En Sıcak Konular

İnsan Beyninin Dünya'nın Manyetik Alanını Algılayabildiği Keşfedildi

19 Mart 2019 13:57 tsi
İnsan Beyninin Dünya'nın Manyetik Alanını Algılayabildiği Keşfedildi İnsan Beyninin Dünya'nın Manyetik Alanını Algılayabildiği Keşfedildi


İnsan Beyninin Dünya'nın Manyetik Alanını Algılayabildiği Keşfedildi


eNeuro dergisinde yayımlanan bir makaleye göre insan beyni, dünyanın manyetik alanını algılayabiliyor.

Bazı canlı türlerinin Dünya'nın manyetik alanını bulabildikleri biliniyor. Göçmen kuşlar, deniz kaplumbağaları ve bazı bakteriler gibi canlılar için Dünya'nın manyetik alanı bir yol gösterici konumunda.Yeni bir çalışmaya göre insanlar da Dünya'nın manyetik alanını algılayabiliyor. İnsanların manyetik alanları algılayabildikleri 1980’lerden bu yana iddia edilse de araştırmacılar ilk defa doğrudan bir kanıt bulmayı başardı. Bu yeteneğin temelinde ise beyindeki manyetik parçacıkların yer aldığı düşünülüyor.


Yapılan deneyde 34 katılımcı, etrafında elektrik yüklü sütunların bulunduğu karanlık bir odaya alınarak yapılan deneyde, katılımcıların beynindeki tepkiler incelenerek insanların manyetik alan değişimine nasıl tepki verdikleri ölçüldü. Katılımcılardan rahatlamaları ve gözlerini kapatmaları istendi. Daha sonra da ortamdaki elektromanyetik alan değiştirildi. Bu esnada EEG makineleri ile katılımcıların Alfa dalgaları adlı beyin dalgalarındaki değişim gözlendi. Alfa dalgaları, bir duyumuzu kullandığımız zaman net şekilde azalan dalgalar olarak biliniyor.

4 katılımcı, manyetik alan değiştiğinde tepki verdi ve Alfa dalgalarında yüzde 60’ı bulan azalmalar gerçekleşti. Bu etkileşim yalnızca alan kuzeydoğudan kuzeybatıya kaydırıldığında gözlemlendi.

Daha sonra tekrar edilen deneyde de aynı sonuçlar tekrarlandı. Araştırmaya dahil olmayan bilim insanlarına göre bu dört kişinin tepki vermesi, kalan 30 kişinin tepki vermemesinden daha anlamlı. Beynin farklı algılama yöntemleri olduğunu söyleyen araştırmacılar, bu durumu bazı insanların sağ bazı insanların ise sol elini kullanmalarına benzetti.

Bazı insanlarda bu manyetik alan algısının olmasının, geçmişte yaşamak için büyük öneme sahip olan yön bulma için önemli bir özellik olmasından kaynaklandığı düşünülüyor. İnsan beynindeki manyetik parçacıklar bu yetenekle ilişkilendirilmiş olsa da beynin her noktasında bulundukları için biyolojik amaçlarının da olabileceği düşünülüyor.


https://www.webtekno.com/insan-beyninin-dunya-nin-manyetik-alanini-algilayabildigi-kesfedildi-h65166.htmlBu haber 1,984 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,056 µs