En Sıcak Konular

Stonehenge Anadolu'dan

17 Nisan 2019 07:25 tsi
Stonehenge Anadolu'dan İngiltere'nin en önemli anıtlarından Stonehenge'i inşa edenler 'Anadolu'dan göç etti'

    

İngiltere'nin en önemli anıtlarından Stonehenge'i inşa edenler 'Anadolu'dan göç etti'

Stonehnge'in inşası, büyük olasılıkla M.Ö 3000 yılında başladı.

İngiltere'de yapılan bir DNA araştırması sonucu, ülkenin başlıca tarihi anıtlarından Stonehenge'i inşa edenlerin Anadolu'dan geldikleri tespit edildi.

Londra'da yapılan DNA araştırmasında uzmanlar, İngiltere'de neolitik çağda (M.Ö. 5500-800) yaşayanların kalıntılarından alınan DNA örnekleriyle, aynı dönemde Avrupa'da yaşayanların DNA örneklerini karşılaştırdı.

Araştırma sonucu, Britanya Adası'nda neolitik dönemde yerleşik olanların, Anadolu'dan yola çıkıp, İber Yarımadası üzerinden gelerek adaya yerleştikleri saptandı.

Bu halkın, M.Ö. 4000 yılında Britanya'ya ulaştığı belirlendi.

Doğa Ekolojisi ve Evrim adlı bilimsel yayında yer alan araştırmada, İngiltere'ye göçün, Anadolu'dan M.Ö. 6000'de başlayan büyük nüfus hareketenin bir parçası olduğu ve bu halkların Avrupa'ya tarımı getirdiği kaydedildi.

Bu ilk tarım toplumundan bir grup, Tuna Nehrini takip edip, Orta Avrupa'ya giderken, bir başka grup Akdeniz boyunca daha batıya geçti.

DNA kanıtları, Neolotik Britanyalıların kökeninin büyük ölçüde Akdeniz rotasını ya kıyı boyunca ya da teknelerle bir adadan diğerine geçerek takip eden gruba dayandığını gösteriyor.

Araştırmacılar, Britanya'daki ilk tarım toplumları üzerinde yaptıkları DNA araştırmasında, bu halkın DNA yapısının en çok İber Yarımadası'nda (günümüz İspanya ve Portekizi) yaşayanlara benzediğini buldu.

İber Yarımadası'nda yaşayan halklar, Akdeniz boyunca göç eden grubun üyesi.

Bu insanlar, İber Yarımadası'ndan Fransa üzerinden kuzeye ilerlediler. Britanya Adası'na ise Galler ya da Güneybatı İngiltere üzerinden girmiş olabilecekleri sanılıyor.

Britanya'ya giren neolitik çağ göçmenlerinin tarımın yanı sıra, megalit olarak bilinen dev kayalarla inşa edilen anıtları da getirdiği belirtiliyor.

Stonehenge Anıtı da bu geleneğin bir parçası.

Tarım yapan halkın M.Ö. 4000 yılında geldiği dönemde, Britanya'da "batılı avcı-toplayıcı" halkların yaşıyor olmasına karşın, DNA analizi bu iki grubun pek karışmadığını gösteriyor.

İskoçya'nın batısında yaşayan bir grup dışında, avcı-toplayıcı halkın yerini Neolotik çiftçilerin aldığı ifade ediliyor.

Londra'daki Ulusal Tarih Müzesi'nden Dr. Tom Bot, "Neolotik çiftçilerin gelmesinin ardından, yerel Britanyalı avcı-toplayıcıların izine pek rastlayamıyoruz. Bu durum, hiç karışmadıkları anlamına gelmiyor. Sadece nüfuslarının genetik bir miras bırakmak için çok küçük olduğunu gösteriyor" dedi.

Araştırmada avcı-toplayıcı halka ait DNA örnekleri de incelendi. Buna göre, o dönemin çoğu Avrupalı avcı-toplayıcı halkı gibi, bu halk esmer ve mavi gözlüydü.

Neolitik çiftçilerin ise derilerinin daha açık renkli, kahverengi gözlü ve siyah ya da koyu kahverengi saçlı olduğu belirlendi.


https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-47950995

 Peki sadece Stonehenge Anıtı mı?

16 Yıldız'da daha evvel yayınladığımız araştırmada :

KRAL ARTHUR TÜRK ÇIKTI!

YUVARLAK MASA ŞÖVALYELERİ TÜRKLERDEN BATI’YA GEÇTİ

çalışmalarını paylaşmıştık. Yakında onu da itiraf ederler. Oktan Keleş ve 16 Yıldız gün geçtikçe yıldızlaşıyor...  

O araştırmadan bir bölüm: 

Şimdi gelelim bu önemli keşfin Türk ve Dünya tarihi açısından önemine:

Burada yatan kişi “KALKAN USTA” dedik.  Bir başka deyişle AMANTUR ATA.  Peki Kalkan Usta  isimi  Batı’ya geçerken acaba ne olarak geçti? Batı’da kullanılan isimleri ise şöyle:

Gawain, Gwalchmei, Gualguanus, Calcanus, Gauvain, Walwein…

(Gawein ilginçtir Kelt’lerde Kurt Savaşçısı olarak bilinir.) 

    

Kalkan Usta Batı’da Galganus olarak  bilinirken AMANTUR ATA ne olarak bilinecekti?

ARTHUR.

Yani İngilizlerin Kral Arthur efsanesinin kökeni de AMANTUR ATA’ya dayanıyordu, bir başka deyişle  KALKAN USTA’ya. Kalkan Usta ile AMANTUR ATA aynı kişilerdi. Batı’da ise bu iki isim ayrı kişiler olarak bilinecekti. İlginçtir ki, Batı’da da Kral Arhur ile  Galganus birlikte anılacak, Galganus (Kalkan Usta)  Arthur’un yeğeni veya şövalyesi olarak bilinecekti.

Kral Arthur’a, Britanya mitolojisindeki efsanevi Camelot kralı denilecekti. 

Camelot ise  bildiğimiz ÖTÜKEN idi. Kral Arthur'un mezarının Avalon'da olduğu iddia ediliyor. Avalon ise avalanı (avlan) idi.

Arthur adına ilk kez, 6. yüzyıla tarihlenen, erken dönem Kelt halk şiirlerinde rastlanılmıştır. Kral Arthur hakkındaki ilk öykülere ise Ortaçağ'da yazılmış romanslarda (*) rastlanır.

Kral Arthur efsanelerinde ejderha geçer. Oysa ejderha motifi Asya kökenliydi.

Arthur efsanesi ile ilgili en önemli kaynak Monmouthlu Geoffrey'in 1136 yılında yazdığı Britanya Kralları Tarihi’dir. Arthur'un kökeni ise Batı’da hala bir tartışma konusudur. 

Arthur ismi Etrüsklerden geçmedir ve Etrüksler’de yeni keşiflere ve araştırmalara göre kesinlikle Türk’tür.

Amantur ismi bugün hala Uygurlarda isim olarak  kullanılmaktadır. Hatta Türkiye’de de soy ismi olarak kullanılmaktadır.

Gelelim Yuvarlak Masa Şövalyeleri’ne:

Britanya mitolojisinde  geçen, Kral Arthur'un maiyetinde olan en yüksek şeref rütbesini almış kişiler olarak anlatılırdı şimdiye kadar.

Oysa Yuvarlak Masa Şövalyeleri’nin aslıda bu keşifte saklıydı. Yukarıda da  anlattığımız;  tepsi şeklindeki kalkan gibi olan  taşın üzerindeki şekilde de görüldüğü gibi hilalin etrafındaki 16 kurt başlıklı kılıç bu efsanenin asıl kaynağı idi.

 http://www.onaltiyildiz.com/?haber,3950Bu haber 3,002 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,529 µs