En Sıcak Konular

Çin, Ay'a Bitki Ekmenin Mümkün Olup Olmadığını Öğrenmek İstiyor

6 Aralık 2018 09:46 tsi
Çin, Ay'a Bitki Ekmenin Mümkün Olup Olmadığını Öğrenmek İstiyor Çin, Ay üzerinde bitki yetiştirmenin mümkün olup olmadığını araştırmayı hedefliyor.


Çin, Ay'a Bitki Ekmenin Mümkün Olup Olmadığını Öğrenmek İstiyor

 

Çin, Ay üzerinde bitki yetiştirmenin mümkün olup olmadığını araştırmayı hedefliyor.
 

NASA başta olmak üzere bir çok ülke Mars üzerine yoğunlaşmışken, Çin, gözden düşmüş Ay için bir takım araştırmalarda bulunmayı hedefliyor. Şu anda tüm dünyanın gözleri Mars'ta. Tüm araştırmalar, Mars'a araçlar gönderip yüzey hakkında bilgi almak için yoğunlaşmışken, Çin çok daha farklı bir hedef peşinde.

Chang'e-4 isimli projede Çin, Ay üzerinde bitki yetiştirmenin mümkünatını araştıracak. Hatta bunun yapılabilir olduğu kanıtlanırsa orada yaşam planlarına kadar uzanan proje, henüz düşünce aşamasında.

Yaklaşık bir yıl sürecek olması planlanan projede, öncelikle yeryüzünden bir roket ile ay yüzeyine özel programlanmış araçlar iniş yapacak ve araştırmalara başlayacak. Bulunan potansiyel bölgelerin fotoğrafları ve yüzey raporları detaylı olarak dünyaya aktarılacak ve bilim insanları tarafından tekrar incelenecek. Sonrasında eğer Ay üzerinde -özellikle karanlık yüzeyinde- bilmediğimiz ya da bitki yetiştirmeye uygun bir yüzey bulunursa bunun üzerinde çalışmalara başlanacak. Öncelikli hedef yalnızca patates yetiştirmek üzerine olacak.

NASA'da Görevli Bilim İnsanı: Uzaylılar Bizi Çoktan Ziyaret Etmiş Olabilir


Eğer ki uygun şartlar sağlanırsa, 2019'un sonlarına doğru tüm bilgiler edinilip ekim işlemi için yeni araçlar gönderilmeye başlanacak. Yani ilk bilgiler için daha en azından 6 ay civarında beklememiz gerekebilir.

Her ne kadar gözümüzün önünde olsa da çok şey bildiğimiz ve aynı zamanda hiç bir şey bilmediğimiz Ay hakkında belki de yeni şeyler öğrenebilir ve bir takım üretim işlemleri yapabiliriz. Düşünsenize, 'Ay Patatesi' sizce nasıl olur?


https://www.webtekno.com/cin-aya-bitki-ekmenin-mumkun-olup-olmadigini-ogrenmek-istiyor-h58554.htmlBu haber 1,296 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,283 µs