En Sıcak Konular

Fabrikalar Özelleşti Pancar Tarlada Kaldı!

18 Kasım 2018 07:14 tsi
Fabrikalar Özelleşti Pancar Tarlada Kaldı! Fabrikalar Özelleşti Pancar Tarlada Kaldı!


Fabrikalar Özelleşti pancar tarlada kaldı!

Şeker fabrikalarının yanlış bir politika ile özelleştirilmesinin faturası çıkmaya başladı.


ÜÇ BÖLGEDE KURULAN SİLO KAPATILDI

Elbistan Şeker Fabrikası, özelleştirilmeden önce çiftçinin mağdur olmaması için Afşin, Göksun ve Tufanbeyli bölgelerinde pancar siloları kuruyordu. Fabrikanın günlük işleme kapasitesinin üstünde gelen pancarlar bu silolara alınıyordu. Bu silolar sayesinde çiftçi pancarını kar yağmadan fabrikaya teslim etmiş oluyordu.

GEÇEN YIL PANCARIN TAMAMI ALINMIŞTI

Geçtiğimiz yıl Kasım ayının ortasında neredeyse çiftçi pancarının tamamını fabrikaya teslim ederken, bu yıl siloların kapatılmasından dolayı Elbistan bölgesinde ekilen pancarın yarından fazlası fabrikaya teslim edilemedi.
  
Şeker fabrikası özelleştirildi, çiftçinin pancarı elinde kaldı. Çiftçi, şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin acısını iyiden iyiye hissetmeye başladı. Fabrikaları alan şirketler, maliyetten kaçmak için siloları kapatınca, çiftçi pancarını zamanında fabrikalara teslim edemiyor. Kasım ayının ortasına gelinmesine rağmen hasat edilen pancarlar tarlada karın altında çürümeye terk edildi. Kahramanmaraş’ı Afşin ilçesine bağlı Yazıbelen köyündeki pancar üreticisi İsmet Özdemir’in sosyal medyada yaptığı bir paylaşım, özelleştirilen şeker fabrikalarının olduğu bölgelerde pancar üreticisinin içler acısı durumunu gözler önüne serdi. Elbistan Şeker Fabrikası’nı satın alan Mutlucan firması maliyetleri düşürmek için siloları kapatınca bölgedeki pancarlar çiftçinin elinde kaldı. Karın da yağmasıyla birlikte çiftçi iyice perişan oldu. Çiftçinin bin bir zahmetle üretimini yaparak hasat ettiği pancarlar, tarlada karın altında çürümeye terk edildi.

ÜÇ BÖLGEDE KURULAN SİLO KAPATILDI

Nisan ayında yapılan özelleştirmede Elbistan Şeker Fabrikası’nı Mutlucan firması 297 milyon liraya satın almıştı. Fabrikanın sektör dışından bir firmaya satılması pancar üreticisini mağdur etmeye başladı. Pancar alımına 10 gün geç başlayan firma, maliyetlerden kaçınmak için üç bölgede kurulan siloları da kapatınca çiftçi pancarını zamanında teslim edemedi. Karın da yağmasıyla birlikte çiftçinin mağduriyeti had safhaya çıktı. Elbistan Şeker Fabrikası, özelleştirilmeden önce çiftçinin mağdur olmaması için Afşin, Göksun ve Tufanbeyli bölgelerinde pancar siloları kuruyordu. Fabrikanın günlük işleme kapasitesinin üstünde gelen pancarlar bu silolara alınıyordu. Bu silolar sayesinde çiftçi pancarını kar yağmadan fabrikaya teslim etmiş oluyordu.

GEÇEN YIL PANCARIN TAMAMI ALINMIŞTI

Geçtiğimiz yıl Kasım ayının ortasında neredeyse çiftçi pancarının tamamını fabrikaya teslim ederken, bu yıl siloların kapatılmasından dolayı Elbistan bölgesinde ekilen pancarın yarından fazlası fabrikaya teslim edilemedi.  Kahramanmaraş’ı Afşin ilçesine bağlı Yazıbelen köyündeki pancar üreticisi İsmet Özdemir, yapılan özelleştirmelere isyan ederken, AKP’ye bugüne kadar düzenli bir şekilde oy verdiğini ancak bundan sonra kesinlikle oy vermeyeceğini kaydetti. Tarlasında karın altında kalan pancarlarla birlikte çektiği videoda fabrikayı alan firmaya ve hükümete tepki gösteren çiftçi Özdemir, “Ben şimdi ne yapacağım? Bunlarda ne insanlık ne de haya var” dedi.
https://www.milligazete.com.tr/haber/1749292/fabrikalar-ozellesti-pancar-tarlada-kaldiBu haber 1,392 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,173 µs