En Sıcak Konular

Kuantum Bilgisayarlar 16 Kübite Ulaştı

5 Mart 2019 08:07 tsi
Kuantum Bilgisayarlar 16 Kübite Ulaştı IBM, Kuantum Bilgisayarların Kapasitesini Her Yıl 2’ye Katlamayı Planlıyor

Kuantum bilgisayarlar konusundaki en iddialı firmalardan olan IBM, bu cihazların her yıl iki kat daha hızlı hale gelmelerini istiyor.

                        

Kuantum bilgisayarlar, aynı anda hem 1 hem 0’ı kaydedebilen oldukça farklı bir teknolojiye sahipler. Bu teknolojiye ise kübit (qubit) adı verilir. Çalışma şekilleri konusunda da pek çok farklı yaklaşım var ve sistem aslında oldukça ilginç. Peki geleneksel bilgisayarlarla hiçbir benzer yanı yok mu? Tabii ki var. Mesela herkes bu cihazların daha hızlı çalışmasını istiyor.

 

IBM’in System Q kuantum bilgisayarı oldukça ilginç görünümlü ve oldukça şaşırtıcı tasarıma sahip bir cihaz. IBM bu cihazla beraber yeni bir tasarım ortaya çıkarmaktan fazlasını da yaptı ve ideal gelecek için yol haritasını da oluşturdu. Bu plana göre kuantum bilgisayarların işlem kapasitesi her yıl iki katına çıkacak, böylelikle Big Blue’nun kuantum avantajı dediği noktaya erişmek ve klasik bilgisayarlardan daha hızlı (ya da daha efektif) işlemler yapan cihazlar üretmek mümkün olacak.

Hızmetre ile yapılan ölçümlerde, cihazın hem işlem kapasitesi hem de dengesiz kübitleri kontrol edebilme becerisi değerlendiriliyor. IBM kuantum bilgisayarlar 2017’de 4, 2018’de 8 ve şimdi de 16 kübite ulaştı.

Moore Kanunu olarak da bilinen ve Intel kurucularından Gordon Moore’un adını taşıyan kural, bilgisayarların hızının katlanarak artmasını ifade ediyordu. Çipleri küçültmek zorlaştıkça bu kural da geçerliliğini kaybetmeye başladı. Bu da kuantum bilgisayarları daha da önemli hale getiriyor.

 

IBM’in projesi Microsoft, Google ve Rigetti Computing gibi firmaları da etkileyebilirse, sistem daha kısa sürede herkes için kullanılabilir hale gelecektir. IBM’e göre Kuantum Avantajı’nın gerçekleşmesi için 2020 yılında da kuantum bilgisayarların hızı 2 kat artmak durumunda.

 https://www.webtekno.com/ibm-kuantum-bilgisayarlarin-kapasitesini-her-yil-2-ye-katlamayi-planliyor-h64289.htmlBu haber 1,674 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler

  1. Yaklaşırken....

  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1,046,413 µs