En Sıcak Konular

Çin, 200 Milyon Kamerayla İzlediği İnsanları Puanlamaya Başladı

25 Kasım 2018 15:46 tsi
Çin, 200 Milyon Kamerayla İzlediği İnsanları Puanlamaya Başladı Black Mirror Gerçek Oldu: Çin, 200 Milyon Kamerayla İzlediği İnsanları Puanlamaya Başladı

Çin'in geçtiğimiz aylarda uygulamaya koyduğu 'sosyal kredi' uygulaması, eklenen 200 milyon kamera ile daha ürkütücü bir hal almış durumda.

Çin, açıklandığında herkesi şaşkına çeviren ve akıllara 'Black Mirror'ın 3. sezonunu ilk bölümündeki distopik evreni getiren 'Sosyal Kredi' uygulamasını bir üst boyuta taşıyor.

Hükümet, Doğu Çin'deki 9,5 milyon kişilik bir şehir olan Hangzhou'da “kişisel dürüstlük” projesi olarak adlandırılan programı uyguluyor ve program kapsamında vatandaşlar sosyal davranışlarına göre puanlandırılıyor. Kurallara uymak, topluma fayda sağlayacak davranışlarda bulunmak, örneğin kan vermek iyi puan kazandırırken, kurallara karşı gelinen her durum için puanlar azalıyor.

Puanların hayata etkisi ise oldukça ciddi; uçak ya da tren yolculuklarından mahrum edilme, iş bulmanın zorlaşması ve devamında sosyal itibarsızlaşma.

Aynı zamanda yüz tanıma teknolojisi ile donatılmış 200 milyon kamera ile tüm şehir izleniyor ve vatandaşların her hareketleri suçu tespit edebilmek adına izleniyor.

Sosyal kredi programının 2021'e kadar Pekin'de kullanıma sunulması bekleniyor. Akıllara George Orwell'in 1984'ündeki distopik dünyayı getiren uygulama, bireysel gizliliğe indirdiği darbe yüzünden hayli eleştiriliyor.


https://www.webtekno.com/black-mirror-gercek-oldu-cin-200-milyon-kamerayla-izledigi-insanlari-puanlamaya-basladi-h57858.htmlBu haber 1,283 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  934,873 µs