En Sıcak Konular

Çin, Ay’ın Karanlık Yüzüne Araç İndiren İlk Ülke Oldu

3 Ocak 2019 10:50 tsi
 Çin, Ay’ın Karanlık Yüzüne Araç İndiren İlk Ülke Oldu Tarihte Bir İlk: Çin, Ay’ın Karanlık Yüzüne Araç İndiren İlk Ülke Oldu

Tarihte Bir İlk: Çin, Ay’ın Karanlık Yüzüne Araç İndiren İlk Ülke Oldu

Ay'a yolculuk, insanlığın uzay yolculuğunda kazandığı ilk başarılardan birisi. Yine de gezegenimizin uydusuna gerçekelştirdiğimiz pek fazla seyahat yok. Çin, gezegenimizin uydusuna iniş yapan üçüncü ülke. Bununla beraber Çin, Ay’ın karanlık yüzüne bir araç indirmeyi başaran ilk ülke oldu.

Ay’ın karanlık yüzüne iniş, Çin’in Chang’e-4 uzay görevinin bir parçası. Bu görevlerin amacı ise Ay'ın yüzeyini tamamen keşfedebilmek. Daha önce Ay’ın yakın tarafına bir uydu gönderen Çin’in başarısı ülkeyi uzayın elitler kulübüne sokmayı da başarıyor.

Ay’ın yakın tarafı ya da bizde kullanılan haliyle aydınlık yüzü, uydunun Dünya'ya dönük olan tarafını betimlemek için kullanılıyor. Uzak tarafı ya da karanlık tarafı ise uydunun bizden uzak olan, gözle göremediğimiz kısmı. Buraya iniş yapmak oldukça zor. Araçların kontrolü için kullanılan radyo dalgaları, uydunun tamamını aşarak araca ulaşmak zorunda, ki bu da mümkün değil.

Çinlilerin bulduğu çözüm ise oldukça basit. Mayıs ayında gönderilen bir Ay uydusu, Ay’ın diğer tarafına gönderilecek olan araçla iletişimi sağlayabilmesi için özel olarak tasarlandı. Böylece Chang’e-4 uzay aracı ile Dünya arasında iletişim sağlanmış oldu.

Ay'ın yüzeyine inişini başarıyla gerçekleştiren araç, şu anda yüzeyde çalışacak olan ekipmanlarını yerleştirmekle meşgul. İnişin gerçekleştirildiği Güney Kutup-Alken Havzası’nın yaşını ve Güneş Sistemi’nin geçmişini inceleyecek olan bir araç, yaklaşık 2500 kilometre çapındaki devasa krateri inceleyecek. İnişi gerçekleştiren uzay aracı ise bulunduğu özel konumun avantajını kullanarak Dünya’daki astronomlar için gökyüzünü izleyecek. Düşük frekans radyo astronomi, yer çekiminin düşük olduğu ortamda bitki gelişimi olup olmadığı, Ay yüzeyinde su izleri gibi çeşitli konularda da araştırma yapacak olan uzay aracı, yepyeni bilimsel ufuklar açacak.

Öte yandan ABD yönetimi, Çin'in bu girişimini tehditkar bir hareket olarak görüyor. Daha önce NASA'nın Çin ile çalışması yasaklanmıştı. ABD Başkanı Trump da 2020 yılında uzay gücü kuracaklarını açıklamıştı.

 https://www.webtekno.com/tarihte-bir-ilk-cin-ay-in-karanlik-yuzune-arac-indiren-ilk-ulke-oldu-h60373.htmlBu haber 1,744 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler

  1. Beyin ve Yapay Zeka Birleşecek

  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1,028,300 µs