En Sıcak Konular

Rusya, Beyaz Balinaları Casus Olarak Kullanıyor

30 Nisan 2019 11:30 tsi
Rusya, Beyaz Balinaları Casus Olarak Kullanıyor Dünya yeni uyanırken Oktan Keleş, yıllar evvel ilk defa bu konuyu gündeme taşımıştı:


Norveçli Uzmanlar: Rusya, Beyaz Balinaları Casus Olarak Kullanıyor

Norveç denizcilik uzmanları, balıkçıların ağlarına takılan bir beyaz balinanın Rusya'ya ait bir casus olabileceğini söylediler.

Geçtiğimiz hafta Norveç'in Igna köyünde balıkçıların ağlarına beyaz balina takıldı. Balıkçıların, balinanın üzerinde askı görmeleri ise kafalarını karıştırdı. Balinanın üzerinde bulunan askıdan kurtulması için uğraşan balıkçılar askının üzerinde St Petersburg yazısı gördüler. Sonrasında uzmanlar tarafından incelenen askılığın silah ve kamera gibi taçhizatları yerleştirmek için yapılmış olduğunu tahmin ettiler.

Balinanın insanlara çok yakın davrandığını ve uysal olduğunu belirten yetkililer, bu balinanın Rus Donanması tarafından eğitilmiş bir casus olduğunu düşündüklerini belirttiler. Norveç Kutup Üniversitesi Profesörlerinden Audun Rikardsen, Rus araştırıcılarla görüştüklerini, bu balinanın kendileriyle bir ilgilerinin olmadığını ancak Rus donanmasına ait olabileceğini belirttiklerini ifade etti. Özellikle de askının üzerinde yazan "St Petersburg malıdır." yazısından sonra Rus donanmasına ait olduğu düşünülen balina için Rus yetkililerden bir açıklama henüz gelmedi.

Rusya'nın beyaz balinaları casus olarak kullanması yeni keşfedilen bir durum değil. 80'li yıllarda Sovyet Rusya zamanında casus balinalar kullanılmıştı. 90'lı yıllarda bu projeye son verilmişti. Rusya, bu canlıları su altında bulunan silahları tespit etmek için kullanıyordu. Yakalanmalarının zor olması ve yüksek hafızaları Rusya'nın beyaz balinaları kullanmasına sebep olmuştu. 2017 yılında yeniden başlatılan beyaz balinaların casus olarak eğitilmesi projesi ile yunuslar ve foklar eğitiliyorlar. Rus kara sularına giren yabancıların öldürülmesi için eğitilen canlılar sadece bununla kalmıyorlar, gerektiği yerde dalgıçların malzemelerini taşıyorlar. Suyun 120 metre derinine inebilen canlılar su altında bulunan silahları da tespit edebiliyor. 2016 yılında Rusya'nın 23 bin dolar (yaklaşık 135 bin TL) karşılığında satın almış olduğu balinalar, Norveçli uzmanların düşüncelerinde haklı olabileceklerini düşündürüyor.
https://www.webtekno.com/norvecli-uzmanlara-gore-rusya-casus-balinalar-kullaniyor-h67725.html

Dünya yeni uyanırken Oktan Keleş, yıllar evvel ilk defa bu konuyu gündeme taşımıştı:

İşte o makaleden ilgili bölüm:

 

"...Şimdi başka bir konuya dikkat çekelim:  1992 yılında, Sinop’un Gerze açıklarında kıyı halkının daha önce görmediği bir balık belirmişti. Beyaz bir balina. Yöre halkı buna: “Aydın” ismini takmıştı. Beyaz Balina Aydın,  Gerze ile ismi bütünleşmişti artık. Peki Sinop’taki radar üssü ne zamana kadar faaliyette bulundu: 1992. Peki Balina Aydın ne zaman görüldü: 25 0cak 1992. Radar üssünün, 25 0cak 1992 de Türk Milli Savunma Bakanlığına teslimi Türk tarafınca istenmiştir ve daha sonraki günlerde tarafımıza geçmiştir.

O günleri anımsayanlar, tv’lerde ve gazetelerde bu şirin beyaz balinadan sıkça söz edildiğini hatırlarlar. Daha sonra balina Aydın’ın Rus ajanı olduğu, verici taşıdığı da yazıldı. Evet, Beyaz Balina Aydın, ajan bir balıktı. Vericileri Türk askeri uzmanlarca sökülmüştü. Üstelik, normal bir balina olmadığı, çavuş rütbesiyle ‘Thiska’ adıyla orduda görev yaptığı uzmanlık alanı ise ’mayın ve patlatıcı imha etme, stratejik gemileri korumak’ olduğu meydana çıkmıştı.

İngilizler, bu balığı istediklerini Türkiye’ye iletmişlerdi. Bunun için devreye İngiltere  Prens’i Charles girmişti. Kamuoyunda “Balina Aydın’a özgürlük” sloganları ise işin kamuflesiydi. Paul McCartney  Gerze’de konser vermek için hazırlık yapmıştı.

İlginç değil mi? Daha sonra Karadeniz kıyılarına vuran bir çok yunus balığında vericilere rastlandı. Bunlar radar üssünün sinyallerini yayan unsurlar olarak kullanıldı."


http://www.onaltiyildiz.com/?haber,1555Bu haber 1,394 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,095 µs