En Sıcak Konular

Amerikalılar, Kürtlere İhanet Etti

22 Nisan 2019 08:47 tsi
Amerikalılar, Kürtlere İhanet Etti Rus Svpressa gazetesi: Amerikalılar, Kürtlere ihanet etti

Rus Svpressa gazetesi: Amerikalılar, Kürtlere ihanet etti

Rus Svpressa gazetesinde bugün Oleg Guschin imzasıyla yayınlanan “Amerikalılar Kürtlere ihanet etti” başlıklı makalesinde, Washington yönetiminin, Kürt savunma birliklerini, Suriye topraklarından çıkarmaya hazırlandığını öne sürdü.

Rus Svpressa gazetesinde bugün Oleg Guschin imzasıyla yayınlanan, “Amerikalılar Kürtler'e ihanet etti” başlıklı makalesinde, Washington yönetiminin, ‘güvenli bölge' için Türk yetkililer ile yaptığı görüşmeleri, Kürtlere ihanet olarak yorumladı. Guschin, Washington'un, Kürt savunma birliklerini, Suriye topraklarından çıkarmaya hazırlandığını öne sürdü.

Makalenin Türkçe çevirişi şöyle:

ABD, ordusunu Suriye'den çekeceğini uzun zamandan beri açıklıyor, ancak hiçbir zaman böyle olmadı. Çekilmenin olmamasının nedeni, Türk-Kürt çatışması.
Sorun şu ki, kuzey Suriye'nin çoğu Kürt halkının kendini savunma müfrezeleri tarafından işgal ediliyor. Ankara, onları Kürdistan İşçi Partisi'nin bir kolu olarak görüyor ve terörist olarak adlandırıyor. Suriye iç savaşı yılları boyunca, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan bile YPG'ye karşı iki büyük askeri harekat yapmayı başardı. Üçüncü operasyona başlamak için planları vardı; ancak Amerikalılar sayesinde bu planlar şimdilik hayata geçirilemedi.

ŞİMDİ KÜRTLERE NE OLACAK?

ABD ordusunun Suriye'deki varlıkları, Kürtlere bir güvence sağlıyor. Ve Donald Trump ve yönetimi nihayet askerlerin geri çekilmesinin başladığını açıkladıklarında, herkesin büyük bir sorusu vardı: şimdi Kürtlere ne olacak?
Birleşik Devletler onları, Türklerin insafına bırakması bu kadar kolay mı? Ankara'nın, terörist gruplardan olmayan diğer tüm Kürtlerle ilgili, hiçbir şikâyeti olmadığı defalarca dile getirilmiştir. Bu elbette tartışmalı bir konudur; Suriye'deki ABD-Türkiye anlaşmalarının yalnızca, YPG ile ilgili olduğu anlaşılıyor.

‘JEFFERY'İN AÇIKLAMALARI KÜRTLERE İHANET' 

Ve kısa vadede, devletlerin, bu nedenle bile, Suriye'den çıkamayacakları görülüyordu. Ancak, geçen gün beklenmeyen bir gelişme yaşandı. ABD Dışişleri Bakanı Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Türkiye ile müzakerelerin şu an nasıl yürüdüğü konusunda bir takım açıklamalar yaptı. “Kürt sorununu çözmek için tartışılan ana seçeneğin, halkın kendini savunma müfrezelerinin Türkiye sınırından uzaklaştırılması zorunluluğu olduğu ortaya çıktı” diyen Jeffrey, Türkiye sınırında, YPG'nin olmadığı bir güvenli bölgenin kurulmasıya ilgili görüşmelerin sürdüğünü belirterek, “YPG nedeniyle, Türkiye çok gergin” dedi.


Jeffrey'in bu açıklamaları, ABD'nin Kürtleri ihanet ettiğini anlamak için oldukça yeterli.

ABD, TÜM KİRLİ İŞLERİ YPG'YE YAPTIRDI'

Gerçek şu ki, Amerikan Koalisyonu, Suriye'de, sözde Demokratik Güçler Birliği'nin bel kemiğini oluşturan Kürtler sayesinde, çok etkili oldu. Tüm kirli işleri yapan YPG idi. Amerikalılar ve diğerleri ise bölünmüş Suriye'ye havadan bakmayı tercih ettiler.

Rakka'yı ve neredeyse Suriye'nin tüm kuzeyini, Kürtlerin ele geçirmesini izin veren onlardı. Birleşik Devletleri şimdi, Kürtleri ele geçirdikleri bölgelerin çoğunda siyasi nüfuz mücadelesinden çıkarmaktadır.


Açıkçası, YPG'nin geri çekilmesinin, Demokratik Birlik üzerinde olumsuz etkisi olacaktır. Onun için tek çözüm Kürtlerin, Şam'la görüşmesi. Şamla diyalog olmaması Suriye'deki Kürt hareketinin tamamen çökmesine neden olabilir.

https://www.timeturk.com/rus-svpressa-gazetesi-amerikalilar-kurtlere-ihanet-etti/haber-1075512Bu haber 2,364 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,334 µs