bu strateji ile; 'rasyonel, akılcı, realitik Amerikan rüyası imajı, demokrasi vs. yanlısı' görünüm verirken Trump ise 'başına buyruk, öngörülemez adım atabilecek bir figür olarak sunulacak. Böylelikle bu figür hoşa gitmeyen her hamleden sorumlu tutulacak. ABD, kendi planları doğrusunda; ‘ben yapmadım o yaptı’ imajıyla oyunu sürdürecek. Bu yeni strateji bayağı iş görür ABD iç siyasetinde ve  gerekirse harcarlar... Anlayana....    
 

Gelelim şimdi bu olayların ve planların bizi ilgilendiren yönüne: Küresel akıl ABD’ye yani Trump’a bu operasyonu yaptırdı ve Rusya ile  ipleri iyice gerdirdi… Şimdi bizimkiler -burası çok önemli-  bu oyuna aldanıp “aman ha arkandayız ABD, hatta önündeyiz” diyerek açık çek verip yine tuzağa çekilmesinler… Zira oyunun bir ucu direkt bizi ilgilendiriyor. Planlanan bu gergin atmosferden Türkiye ve İran’ı Suriye’de karşı karşıya getirip, yani bataklığa çekip, bir Kürt devletinin önünü açma planları var. Çünkü Türkiye, İran ve Arap ülkeleri bir Kürt devletine karşı  ve bu karşıtlık hafife alınamayacak kadar etki alanı geniş. Öyleyse Kürt devletine karşı olanları kontrollü kapıştırıp,  bu etkiyi kırarak, oluşacak yeni kördüğüm ve kaostan çözüm olarak Kürt devleti oluşumunu sunmak...

ABD PYD’nin önünü iyice açma yolunda. Bu da DEAŞ’ın ve diğer silahlı gurupların çatışması için biçilmiş kaftan. Rusya, Suriye’de ABD İLE ORTAK KORDİNASYONU ASKIYA aldı. Tam kaosluk bir hamle… Şimdi orada; kim kimi vuracak belli, kim kimi vurmayacak o da belli! Hazır koordinasyonda yok, yanlışlık oldu falan filan açıklamaları vs. Türkiye’nin kaldıracağı söylemler olmayacağı açık. 

Üstelik hayati bir referandum süreci var. 16 Nisan’dan sonra evet çıkarsa her şey düzelecek algısı pompalanıyor. Ekonomi bu kadar kötü iken, dış politika çökmüş iken… Elde sihirli değnek olmadığına göre bu bir kamufle olur mu? Yani aslında tam düze çıkacaktık bak savaş patlak verdi. Zaten hükümete soruyorlar; madem sihirli değnek varsa şimdi kullanmanın zamanı değil mi diyenlere verilen cevap: 17 Nisan’ı bekleyin. AK partili yazarlar köşelerinde AK Parti evet çıkarsa her şeyin çok iyi olacağına inandırdı, zor süreç bizi bekliyor diye yazılar yazmaya başladı. ÖYLEYSE ÇÖZÜM İZLEMEK hemen atlamak değil. Çünkü bölgedeki bütün silahlı gruplar nefes aldı bu operasyonla.

Peki küresel akılın planı ne? Cevabı çok basit; bu kaostan sonra Rusya ve ABD’nin küresel çapta karşı karşıya gelmelerinin sonucu olarak savaşın tüm bölge ve hatta  küreyi saracağı bahanesiyle Esad’ın kalması yönünde formül üreterek ABD ve Rusya’yı uzlaştıracaklar…  Plan bu, DİKKAT!     

Olan bu plandan habersiz atlayan ülkelere olacak. Atlayan ülkeler için denilecek ki: "Onların olayı  Suriye olayından bağımsız, kendi aralarındaki husumetten dolayı vs." Bu yüzden ne Türkiye ne İran bu tuzağa düşmemeli, soğuk kanlılıkla izlemeli. Sonunda göreceksiniz ki ABD ile Rusya arasında uzlaşma olacak, çünkü saat öyle kuruldu. 

Türkiye ve İran bu oyuna gelmezse,  bu da küresel aklın bir planının daha boşa çıkması anlamına gelir ki en azından bölge ülkeleri az da olsa nefes alır, bir sonraki hamleye hazırlanır.

Demedi demeyin.

Saygılar…


Oktan Keleş     

oktankeles@gmail.com  

onaltiyildiz@gmail.com   

Twitter:@oktankeles 

8.04.2017 
Bu yazı 6,932 defa okundu.Yorum ekleYorum ekle
Yorumlar (1)
  • Osman ERİM / 12 Nisan 2018 10:17

    Kalperenler

    Sultanım;Her harfi,kelimesi,cümlesi altın değerinde olan yazılarınız için yüce YARATANA ne kadar şükretsek az.Bizi dikkate aldıkları takip ettikleri 5 martta aşikar olmuştur.Asıl mesela bizi bizden olanların takip etmesidir.Umarım gereken önlemler alınır...
Bu yazarın diğer yazılarıON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

En Çok Okunanlar