En Sıcak Konular

Mağara Duvarlarındaki Hayvan Figürleri, Meğer Takımyıldızlarını Gösteriyormuş

29 Kasım 2018 12:00 tsi
Mağara Duvarlarındaki Hayvan Figürleri, Meğer Takımyıldızlarını Gösteriyormuş Mağara Duvarlarındaki Hayvan Figürleri, Meğer Takımyıldızlarını Gösteriyormuş


Mağara Duvarlarındaki Hayvan Figürleri, Meğer Takımyıldızlarını GösteriyormuşBilim insanlarının yeni bir keşfine göre eski çağlarda mağaralara çizilmiş olan hayvan figürleri avcıların günlüklerini değil takım yıldızların konum bilgilerini gösteriyor.

İskoçya’nın Edinburgh Üniversitesi’nde görev yapmakta olan bilim insanları, eski çağlarda yaşayan insanların sandığımız kadar ‘cahil’ olmadığını ortaya çıkardı. Üniversitenin resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre eski çağlarda yaşayan insanların duvarlara çizdikleri hayvan figürleri günlük yaşamda karşılaştıkları ya da avladıkları hayvanları değil, takımyıldızlarını simgeliyor.

Türkiye, İspanya, Fransa ve Almanya'daki çeşitli mağaralarda bulunan Yontma Taş Devri (Paleolitik Çağ) ve Cilalı Taş Devri’ne (Neolitik Çağ) ait duvarlara çizilmiş hayvan figürlerini inceleyen bilim insanları, söz konusu figürlerin temel bir teknoloji kullanılarak oluşturulduğunu ve günün şartlarına göre önemli bir astronomik birikimi yansıttığını belirtti. Bu keşif, insanların 40 bin yıl önce dahil yıldızları haritalandırdığını göstermiş oldu.

Takımyıldızı çizimleri genellikle yıldızlardaki konum değişikliklerini gösteriyor ve bu şekilde zamanın akışını tutuyor olsa da farklı amaçlarla çizilen figürler de bulunuyor. Bazı takım yıldızı figürleri, göktaşı çarpması gibi ciddi doğal felaketlerin de kaydını tutuyor. Örnek olarak 17 bin yıllık olduğu tahmin edilen Fransa'daki Lascaux mağarasındaki göktaşı çarpması çizimleri gösterilebilir.


https://www.webtekno.com/magara-duvarlarindaki-hayvan-figurleri-meger-takimyildizlarini-gosteriyormus-h58133.htmlBu haber 1,336 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler

  1. Yaklaşırken....

  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1,098,899 µs